Et år siden sidst: Sjælden Hazard-scoring i Real Madrid-storsejr

Eden Hazard scorede sit blot andet officielle mål i Real Madrid-trøjen, da klubben vandt 4-1 over Huesca.



Der var tiltrængt succes til Real Madrid-belgieren Eden Hazard, da den spanske hovedstadsklub lørdag på hjemmebane vandt 4-1 over oprykkeren Huesca og strøg til tops i La Liga.

Hazard scorede således sit første mål i over et år for Real Madrid. Det var samtidig hans blot anden officielle scoring for den spanske storklub, der købte ham for omkring 850 millioner kroner i sommeren 2019.

Første Real-mål faldt for over et år siden – 5. oktober 2019 mod Granada.

Hazard, der var en stor profil i Premier League for Chelsea, har haft svært ved at slå igennem i Madrid og har også været meget plaget af skader.

Hans plads i lørdagens startopstilling var den første i månedsvis.

Hazards forløsende scoring faldt efter knap 40 minutters spil. Belgieren vendte smart rundt om en Huesca-spiller og hamrede fra lang afstand bolden i mål med sit venstre ben.

Kort før pausen udbyggede Karim Benzema føringen, da han gjorde det til 2-0. Benzema tog et indlæg ned med brystet og knaldede bolden i mål.

I anden halvleg fortsatte de gode takter for Real Madrid, der også kom foran 3-0 takket være en scoring af midtbaneslideren Federico Valverde.

Oprykkerne fra Huesca reducerede til 1-3, men tættere på kom de aldrig. I stedet lukkede og slukkede Benzema til sidst med sin anden scoring.

Reals sejr kommer i kølvandet på en stor skalp i La Liga, hvor holdet besejrede ærkerivalerne fra FC Barcelona med 3-1.

Lørdagens sejr betyder, at Real Madrid ligger på førstepladsen i den bedste spanske fodboldrække. Klubben har 16 point efter syv kampe.

Huesca ligger tredjesidst med fem point efter otte kampe.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Colombia – Ghana



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Åbner for sommertransfer