For første gang i næsten fire måneder måtte førerholdet i 1. division, Viborg, gå fra banen uden en sejr.
Da der søndag blev taget hul på oprykningsspillet, måtte Viborg tage til takke med 1-1 ude mod nummer seks, HB Køge.
Viborg ligger med sine 57 point dog stadig meget lunt i svinget til en af de to oprykningspladser. Silkeborg og Esbjerg, der begge spiller mandag, følger efter med henholdsvis 49 og 48 point, men for en kamp mindre.
Viborg vandt de sidste syv kampe i grundspillet, og man skulle faktisk tilbage til 11. december for at finde holdets seneste pointtab. Dengang var det også HB Køge, der fik et point med hjem fra domkirkebyen.
Sydsjællænderne fik tro på en gentagelse af overraskelsen allerede efter fem minutter, da Nicholas Marfelt udnyttede en friløber til at bringe hjemmeholdet på 1-0.
Viborg fik dog overtaget i kampen, og efter knap en halv time skabte Jacob Bonde balance med en fiks afslutning fra kanten af feltet.
Topholdet havde klart overtag i anden halvleg og havde de fleste muligheder, men HB Køge var ikke ufarlig i sine mere sjældne angreb.
Hjemmeholdet havde blandt andet den sidste store chance i tillægstiden, men det blev ved pointdeling, som bringer HB Køge på 31 point.
I nedrykningsspillet kravlede Skive over nedrykningsstregen med en hjemmesejr på 1-0 over Hobro.
Sebastian Denius’ straffescoring sørgede for sejren, der bragte Skive op på 17 point.
Under stregen ligger nu Vendsyssel med 16 point og med 15 point Kolding, der på hjemmebane spillede 1-1 mod Hvidovre.
Kolding var kommet foran allerede efter fem minutter ved Mads Eriksen, men med en halv time tilbage blev holdet ramt af en udvisning til keeper Frederik Ibsen, og udeholdet udnyttede overtallet til at udligne ved Tobias Thomsen ti minutter før tid.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
OPTAKT
Ecuador – Curacao
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Sønderjyske køber ny cheftræner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
OPTAKT
Skotland – Marokko
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
