For første gang i næsten fire måneder måtte førerholdet i 1. division, Viborg, gå fra banen uden en sejr.
Da der søndag blev taget hul på oprykningsspillet, måtte Viborg tage til takke med 1-1 ude mod nummer seks, HB Køge.
Viborg ligger med sine 57 point dog stadig meget lunt i svinget til en af de to oprykningspladser. Silkeborg og Esbjerg, der begge spiller mandag, følger efter med henholdsvis 49 og 48 point, men for en kamp mindre.
Viborg vandt de sidste syv kampe i grundspillet, og man skulle faktisk tilbage til 11. december for at finde holdets seneste pointtab. Dengang var det også HB Køge, der fik et point med hjem fra domkirkebyen.
Sydsjællænderne fik tro på en gentagelse af overraskelsen allerede efter fem minutter, da Nicholas Marfelt udnyttede en friløber til at bringe hjemmeholdet på 1-0.
Viborg fik dog overtaget i kampen, og efter knap en halv time skabte Jacob Bonde balance med en fiks afslutning fra kanten af feltet.
Topholdet havde klart overtag i anden halvleg og havde de fleste muligheder, men HB Køge var ikke ufarlig i sine mere sjældne angreb.
Hjemmeholdet havde blandt andet den sidste store chance i tillægstiden, men det blev ved pointdeling, som bringer HB Køge på 31 point.
I nedrykningsspillet kravlede Skive over nedrykningsstregen med en hjemmesejr på 1-0 over Hobro.
Sebastian Denius’ straffescoring sørgede for sejren, der bragte Skive op på 17 point.
Under stregen ligger nu Vendsyssel med 16 point og med 15 point Kolding, der på hjemmebane spillede 1-1 mod Hvidovre.
Kolding var kommet foran allerede efter fem minutter ved Mads Eriksen, men med en halv time tilbage blev holdet ramt af en udvisning til keeper Frederik Ibsen, og udeholdet udnyttede overtallet til at udligne ved Tobias Thomsen ti minutter før tid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
