Headhunter hjalp med at finde ny FC København-chef

Formand Henrik Møgelmose mener, at den nuværende bestyrelse kan håndtere alle dele af Parkens forretning.



Da William Kvist i april 2023 trådte ud af bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag fodboldklubben FC København, lød det fra daværende formand Allan Agerholm, at man nu skulle finde en ny fodboldfaglig kapacitet til bestyrelsen.

Det er endnu ikke sket. I starten af 2024 overtog Henrik Møgelmose tjansen som bestyrelsesformand, og piben har fået en anden lyd.

– Jeg har ikke en ambition om, at der skal en ren fodboldfaglig kompetence ind i bestyrelsen. Det er fint, hvis der kommer en kompetence ind, som har forstand på fodbold, men vedkommende er altså også bestyrelsesmedlem i et selskab, der ejer et vandland, en udlejningsforretning og som har en stor en hospitality-forretning i Parken, siger Henrik Møgelmose.

– Det er lige så vigtigt, og det er jo interessant, at jeg får spørgsmålet om fodboldkompetencer. Hvis jeg nu skal være lidt provokerende, kunne jeg sige; hvorfor er der ikke nogen, der spørger, hvor er jeres vandlandskompetencer? Hvor er jeres hospitality-kompetencer?

I mange år sad Niels-Christian Holmstrøm i Parkens bestyrelse og bidrog med sin fodboldviden. Ud over han selv havde været aktiv spiller, havde han i mange år også været sportsdirektør i klubben og for en kort periode også træner.

Holmstrøm trådte i 2019 ud af Parkens bestyrelse, men kort efter tiltrådte William Kvist, efter han havde lagt støvlerne på hylden. Han stoppede så i 2023, og siden har der ikke været én med direkte fodbolderfaring.

– Jeg mener, at med den sammensætning, vi lige nu har i bestyrelsen, så er vi i stand til at håndtere de segmenter, vi har i forretningen, herunder også fodbolddelen. Jeg bliver ikke ved med at købe præmissen om, at der ikke er fodboldkompetencer, siger formand Henrik Møgelmose.

– Jeg har ikke været professionel fodboldspiller, jeg har ikke været træner, men jeg har siddet i den her bestyrelse i 14 år og arbejdet med FCK i alle årene, så jeg synes nok, at vi har kompetencerne til også at drive fodboldklubben. Det synes jeg også, at vi har vist med de resultater, der er skabt både sportsligt og transfermæssigt.

Formanden understreger, at bestyrelsens opgave er at tegne den overordnede ledelse og strategi, der arbejdes efter. Og at man naturligvis ikke blander sig i den daglige drift.

– Vi skal ikke have en bestyrelse, der blander sig i, om det sportsligt skal være spiller X eller Y, der købes. Den økonomiske del skal vi have en holdning til, men det skal være den sportslige sektor, der siger til os, at det skal være den angriber og den målmand, vi skal have.

– Man risikerer i modsat fald, at den sportslige ledelse føler, at de får slået benene væk under dem. Der skal vi ikke hen. Vores opgave er at sikre, at vi har den rigtige sportslige ledelse, siger Henrik Møgelmose.

Netop hvordan den sportslige ledelse ser ud blev aktuelt, da daværende sportsdirektør Peter Christiansen i forsommeren 2024 røg til Wolfsburg i den tyske Bundesliga.

Da det skete, var det bestyrelsens opgave at finde ud af, hvem der skulle erstatte Peter Christiansen. Man endte med at kigge internt og forfremme Sune Smith-Nielsen, der inden da havde været udviklingsdirektør i FCK.

– Der findes rigtig dygtige rådgivere til at hjælpe os med eksempelvis at finde den nye sportsdirektør. Det er ikke anderledes, end at når en anden virksomhed mister en topchef, så findes der en headhunter, der hjælper med den efterfølgende proces, og det var det samme, vi gjorde, siger Møgelmose.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Rekordtransfer?

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Klubber holder øje med AaB-profil

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

To danske klubber jagter formstærk angriber

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Åbner for ny rolle i FC København

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’