Når Silkeborg mandag aften møder AGF i Superligaen, så kunne det sagtens have været med klubbens frontangriber Nicklas Helenius på det andet hold.
Han blev nemlig hentet i AGF tilbage i januar, og her havde han en stor drøm om at slå igennem i klubben. Så stor, at at han brød ud i gråd, da han fik beskeden om, at de gav ham muligheden for at skifte til en anden klub. Det fortæller han i et stort interview til Jyllands-Posten. Helenius fik nemlig ikke særlig mange kampe for AGF til at bevise sit værd.
– De sagde, at jeg meget gerne måtte blive i AGF, men Alexander Ammitzbøll kom hjem fra lejeophold i Norge, og de havde lejet Mathias Jørgensen, og de ville ikke forhindre mig at finde en ny klub. Da jeg gik ud fra kontoret, brød jeg i gråd. Det var en kæmpeskuffelse for mig. Jeg havde givet så meget, arbejdet så hårdt og også præsteret. Hvorfor havde jeg ikke fået lov til at vise det hen over fem-seks kampe? Det var den skuffelse, jeg havde i mig. Jeg kunne have gjort det i AGF, fortæller han til mediet.
Han beskriver sig selv som “fuldstændig færdig” i perioden efter, og at han nærmest ikke kunne træne efterfølgende. Han fortæller også, klubbens daværende sportschef Peter Christiansen, der hentede ham til klubben, godt kunne lide ham, og at han nok stadig ville være i klubben, hvis “PC” også var der.
Han fortryder dog intet i AGF, og han er ufattelig glad for sin tid i klubben, da den ifølge ham hjalp ham tilbage som fodboldspiller. Han ville også ønske, at han havde spillet flere kampe sammen med Patrick Mortensen, da de to angribere havde en god forståelse af hinanden.
I aften møder de dog hinanden på to forskellige hold, og der er ingen tvivl om, at det bliver med en top-tændt Helenius, der vil bevise, at AGF tog fejl ved ikke at satse på ham.
I alt nåede han at score fem mål i 44 kampe for AGF, men mange af disse kampe var som indskifter. Efter skiftet til Silkeborg har han scoret 24 mål i 51 kampe.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
