Når Silkeborg mandag aften møder AGF i Superligaen, så kunne det sagtens have været med klubbens frontangriber Nicklas Helenius på det andet hold.
Han blev nemlig hentet i AGF tilbage i januar, og her havde han en stor drøm om at slå igennem i klubben. Så stor, at at han brød ud i gråd, da han fik beskeden om, at de gav ham muligheden for at skifte til en anden klub. Det fortæller han i et stort interview til Jyllands-Posten. Helenius fik nemlig ikke særlig mange kampe for AGF til at bevise sit værd.
– De sagde, at jeg meget gerne måtte blive i AGF, men Alexander Ammitzbøll kom hjem fra lejeophold i Norge, og de havde lejet Mathias Jørgensen, og de ville ikke forhindre mig at finde en ny klub. Da jeg gik ud fra kontoret, brød jeg i gråd. Det var en kæmpeskuffelse for mig. Jeg havde givet så meget, arbejdet så hårdt og også præsteret. Hvorfor havde jeg ikke fået lov til at vise det hen over fem-seks kampe? Det var den skuffelse, jeg havde i mig. Jeg kunne have gjort det i AGF, fortæller han til mediet.
Han beskriver sig selv som “fuldstændig færdig” i perioden efter, og at han nærmest ikke kunne træne efterfølgende. Han fortæller også, klubbens daværende sportschef Peter Christiansen, der hentede ham til klubben, godt kunne lide ham, og at han nok stadig ville være i klubben, hvis “PC” også var der.
Han fortryder dog intet i AGF, og han er ufattelig glad for sin tid i klubben, da den ifølge ham hjalp ham tilbage som fodboldspiller. Han ville også ønske, at han havde spillet flere kampe sammen med Patrick Mortensen, da de to angribere havde en god forståelse af hinanden.
I aften møder de dog hinanden på to forskellige hold, og der er ingen tvivl om, at det bliver med en top-tændt Helenius, der vil bevise, at AGF tog fejl ved ikke at satse på ham.
I alt nåede han at score fem mål i 44 kampe for AGF, men mange af disse kampe var som indskifter. Efter skiftet til Silkeborg har han scoret 24 mål i 51 kampe.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Det kommer til at trække ud
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
Drømmer om VM 2026 med Danmark
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
