Når Silkeborg mandag aften møder AGF i Superligaen, så kunne det sagtens have været med klubbens frontangriber Nicklas Helenius på det andet hold.
Han blev nemlig hentet i AGF tilbage i januar, og her havde han en stor drøm om at slå igennem i klubben. Så stor, at at han brød ud i gråd, da han fik beskeden om, at de gav ham muligheden for at skifte til en anden klub. Det fortæller han i et stort interview til Jyllands-Posten. Helenius fik nemlig ikke særlig mange kampe for AGF til at bevise sit værd.
– De sagde, at jeg meget gerne måtte blive i AGF, men Alexander Ammitzbøll kom hjem fra lejeophold i Norge, og de havde lejet Mathias Jørgensen, og de ville ikke forhindre mig at finde en ny klub. Da jeg gik ud fra kontoret, brød jeg i gråd. Det var en kæmpeskuffelse for mig. Jeg havde givet så meget, arbejdet så hårdt og også præsteret. Hvorfor havde jeg ikke fået lov til at vise det hen over fem-seks kampe? Det var den skuffelse, jeg havde i mig. Jeg kunne have gjort det i AGF, fortæller han til mediet.
Han beskriver sig selv som “fuldstændig færdig” i perioden efter, og at han nærmest ikke kunne træne efterfølgende. Han fortæller også, klubbens daværende sportschef Peter Christiansen, der hentede ham til klubben, godt kunne lide ham, og at han nok stadig ville være i klubben, hvis “PC” også var der.
Han fortryder dog intet i AGF, og han er ufattelig glad for sin tid i klubben, da den ifølge ham hjalp ham tilbage som fodboldspiller. Han ville også ønske, at han havde spillet flere kampe sammen med Patrick Mortensen, da de to angribere havde en god forståelse af hinanden.
I aften møder de dog hinanden på to forskellige hold, og der er ingen tvivl om, at det bliver med en top-tændt Helenius, der vil bevise, at AGF tog fejl ved ikke at satse på ham.
I alt nåede han at score fem mål i 44 kampe for AGF, men mange af disse kampe var som indskifter. Efter skiftet til Silkeborg har han scoret 24 mål i 51 kampe.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
OB siger farvel til seks spillere
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
