Helenius græd, da han fik besked om mulig AGF-exit

Da Nicklas Helenius fik beskeden om, at han kunne forlade AGF, brød han ud i gråd, for han havde drømt om så meget mere i klubben.



Når Silkeborg mandag aften møder AGF i Superligaen, så kunne det sagtens have været med klubbens frontangriber Nicklas Helenius på det andet hold. 

Han blev nemlig hentet i AGF tilbage i januar, og her havde han en stor drøm om at slå igennem i klubben. Så stor, at at han brød ud i gråd, da han fik beskeden om, at de gav ham muligheden for at skifte til en anden klub. Det fortæller han i et stort interview til Jyllands-Posten. Helenius fik nemlig ikke særlig mange kampe for AGF til at bevise sit værd.

– De sagde, at jeg meget gerne måtte blive i AGF, men Alexander Ammitzbøll kom hjem fra lejeophold i Norge, og de havde lejet Mathias Jørgensen, og de ville ikke forhindre mig at finde en ny klub. Da jeg gik ud fra kontoret, brød jeg i gråd. Det var en kæmpeskuffelse for mig. Jeg havde givet så meget, arbejdet så hårdt og også præsteret. Hvorfor havde jeg ikke fået lov til at vise det hen over fem-seks kampe? Det var den skuffelse, jeg havde i mig. Jeg kunne have gjort det i AGF, fortæller han til mediet.

Han beskriver sig selv som “fuldstændig færdig” i perioden efter, og at han nærmest ikke kunne træne efterfølgende. Han fortæller også, klubbens daværende sportschef Peter Christiansen, der hentede ham til klubben, godt kunne lide ham, og at han nok stadig ville være i klubben, hvis “PC” også var der. 

Han fortryder dog intet i AGF, og han er ufattelig glad for sin tid i klubben, da den ifølge ham hjalp ham tilbage som fodboldspiller. Han ville også ønske, at han havde spillet flere kampe sammen med Patrick Mortensen, da de to angribere havde en god forståelse af hinanden. 

I aften møder de dog hinanden på to forskellige hold, og der er ingen tvivl om, at det bliver med en top-tændt Helenius, der vil bevise, at AGF tog fejl ved ikke at satse på ham. 

I alt nåede han at score fem mål i 44 kampe for AGF, men mange af disse kampe var som indskifter. Efter skiftet til Silkeborg har han scoret 24 mål i 51 kampe. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Schweiz – Algeriet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Colombia – Ghana

Argentina – Kap Verde

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer