Tidligere Lyngby Boldklub-ejer er gået konkurs

Torben Jensens selskab Hellerup Finans A/S, der har skiftet navn til Selskabet af 1. juni 2005, er gået konkurs. Det samme er datterselskabet Selskabet af 13. Maj 2013.



Oprindeligt skulle det have været en rekonstruktion, men da Torben Jensens Hellerup Finans A/S var i Sø- og Handelsretten tirsdag formiddag, endte det med, at selskabet blev taget under konkursbehandling. Selskabet har i øvrigt skiftet navn til Selskabet af 1. juni 2005.

Tipsbladet.dk var til stede i Sø- og Handelsretten og overværede retsmødet, og her begærede advokat Lars Skanvig på vegne af Torben Jensen det tidligere Hellerup Finans A/S konkurs.

Datterselskabet Selskabet Af 13. Maj 2013 A/S blev af advokat Lars Skanvig ligeledes erklæret konkurs, og det kom i løbet af retsmødet frem, at også Just-Sold er gået konkurs. Det gjorde Just-Sold angiveligt mandag.

Til stede i salen var SKAT, der har 3,2 millioner kroner til gode i det tidligere Hellerup Finans A/S – og i øvrigt også mener at have yderligere 4,2 millioner kroner til gode.

Her havde SKAT nok håbet på at få nogle af de millioner, man havde til gode i selskabet, tilbage, men det ser umiddelbart svært ud.

Advokat Lars Skanvig blev udpeget som kurator. SKAT ønskede en anden kurator, men da det tidligere Hellerup Finans A/S skylder selskabet YVC A/S – der i øvrigt også er et Torben Jensen-selskab – mange millioner kroner – hvor mange var der uenighed om i salen – ja, så har selskabet flest stemmer i forhold til at udpege en kurator, og det blev altså Lars Skanvig.

Der er få aktiver i det tidligere Hellerup Finans A/S. Ifølge retsmødet er der aktiver i selskabet for nogle få millioner kroner – dels via inventar, dels via en solgt bil.

Lars Skanvigs opgave bliver nu at afvikle virksomheden med bedst mulig resultat for kreditorerne.

For fodboldklubben Lyngby Boldklub har det ikke nogen betydning, at Torben Jensens selskaber er gået konkurs, idet fodboldklubben i fredags endte i hænderne hos lokale investorer. Det var Hellerup Finans A/S, der ejede Lyngby Boldklub frem til i fredags.

Tipsbladet.dk søgte en kommentar fra Torben Jensen, der var til stede, men han frabad sig et interview.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Intet aftryk!

To danskere færdige i norsk klub

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Han er fuldstændig vanvittig

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

I chok over Nicolai Poulsen

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

‘Han skal ingen steder’

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel