Oprindeligt skulle det have været en rekonstruktion, men da Torben Jensens Hellerup Finans A/S var i Sø- og Handelsretten tirsdag formiddag, endte det med, at selskabet blev taget under konkursbehandling. Selskabet har i øvrigt skiftet navn til Selskabet af 1. juni 2005.
Tipsbladet.dk var til stede i Sø- og Handelsretten og overværede retsmødet, og her begærede advokat Lars Skanvig på vegne af Torben Jensen det tidligere Hellerup Finans A/S konkurs.
Datterselskabet Selskabet Af 13. Maj 2013 A/S blev af advokat Lars Skanvig ligeledes erklæret konkurs, og det kom i løbet af retsmødet frem, at også Just-Sold er gået konkurs. Det gjorde Just-Sold angiveligt mandag.
Til stede i salen var SKAT, der har 3,2 millioner kroner til gode i det tidligere Hellerup Finans A/S – og i øvrigt også mener at have yderligere 4,2 millioner kroner til gode.
Her havde SKAT nok håbet på at få nogle af de millioner, man havde til gode i selskabet, tilbage, men det ser umiddelbart svært ud.
Advokat Lars Skanvig blev udpeget som kurator. SKAT ønskede en anden kurator, men da det tidligere Hellerup Finans A/S skylder selskabet YVC A/S – der i øvrigt også er et Torben Jensen-selskab – mange millioner kroner – hvor mange var der uenighed om i salen – ja, så har selskabet flest stemmer i forhold til at udpege en kurator, og det blev altså Lars Skanvig.
Der er få aktiver i det tidligere Hellerup Finans A/S. Ifølge retsmødet er der aktiver i selskabet for nogle få millioner kroner – dels via inventar, dels via en solgt bil.
Lars Skanvigs opgave bliver nu at afvikle virksomheden med bedst mulig resultat for kreditorerne.
For fodboldklubben Lyngby Boldklub har det ikke nogen betydning, at Torben Jensens selskaber er gået konkurs, idet fodboldklubben i fredags endte i hænderne hos lokale investorer. Det var Hellerup Finans A/S, der ejede Lyngby Boldklub frem til i fredags.
Tipsbladet.dk søgte en kommentar fra Torben Jensen, der var til stede, men han frabad sig et interview.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
NYHEDER
