Tidligere Lyngby Boldklub-ejer er gået konkurs

Torben Jensens selskab Hellerup Finans A/S, der har skiftet navn til Selskabet af 1. juni 2005, er gået konkurs. Det samme er datterselskabet Selskabet af 13. Maj 2013.



Oprindeligt skulle det have været en rekonstruktion, men da Torben Jensens Hellerup Finans A/S var i Sø- og Handelsretten tirsdag formiddag, endte det med, at selskabet blev taget under konkursbehandling. Selskabet har i øvrigt skiftet navn til Selskabet af 1. juni 2005.

Tipsbladet.dk var til stede i Sø- og Handelsretten og overværede retsmødet, og her begærede advokat Lars Skanvig på vegne af Torben Jensen det tidligere Hellerup Finans A/S konkurs.

Datterselskabet Selskabet Af 13. Maj 2013 A/S blev af advokat Lars Skanvig ligeledes erklæret konkurs, og det kom i løbet af retsmødet frem, at også Just-Sold er gået konkurs. Det gjorde Just-Sold angiveligt mandag.

Til stede i salen var SKAT, der har 3,2 millioner kroner til gode i det tidligere Hellerup Finans A/S – og i øvrigt også mener at have yderligere 4,2 millioner kroner til gode.

Her havde SKAT nok håbet på at få nogle af de millioner, man havde til gode i selskabet, tilbage, men det ser umiddelbart svært ud.

Advokat Lars Skanvig blev udpeget som kurator. SKAT ønskede en anden kurator, men da det tidligere Hellerup Finans A/S skylder selskabet YVC A/S – der i øvrigt også er et Torben Jensen-selskab – mange millioner kroner – hvor mange var der uenighed om i salen – ja, så har selskabet flest stemmer i forhold til at udpege en kurator, og det blev altså Lars Skanvig.

Der er få aktiver i det tidligere Hellerup Finans A/S. Ifølge retsmødet er der aktiver i selskabet for nogle få millioner kroner – dels via inventar, dels via en solgt bil.

Lars Skanvigs opgave bliver nu at afvikle virksomheden med bedst mulig resultat for kreditorerne.

For fodboldklubben Lyngby Boldklub har det ikke nogen betydning, at Torben Jensens selskaber er gået konkurs, idet fodboldklubben i fredags endte i hænderne hos lokale investorer. Det var Hellerup Finans A/S, der ejede Lyngby Boldklub frem til i fredags.

Tipsbladet.dk søgte en kommentar fra Torben Jensen, der var til stede, men han frabad sig et interview.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Leverkusen – Bayern

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Andreas Christensen afviser tilbud

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

FC København – OB

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF