Tidligere Lyngby Boldklub-ejer er gået konkurs

Torben Jensens selskab Hellerup Finans A/S, der har skiftet navn til Selskabet af 1. juni 2005, er gået konkurs. Det samme er datterselskabet Selskabet af 13. Maj 2013.



Oprindeligt skulle det have været en rekonstruktion, men da Torben Jensens Hellerup Finans A/S var i Sø- og Handelsretten tirsdag formiddag, endte det med, at selskabet blev taget under konkursbehandling. Selskabet har i øvrigt skiftet navn til Selskabet af 1. juni 2005.

Tipsbladet.dk var til stede i Sø- og Handelsretten og overværede retsmødet, og her begærede advokat Lars Skanvig på vegne af Torben Jensen det tidligere Hellerup Finans A/S konkurs.

Datterselskabet Selskabet Af 13. Maj 2013 A/S blev af advokat Lars Skanvig ligeledes erklæret konkurs, og det kom i løbet af retsmødet frem, at også Just-Sold er gået konkurs. Det gjorde Just-Sold angiveligt mandag.

Til stede i salen var SKAT, der har 3,2 millioner kroner til gode i det tidligere Hellerup Finans A/S – og i øvrigt også mener at have yderligere 4,2 millioner kroner til gode.

Her havde SKAT nok håbet på at få nogle af de millioner, man havde til gode i selskabet, tilbage, men det ser umiddelbart svært ud.

Advokat Lars Skanvig blev udpeget som kurator. SKAT ønskede en anden kurator, men da det tidligere Hellerup Finans A/S skylder selskabet YVC A/S – der i øvrigt også er et Torben Jensen-selskab – mange millioner kroner – hvor mange var der uenighed om i salen – ja, så har selskabet flest stemmer i forhold til at udpege en kurator, og det blev altså Lars Skanvig.

Der er få aktiver i det tidligere Hellerup Finans A/S. Ifølge retsmødet er der aktiver i selskabet for nogle få millioner kroner – dels via inventar, dels via en solgt bil.

Lars Skanvigs opgave bliver nu at afvikle virksomheden med bedst mulig resultat for kreditorerne.

For fodboldklubben Lyngby Boldklub har det ikke nogen betydning, at Torben Jensens selskaber er gået konkurs, idet fodboldklubben i fredags endte i hænderne hos lokale investorer. Det var Hellerup Finans A/S, der ejede Lyngby Boldklub frem til i fredags.

Tipsbladet.dk søgte en kommentar fra Torben Jensen, der var til stede, men han frabad sig et interview.





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Stor mystik om Patrick Pentz

AGF – OB

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Tæt på en falliterklæring, FCK

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Han er på vej væk fra AGF

Per Frimann hylder Brøndby

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afviser kæmpebud

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Forlader AGF – lægetjek booket

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Premier League skrev transferhistorie

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Londonderby med mål

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer