Helsingborg udelukker ikke stort FCK-salg

Den svenske klub Helsingborg har uld i mund, når det gælder et salg af profilerne Marcus Nilsson og Alexander Gerndt til FC København.



Den svenske avis Aftonbladet sprang en lille bombe, da den i går bragte historien om sommerens mest omfattende transfer. Ifølge avisen vil FC København hente de to Helsingborg-profiler, angriberen Alexander Gerndt og midterforsvareren Marcus Nilsson, til Parken for til gengæld at sende Peter Larsson til den svenske klub på permanent basis. Larsson er i øjeblikket lejet ud til Helsingborg, hvor han gør det klart bedre, end han nogensinde gjorde i den hvide FCK-trøje.

Men er Helsingborg klar til at sælge 23-årige Marcus Nilsson og 24-årige Alexander Gerndt, som begge har markeret sig som profiler i Allsvenskan? Det er spørgsmålet. Og svaret, ja det er et af de mere kryptiske af slagsen.

– Udgangspunktet er, at vi er midt i en sæson, og derfor har vi som sådan ikke lyst til at sælge vores gode spillere. På den anden side kender vi vores plads i fødekæden, og det kan ske, at vi bliver nødt til at sælge spillere, siger Helsingborgs sportschef, Jesper Jansson, til tipsbladet.dk.

Sportschefen vil ikke kommentere direkte på Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, men han vil gerne tale om det andet aspekt i den påståede omfattende FCK-handel – Peter Larsson. For Jansson ser meget gerne midterforsvareren blive i Helsingborg. Også efter hans lejeaftale udløber i slutningen af august.

– Vi er meget fornøjede med Peter Larsson, og skulle der være en mulighed for at beholde ham, gør vi meget gerne det. Vi fører en lille dialog med FC København, men der er stadig to måneder til hans lejekontrakt udløber, forklarer Jesper Jansson.

Dermed er der håb for at handelen, som ligner sommerens største i dansk fodbold, kan gennemføres.







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

LIVE: FCK smider sejren

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

På blokken til stort landstrænerjob

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Viborg FF – OB

‘FC København er Danmarks gigant’