Helsingborg udelukker ikke stort FCK-salg

Den svenske klub Helsingborg har uld i mund, når det gælder et salg af profilerne Marcus Nilsson og Alexander Gerndt til FC København.



Den svenske avis Aftonbladet sprang en lille bombe, da den i går bragte historien om sommerens mest omfattende transfer. Ifølge avisen vil FC København hente de to Helsingborg-profiler, angriberen Alexander Gerndt og midterforsvareren Marcus Nilsson, til Parken for til gengæld at sende Peter Larsson til den svenske klub på permanent basis. Larsson er i øjeblikket lejet ud til Helsingborg, hvor han gør det klart bedre, end han nogensinde gjorde i den hvide FCK-trøje.

Men er Helsingborg klar til at sælge 23-årige Marcus Nilsson og 24-årige Alexander Gerndt, som begge har markeret sig som profiler i Allsvenskan? Det er spørgsmålet. Og svaret, ja det er et af de mere kryptiske af slagsen.

– Udgangspunktet er, at vi er midt i en sæson, og derfor har vi som sådan ikke lyst til at sælge vores gode spillere. På den anden side kender vi vores plads i fødekæden, og det kan ske, at vi bliver nødt til at sælge spillere, siger Helsingborgs sportschef, Jesper Jansson, til tipsbladet.dk.

Sportschefen vil ikke kommentere direkte på Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, men han vil gerne tale om det andet aspekt i den påståede omfattende FCK-handel – Peter Larsson. For Jansson ser meget gerne midterforsvareren blive i Helsingborg. Også efter hans lejeaftale udløber i slutningen af august.

– Vi er meget fornøjede med Peter Larsson, og skulle der være en mulighed for at beholde ham, gør vi meget gerne det. Vi fører en lille dialog med FC København, men der er stadig to måneder til hans lejekontrakt udløber, forklarer Jesper Jansson.

Dermed er der håb for at handelen, som ligner sommerens største i dansk fodbold, kan gennemføres.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma