Helsingborg udelukker ikke stort FCK-salg

Den svenske klub Helsingborg har uld i mund, når det gælder et salg af profilerne Marcus Nilsson og Alexander Gerndt til FC København.



Den svenske avis Aftonbladet sprang en lille bombe, da den i går bragte historien om sommerens mest omfattende transfer. Ifølge avisen vil FC København hente de to Helsingborg-profiler, angriberen Alexander Gerndt og midterforsvareren Marcus Nilsson, til Parken for til gengæld at sende Peter Larsson til den svenske klub på permanent basis. Larsson er i øjeblikket lejet ud til Helsingborg, hvor han gør det klart bedre, end han nogensinde gjorde i den hvide FCK-trøje.

Men er Helsingborg klar til at sælge 23-årige Marcus Nilsson og 24-årige Alexander Gerndt, som begge har markeret sig som profiler i Allsvenskan? Det er spørgsmålet. Og svaret, ja det er et af de mere kryptiske af slagsen.

– Udgangspunktet er, at vi er midt i en sæson, og derfor har vi som sådan ikke lyst til at sælge vores gode spillere. På den anden side kender vi vores plads i fødekæden, og det kan ske, at vi bliver nødt til at sælge spillere, siger Helsingborgs sportschef, Jesper Jansson, til tipsbladet.dk.

Sportschefen vil ikke kommentere direkte på Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, men han vil gerne tale om det andet aspekt i den påståede omfattende FCK-handel – Peter Larsson. For Jansson ser meget gerne midterforsvareren blive i Helsingborg. Også efter hans lejeaftale udløber i slutningen af august.

– Vi er meget fornøjede med Peter Larsson, og skulle der være en mulighed for at beholde ham, gør vi meget gerne det. Vi fører en lille dialog med FC København, men der er stadig to måneder til hans lejekontrakt udløber, forklarer Jesper Jansson.

Dermed er der håb for at handelen, som ligner sommerens største i dansk fodbold, kan gennemføres.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brasiliansk VM-mavepuster

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De jagter Henrik Meister

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden