Den svenske avis Aftonbladet sprang en lille bombe, da den i går bragte historien om sommerens mest omfattende transfer. Ifølge avisen vil FC København hente de to Helsingborg-profiler, angriberen Alexander Gerndt og midterforsvareren Marcus Nilsson, til Parken for til gengæld at sende Peter Larsson til den svenske klub på permanent basis. Larsson er i øjeblikket lejet ud til Helsingborg, hvor han gør det klart bedre, end han nogensinde gjorde i den hvide FCK-trøje.
Men er Helsingborg klar til at sælge 23-årige Marcus Nilsson og 24-årige Alexander Gerndt, som begge har markeret sig som profiler i Allsvenskan? Det er spørgsmålet. Og svaret, ja det er et af de mere kryptiske af slagsen.
– Udgangspunktet er, at vi er midt i en sæson, og derfor har vi som sådan ikke lyst til at sælge vores gode spillere. På den anden side kender vi vores plads i fødekæden, og det kan ske, at vi bliver nødt til at sælge spillere, siger Helsingborgs sportschef, Jesper Jansson, til tipsbladet.dk.
Sportschefen vil ikke kommentere direkte på Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, men han vil gerne tale om det andet aspekt i den påståede omfattende FCK-handel – Peter Larsson. For Jansson ser meget gerne midterforsvareren blive i Helsingborg. Også efter hans lejeaftale udløber i slutningen af august.
– Vi er meget fornøjede med Peter Larsson, og skulle der være en mulighed for at beholde ham, gør vi meget gerne det. Vi fører en lille dialog med FC København, men der er stadig to måneder til hans lejekontrakt udløber, forklarer Jesper Jansson.
Dermed er der håb for at handelen, som ligner sommerens største i dansk fodbold, kan gennemføres.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Patrick Dorgu er med
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
OPTAKT