Den svenske avis Aftonbladet sprang en lille bombe, da den i går bragte historien om sommerens mest omfattende transfer. Ifølge avisen vil FC København hente de to Helsingborg-profiler, angriberen Alexander Gerndt og midterforsvareren Marcus Nilsson, til Parken for til gengæld at sende Peter Larsson til den svenske klub på permanent basis. Larsson er i øjeblikket lejet ud til Helsingborg, hvor han gør det klart bedre, end han nogensinde gjorde i den hvide FCK-trøje.
Men er Helsingborg klar til at sælge 23-årige Marcus Nilsson og 24-årige Alexander Gerndt, som begge har markeret sig som profiler i Allsvenskan? Det er spørgsmålet. Og svaret, ja det er et af de mere kryptiske af slagsen.
– Udgangspunktet er, at vi er midt i en sæson, og derfor har vi som sådan ikke lyst til at sælge vores gode spillere. På den anden side kender vi vores plads i fødekæden, og det kan ske, at vi bliver nødt til at sælge spillere, siger Helsingborgs sportschef, Jesper Jansson, til tipsbladet.dk.
Sportschefen vil ikke kommentere direkte på Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, men han vil gerne tale om det andet aspekt i den påståede omfattende FCK-handel – Peter Larsson. For Jansson ser meget gerne midterforsvareren blive i Helsingborg. Også efter hans lejeaftale udløber i slutningen af august.
– Vi er meget fornøjede med Peter Larsson, og skulle der være en mulighed for at beholde ham, gør vi meget gerne det. Vi fører en lille dialog med FC København, men der er stadig to måneder til hans lejekontrakt udløber, forklarer Jesper Jansson.
Dermed er der håb for at handelen, som ligner sommerens største i dansk fodbold, kan gennemføres.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
OPTAKT
USA – Belgien
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Brasiliansk boost før Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL