Helsingborg udelukker ikke stort FCK-salg

Den svenske klub Helsingborg har uld i mund, når det gælder et salg af profilerne Marcus Nilsson og Alexander Gerndt til FC København.



Den svenske avis Aftonbladet sprang en lille bombe, da den i går bragte historien om sommerens mest omfattende transfer. Ifølge avisen vil FC København hente de to Helsingborg-profiler, angriberen Alexander Gerndt og midterforsvareren Marcus Nilsson, til Parken for til gengæld at sende Peter Larsson til den svenske klub på permanent basis. Larsson er i øjeblikket lejet ud til Helsingborg, hvor han gør det klart bedre, end han nogensinde gjorde i den hvide FCK-trøje.

Men er Helsingborg klar til at sælge 23-årige Marcus Nilsson og 24-årige Alexander Gerndt, som begge har markeret sig som profiler i Allsvenskan? Det er spørgsmålet. Og svaret, ja det er et af de mere kryptiske af slagsen.

– Udgangspunktet er, at vi er midt i en sæson, og derfor har vi som sådan ikke lyst til at sælge vores gode spillere. På den anden side kender vi vores plads i fødekæden, og det kan ske, at vi bliver nødt til at sælge spillere, siger Helsingborgs sportschef, Jesper Jansson, til tipsbladet.dk.

Sportschefen vil ikke kommentere direkte på Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, men han vil gerne tale om det andet aspekt i den påståede omfattende FCK-handel – Peter Larsson. For Jansson ser meget gerne midterforsvareren blive i Helsingborg. Også efter hans lejeaftale udløber i slutningen af august.

– Vi er meget fornøjede med Peter Larsson, og skulle der være en mulighed for at beholde ham, gør vi meget gerne det. Vi fører en lille dialog med FC København, men der er stadig to måneder til hans lejekontrakt udløber, forklarer Jesper Jansson.

Dermed er der håb for at handelen, som ligner sommerens største i dansk fodbold, kan gennemføres.





LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Chelsea henter back til 375 mio.

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De køber ham for 740 mio.

England – DR Congo

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er Jonas Winds nye klub