På Superliga-kurs: Storsejr i topkamp

Fodboldklubben FC Helsingør ydmygede lørdag Hvidovre og kan meget vel være Superliga-hold efter sommerpausen.



Skal man pege på et godt bud på en oprykker til Superligaen i denne sæson, er det svært at komme uden om FC Helsingør.

Det nordsjællandske fodboldhold hentede lørdag eftermiddag sin sejr nummer fire i træk og øgede dermed sit forspring i toppen af 1. division.

Lørdag gik det ud over en af de direkte kandidater til oprykningen, da Hvidovre på eget græs blev banket 4-0 til det amerikanskejede hold.

Helsingør har nu 48 point, mens Lyngby og Hvidovre følger efter med 40 point.

Allerede midtvejs i første halvleg kunne Helsingør-spillerne for alvor begynde at øjne de tre point.

På det tidspunkt havde den tidligere Lyngby-spiller Nicolai Geertsen bragt gæsterne foran med 1-0 på en tilfældig chance efter et halvsløjt hjørnespark, der ikke blev clearet.

Og få minutter senere var føringen blevet fordoblet, da Mikkel Knudsen hamrede bolden i nettet efter en fornem dybdeaflevering.

Med to mål i banken skulle Helsingør blot forhindre Hvidovre i at bringe spændingen tilbage i opgøret.

Det lykkedes, og da Tonni Adamsen samtidig udbyggede efter et kikset udspark fra Hvidovre-målmand Filip Djukic, var kampen lukket med 25 minutter igen.

Ydmygelsen blev total i dommerens tillægstid, da Kristoffer Munksgaard satte punktum med en straffesparksscoring til 4-0.

Med én runde tilbage af grundspillet – og 11 i alt i sæsonen – ligger Helsingør godt til i kampen om billetterne til landets bedste række.

De øvrige oprykningskandidater Lyngby og FC Fredericia tabte et skridt i topstriden fredag aften med nederlag til henholdsvis Nykøbing FC og Hobro.

Længere nede i rækken vandt Vendsyssel lørdag 1-0 over Jammerbugt og rykkede tættere på den eftertragtede top-6. Vendsyssel er nummer syv med et point op til Nykøbing, mens Jammerbugt er sidst i rækken.

/ritzau/





Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De overvejer Christian Eriksen

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart