FC Helsingør konsolidere torsdag aften sin førsteplads i 1. division ved at vinde hjemmekampen mod Esbjerg med 3-0.
Dermed har klubben fra Nordsjælland 27 point for 12 kampe, mens Lyngby følger efter med 23 point for 10 kampe på andenpladsen.
Nederlaget var en kæp i hjulet på Esbjerg, der kæmper for at komme op i top-6 efter den forfærdelige sæsonstart, hvor holdet havde stor uro på trænerposten og lå under nedrykningsstregen.
Esbjerg kom dog til torsdagens kamp i bedre resultatmæssig form end Helsingør, men det billede var ikke til at se på opgøret.
Helsingør var klart bedst og vandt fortjent.
Det var ikke mindst Sebastian Czajkowskis fortjeneste. Han grundlagde sejren ved at score de to første mål.
Allerede i det ottende minut var Czajkowski på spil på riposten til et ellers glimrende skudforsøg. Han hamrede bolden flot i mål via overliggeren til 1-0.
Helsingør havde chancer til at udbygge i første halvleg, men først ti minutter efter pausen kom 2-0-målet.
Czajkowski var lusket i en god position ved bageste stolpe, hvorfra han nemt kunne sende en perfekt servering i nettet.
Det var bare ikke Esbjergs dag, og på intet tidspunkt var vestjyderne ved at sætte et comeback i gang.
Derimod forduftede det sidste håb i det 74. minut, da Daniel Norouzis hjørnespark sejlede direkte i kassen til 3-0.
Det kunne nemt være blevet 4-0 også, men keeper Jeppe Højbjerg kom i vejen for et par afslutninger i kampens sidste del.
Med den overbevisende sejr revancherede Helsingør sig for de seneste to kampe, hvor det blot var blevet til et point.
Esbjerg kom i den grad ned på jorden efter at have vundet tre af de seneste fire opgør. Holdet har på syvendepladsen tre point op til nummer seks, Nykøbing FC, der har spillet en kamp mindre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
