FC Helsingør konsolidere torsdag aften sin førsteplads i 1. division ved at vinde hjemmekampen mod Esbjerg med 3-0.
Dermed har klubben fra Nordsjælland 27 point for 12 kampe, mens Lyngby følger efter med 23 point for 10 kampe på andenpladsen.
Nederlaget var en kæp i hjulet på Esbjerg, der kæmper for at komme op i top-6 efter den forfærdelige sæsonstart, hvor holdet havde stor uro på trænerposten og lå under nedrykningsstregen.
Esbjerg kom dog til torsdagens kamp i bedre resultatmæssig form end Helsingør, men det billede var ikke til at se på opgøret.
Helsingør var klart bedst og vandt fortjent.
Det var ikke mindst Sebastian Czajkowskis fortjeneste. Han grundlagde sejren ved at score de to første mål.
Allerede i det ottende minut var Czajkowski på spil på riposten til et ellers glimrende skudforsøg. Han hamrede bolden flot i mål via overliggeren til 1-0.
Helsingør havde chancer til at udbygge i første halvleg, men først ti minutter efter pausen kom 2-0-målet.
Czajkowski var lusket i en god position ved bageste stolpe, hvorfra han nemt kunne sende en perfekt servering i nettet.
Det var bare ikke Esbjergs dag, og på intet tidspunkt var vestjyderne ved at sætte et comeback i gang.
Derimod forduftede det sidste håb i det 74. minut, da Daniel Norouzis hjørnespark sejlede direkte i kassen til 3-0.
Det kunne nemt være blevet 4-0 også, men keeper Jeppe Højbjerg kom i vejen for et par afslutninger i kampens sidste del.
Med den overbevisende sejr revancherede Helsingør sig for de seneste to kampe, hvor det blot var blevet til et point.
Esbjerg kom i den grad ned på jorden efter at have vundet tre af de seneste fire opgør. Holdet har på syvendepladsen tre point op til nummer seks, Nykøbing FC, der har spillet en kamp mindre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
