Klar forskel: Esbjerg udstillet af Helsingør

FC Helsingør udstillede Esbjerg på hjemmebane og konsoliderede sin førsteplads i 1. division.



FC Helsingør konsolidere torsdag aften sin førsteplads i 1. division ved at vinde hjemmekampen mod Esbjerg med 3-0.

Dermed har klubben fra Nordsjælland 27 point for 12 kampe, mens Lyngby følger efter med 23 point for 10 kampe på andenpladsen.

Nederlaget var en kæp i hjulet på Esbjerg, der kæmper for at komme op i top-6 efter den forfærdelige sæsonstart, hvor holdet havde stor uro på trænerposten og lå under nedrykningsstregen.

Esbjerg kom dog til torsdagens kamp i bedre resultatmæssig form end Helsingør, men det billede var ikke til at se på opgøret.

Helsingør var klart bedst og vandt fortjent.

Det var ikke mindst Sebastian Czajkowskis fortjeneste. Han grundlagde sejren ved at score de to første mål.

Allerede i det ottende minut var Czajkowski på spil på riposten til et ellers glimrende skudforsøg. Han hamrede bolden flot i mål via overliggeren til 1-0.

Helsingør havde chancer til at udbygge i første halvleg, men først ti minutter efter pausen kom 2-0-målet.

Czajkowski var lusket i en god position ved bageste stolpe, hvorfra han nemt kunne sende en perfekt servering i nettet.

Det var bare ikke Esbjergs dag, og på intet tidspunkt var vestjyderne ved at sætte et comeback i gang.

Derimod forduftede det sidste håb i det 74. minut, da Daniel Norouzis hjørnespark sejlede direkte i kassen til 3-0.

Det kunne nemt være blevet 4-0 også, men keeper Jeppe Højbjerg kom i vejen for et par afslutninger i kampens sidste del.

Med den overbevisende sejr revancherede Helsingør sig for de seneste to kampe, hvor det blot var blevet til et point.

Esbjerg kom i den grad ned på jorden efter at have vundet tre af de seneste fire opgør. Holdet har på syvendepladsen tre point op til nummer seks, Nykøbing FC, der har spillet en kamp mindre.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ståle revser Skotland

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Monsterbud på vej

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte