De leder og leder og leder efter en ny 9’er, og ifølge mediet B.T. er det en rigtig skarp angriber, FC København går og drømmer om.
Ifølge mediet er der tale om Hertha Berlin-angriber Krzysztof Piatek, der har en fortid i AC Milan og tidligere er blevet handlet for mere end 250 millioner kroner.
Angriberen, 27 år, er polsk landsholdsspiller, og det er altså ham, som sportsdirektør Peter Christiansen skal have udset sig i jagten på at løse angriberudfordringerne i FCK, hvor det er Pep Biel, der lige nu passer rollen som den forreste angriber.
Krzysztof Piatek har et vildt cv. Karrieren startede i hjemlandet Polen, inden han i 2018 blev solgt til Genoa. Siden blev han solgt for 260 millioner kroner videre til AC Milan. Han flyttede til Tyskland for omkring 178 millioner kroner et år senere.
I foråret var han udlejet til Fiorentina, og nu er han altså tilbage i Hertha Berlin, hvor han ikke har udsigt til spilletid, og det har altså pirret FCK’s og PC’s interesse.
Ifølge B.T. taler parterne både om et køb af angriberen samt en lejeaftale, men umiddelbart virker det svært for FCK at betale en kæmpe sum, som man må formode, at Hertha Berlin kræver for den polske angriber.
B.T. fortæller også, at der er to andre store angrebsnavne på FCK’s liste over ønskede 9’ere, så meget tyder på at, det bliver en både hektisk og spændende afslutning på transfervinduet.
I Hertha Berlin har Piatek scoret 13 gange i 58 kampe, mens det blev til seks scoringer i 18 kampe for Fiorentina i foråret. For Genoa blev det til 19 mål i 21 kampe, og hos AC Milan scorede han 16 gange i 41 kampe.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
