Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Vejle-matchvinder Stefan Velkovs mål var ingen tilfældighed.



AALBORG (Tipsbladet): Da det for alvor begyndte at se svært ud for Vejle, dukkede Stefan Velkov op for enden af et højt slået hjørnespark og pandede uden problemer kuglen i kassen.

AaB-spillerne var absolut ikke tilfreds med målet eller hinanden i sekunderne efter, og scoringen bliver næppe god underholdning i videolokalet tirsdag eller hvornår det trælse VB-nederlag skal dissekeres på Hornevej.

Scoringen sender Vejle tættere på overlevelse, end man reelt har været på noget tidspunkt siden sæsonstarten, men det var ikke blot en tilfældig bold slået ind i feltet, for den bulgarske midtstopper, der ud over scoringen var blandt sit holds bedste.

– Vi besluttede at ændre lidt på, hvordan vi organiserer os på dødbolde. Vi har nogle store fyre på vores hold, det er mig, German eller Damian. Hvem end af os, der er der, når bolden kommer højt, så ved vi, at vi har en fordel. Og gudskelov skete det i det her helt afgørende øjeblik, siger Stefan Velkov.

– Det er virkelig tricky her i Danmark, for folk er meget opmærksomme på dødbolde, og det er virkelig små detaljer, der giver dig den der meters plads. Og hvis timingen så er der, skal man egentlig bare røre bolden. Vi har indkasseret mål på den måde, også de seneste kampe, og så var det mig, der denne gang var den heldige til at modtage en god bold fra hjørnesparket. Jeg håber, vi får en til af de situationer næste gang, og det vigtigste er, at vi vinder og stadig er med i slagsmålet, siger VB-profilen.

Tror på Superliga-livet

Med fire runder igen har Vejle Boldklub alt at kæmpe for og kan være over nedrykningsstregen efter weekenden, hvis man slår Silkeborg og Lyngby og AaB samtidig taber.

Og det er en helt anden verden at være VB’er i nu, efter vejlenserne så fuldstændig chanceløse ud i vinterpausen på seks point efter et væld af elendige præstationer.

– Alle mand giver sig for hinanden, ingen giver op. Her i morges tænkte jeg på, hvordan jeg kom skadet tilbage fra ferien til januar-træningen og mere eller mindre var femtevalg. Men tingene ændrer sig hurtigt i fodbold, og det tog bare fart, efter vi vandt den kamp over Silkeborg, siger Stefan Velkov.

– Jeg ved godt, det kan lyde ironisk og mærkeligt, men vi er jo vant til den her situation, vi har været i den hele sæsonen. Vi har ligget sidst hele sæsonen og er det stadig, og vi har intet at tabe, kun noget at vinde og opnå. Og det går vi efter.

Og det kan ende i noget af en fest, hvis VB skulle klare den.

– Det bliver der helt sikkert. Men vi skal først gøre vores job færdigt, så kan vi se på det igen, siger Stefan Velkov.

AaB er nu noteret for en enkelt sejr i de 18 seneste Superliga-kampe og er med afstand det hold, der har fået færrest point i Superligaen i 2025. Vejle har til gengæld 15 point i de 11 ligakampe i 2025, hvilket er syvendebedst.





Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil


Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Klar besked fra Frank efter nedtur

242 millioner sidder på bænken

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

Medie roser brandvarm dansker

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Vanvittig Pogacar-klausul 

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Di Marzio med klar melding

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Melder sin afsked

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

– Det er rigtig vildt det her!

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Derfor var Højlund pludselig ude

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Spændende nyt om Simon Kjær

Drama i Brøndby – sådan gik det

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Verdensstjerne ked af Runes skade

FC Midtjylland ydmyger Vejle

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Jan Bech Andersen: ‘Pludselig ser de dollartegn’

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Ekspert med dyster Rune-melding

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

Nedtur for Thomas Frank

OB vinder første sejr på udebane

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort

Opstillinger: Jacob Ambæk skal bombe mod AGF