Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Vejle-matchvinder Stefan Velkovs mål var ingen tilfældighed.



AALBORG (Tipsbladet): Da det for alvor begyndte at se svært ud for Vejle, dukkede Stefan Velkov op for enden af et højt slået hjørnespark og pandede uden problemer kuglen i kassen.

AaB-spillerne var absolut ikke tilfreds med målet eller hinanden i sekunderne efter, og scoringen bliver næppe god underholdning i videolokalet tirsdag eller hvornår det trælse VB-nederlag skal dissekeres på Hornevej.

Scoringen sender Vejle tættere på overlevelse, end man reelt har været på noget tidspunkt siden sæsonstarten, men det var ikke blot en tilfældig bold slået ind i feltet, for den bulgarske midtstopper, der ud over scoringen var blandt sit holds bedste.

– Vi besluttede at ændre lidt på, hvordan vi organiserer os på dødbolde. Vi har nogle store fyre på vores hold, det er mig, German eller Damian. Hvem end af os, der er der, når bolden kommer højt, så ved vi, at vi har en fordel. Og gudskelov skete det i det her helt afgørende øjeblik, siger Stefan Velkov.

– Det er virkelig tricky her i Danmark, for folk er meget opmærksomme på dødbolde, og det er virkelig små detaljer, der giver dig den der meters plads. Og hvis timingen så er der, skal man egentlig bare røre bolden. Vi har indkasseret mål på den måde, også de seneste kampe, og så var det mig, der denne gang var den heldige til at modtage en god bold fra hjørnesparket. Jeg håber, vi får en til af de situationer næste gang, og det vigtigste er, at vi vinder og stadig er med i slagsmålet, siger VB-profilen.

Tror på Superliga-livet

Med fire runder igen har Vejle Boldklub alt at kæmpe for og kan være over nedrykningsstregen efter weekenden, hvis man slår Silkeborg og Lyngby og AaB samtidig taber.

Og det er en helt anden verden at være VB’er i nu, efter vejlenserne så fuldstændig chanceløse ud i vinterpausen på seks point efter et væld af elendige præstationer.

– Alle mand giver sig for hinanden, ingen giver op. Her i morges tænkte jeg på, hvordan jeg kom skadet tilbage fra ferien til januar-træningen og mere eller mindre var femtevalg. Men tingene ændrer sig hurtigt i fodbold, og det tog bare fart, efter vi vandt den kamp over Silkeborg, siger Stefan Velkov.

– Jeg ved godt, det kan lyde ironisk og mærkeligt, men vi er jo vant til den her situation, vi har været i den hele sæsonen. Vi har ligget sidst hele sæsonen og er det stadig, og vi har intet at tabe, kun noget at vinde og opnå. Og det går vi efter.

Og det kan ende i noget af en fest, hvis VB skulle klare den.

– Det bliver der helt sikkert. Men vi skal først gøre vores job færdigt, så kan vi se på det igen, siger Stefan Velkov.

AaB er nu noteret for en enkelt sejr i de 18 seneste Superliga-kampe og er med afstand det hold, der har fået færrest point i Superligaen i 2025. Vejle har til gengæld 15 point i de 11 ligakampe i 2025, hvilket er syvendebedst.



Meget tæt på at hente Pione Sisto

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Fælder hård Schmeichel-dom

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Rangerer Eriksen over superstjerner

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

FC København misser denne midtbane-stjerne

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

City-ejer sælger klub

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Forlænger med to Superliga-talenter

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud