AALBORG (Tipsbladet): Da det for alvor begyndte at se svært ud for Vejle, dukkede Stefan Velkov op for enden af et højt slået hjørnespark og pandede uden problemer kuglen i kassen.
AaB-spillerne var absolut ikke tilfreds med målet eller hinanden i sekunderne efter, og scoringen bliver næppe god underholdning i videolokalet tirsdag eller hvornår det trælse VB-nederlag skal dissekeres på Hornevej.
Scoringen sender Vejle tættere på overlevelse, end man reelt har været på noget tidspunkt siden sæsonstarten, men det var ikke blot en tilfældig bold slået ind i feltet, for den bulgarske midtstopper, der ud over scoringen var blandt sit holds bedste.
– Vi besluttede at ændre lidt på, hvordan vi organiserer os på dødbolde. Vi har nogle store fyre på vores hold, det er mig, German eller Damian. Hvem end af os, der er der, når bolden kommer højt, så ved vi, at vi har en fordel. Og gudskelov skete det i det her helt afgørende øjeblik, siger Stefan Velkov.
– Det er virkelig tricky her i Danmark, for folk er meget opmærksomme på dødbolde, og det er virkelig små detaljer, der giver dig den der meters plads. Og hvis timingen så er der, skal man egentlig bare røre bolden. Vi har indkasseret mål på den måde, også de seneste kampe, og så var det mig, der denne gang var den heldige til at modtage en god bold fra hjørnesparket. Jeg håber, vi får en til af de situationer næste gang, og det vigtigste er, at vi vinder og stadig er med i slagsmålet, siger VB-profilen.
Tror på Superliga-livet
Med fire runder igen har Vejle Boldklub alt at kæmpe for og kan være over nedrykningsstregen efter weekenden, hvis man slår Silkeborg og Lyngby og AaB samtidig taber.
Og det er en helt anden verden at være VB’er i nu, efter vejlenserne så fuldstændig chanceløse ud i vinterpausen på seks point efter et væld af elendige præstationer.

– Alle mand giver sig for hinanden, ingen giver op. Her i morges tænkte jeg på, hvordan jeg kom skadet tilbage fra ferien til januar-træningen og mere eller mindre var femtevalg. Men tingene ændrer sig hurtigt i fodbold, og det tog bare fart, efter vi vandt den kamp over Silkeborg, siger Stefan Velkov.
– Jeg ved godt, det kan lyde ironisk og mærkeligt, men vi er jo vant til den her situation, vi har været i den hele sæsonen. Vi har ligget sidst hele sæsonen og er det stadig, og vi har intet at tabe, kun noget at vinde og opnå. Og det går vi efter.
Og det kan ende i noget af en fest, hvis VB skulle klare den.
– Det bliver der helt sikkert. Men vi skal først gøre vores job færdigt, så kan vi se på det igen, siger Stefan Velkov.
AaB er nu noteret for en enkelt sejr i de 18 seneste Superliga-kampe og er med afstand det hold, der har fået færrest point i Superligaen i 2025. Vejle har til gengæld 15 point i de 11 ligakampe i 2025, hvilket er syvendebedst.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
AVIS
Ingen kontakt med AGF
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
LIVE: FCK taber i Barcelona
Engelsk dominans i toppen af Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
FCK færdige i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER