Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Vejle-matchvinder Stefan Velkovs mål var ingen tilfældighed.



AALBORG (Tipsbladet): Da det for alvor begyndte at se svært ud for Vejle, dukkede Stefan Velkov op for enden af et højt slået hjørnespark og pandede uden problemer kuglen i kassen.

AaB-spillerne var absolut ikke tilfreds med målet eller hinanden i sekunderne efter, og scoringen bliver næppe god underholdning i videolokalet tirsdag eller hvornår det trælse VB-nederlag skal dissekeres på Hornevej.

Scoringen sender Vejle tættere på overlevelse, end man reelt har været på noget tidspunkt siden sæsonstarten, men det var ikke blot en tilfældig bold slået ind i feltet, for den bulgarske midtstopper, der ud over scoringen var blandt sit holds bedste.

– Vi besluttede at ændre lidt på, hvordan vi organiserer os på dødbolde. Vi har nogle store fyre på vores hold, det er mig, German eller Damian. Hvem end af os, der er der, når bolden kommer højt, så ved vi, at vi har en fordel. Og gudskelov skete det i det her helt afgørende øjeblik, siger Stefan Velkov.

– Det er virkelig tricky her i Danmark, for folk er meget opmærksomme på dødbolde, og det er virkelig små detaljer, der giver dig den der meters plads. Og hvis timingen så er der, skal man egentlig bare røre bolden. Vi har indkasseret mål på den måde, også de seneste kampe, og så var det mig, der denne gang var den heldige til at modtage en god bold fra hjørnesparket. Jeg håber, vi får en til af de situationer næste gang, og det vigtigste er, at vi vinder og stadig er med i slagsmålet, siger VB-profilen.

Tror på Superliga-livet

Med fire runder igen har Vejle Boldklub alt at kæmpe for og kan være over nedrykningsstregen efter weekenden, hvis man slår Silkeborg og Lyngby og AaB samtidig taber.

Og det er en helt anden verden at være VB’er i nu, efter vejlenserne så fuldstændig chanceløse ud i vinterpausen på seks point efter et væld af elendige præstationer.

– Alle mand giver sig for hinanden, ingen giver op. Her i morges tænkte jeg på, hvordan jeg kom skadet tilbage fra ferien til januar-træningen og mere eller mindre var femtevalg. Men tingene ændrer sig hurtigt i fodbold, og det tog bare fart, efter vi vandt den kamp over Silkeborg, siger Stefan Velkov.

– Jeg ved godt, det kan lyde ironisk og mærkeligt, men vi er jo vant til den her situation, vi har været i den hele sæsonen. Vi har ligget sidst hele sæsonen og er det stadig, og vi har intet at tabe, kun noget at vinde og opnå. Og det går vi efter.

Og det kan ende i noget af en fest, hvis VB skulle klare den.

– Det bliver der helt sikkert. Men vi skal først gøre vores job færdigt, så kan vi se på det igen, siger Stefan Velkov.

AaB er nu noteret for en enkelt sejr i de 18 seneste Superliga-kampe og er med afstand det hold, der har fået færrest point i Superligaen i 2025. Vejle har til gengæld 15 point i de 11 ligakampe i 2025, hvilket er syvendebedst.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

José Mourinho klarmelder dansker

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Chido Obi var ustyrlig

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Benfica – Real Madrid

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Nartey scorede igen for Lyon

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

FCK-bænken var rasende!

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

For første gang siden 1999!

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!