AALBORG (Tipsbladet): Da det for alvor begyndte at se svært ud for Vejle, dukkede Stefan Velkov op for enden af et højt slået hjørnespark og pandede uden problemer kuglen i kassen.
AaB-spillerne var absolut ikke tilfreds med målet eller hinanden i sekunderne efter, og scoringen bliver næppe god underholdning i videolokalet tirsdag eller hvornår det trælse VB-nederlag skal dissekeres på Hornevej.
Scoringen sender Vejle tættere på overlevelse, end man reelt har været på noget tidspunkt siden sæsonstarten, men det var ikke blot en tilfældig bold slået ind i feltet, for den bulgarske midtstopper, der ud over scoringen var blandt sit holds bedste.
– Vi besluttede at ændre lidt på, hvordan vi organiserer os på dødbolde. Vi har nogle store fyre på vores hold, det er mig, German eller Damian. Hvem end af os, der er der, når bolden kommer højt, så ved vi, at vi har en fordel. Og gudskelov skete det i det her helt afgørende øjeblik, siger Stefan Velkov.
– Det er virkelig tricky her i Danmark, for folk er meget opmærksomme på dødbolde, og det er virkelig små detaljer, der giver dig den der meters plads. Og hvis timingen så er der, skal man egentlig bare røre bolden. Vi har indkasseret mål på den måde, også de seneste kampe, og så var det mig, der denne gang var den heldige til at modtage en god bold fra hjørnesparket. Jeg håber, vi får en til af de situationer næste gang, og det vigtigste er, at vi vinder og stadig er med i slagsmålet, siger VB-profilen.
Tror på Superliga-livet
Med fire runder igen har Vejle Boldklub alt at kæmpe for og kan være over nedrykningsstregen efter weekenden, hvis man slår Silkeborg og Lyngby og AaB samtidig taber.
Og det er en helt anden verden at være VB’er i nu, efter vejlenserne så fuldstændig chanceløse ud i vinterpausen på seks point efter et væld af elendige præstationer.

– Alle mand giver sig for hinanden, ingen giver op. Her i morges tænkte jeg på, hvordan jeg kom skadet tilbage fra ferien til januar-træningen og mere eller mindre var femtevalg. Men tingene ændrer sig hurtigt i fodbold, og det tog bare fart, efter vi vandt den kamp over Silkeborg, siger Stefan Velkov.
– Jeg ved godt, det kan lyde ironisk og mærkeligt, men vi er jo vant til den her situation, vi har været i den hele sæsonen. Vi har ligget sidst hele sæsonen og er det stadig, og vi har intet at tabe, kun noget at vinde og opnå. Og det går vi efter.
Og det kan ende i noget af en fest, hvis VB skulle klare den.
– Det bliver der helt sikkert. Men vi skal først gøre vores job færdigt, så kan vi se på det igen, siger Stefan Velkov.
AaB er nu noteret for en enkelt sejr i de 18 seneste Superliga-kampe og er med afstand det hold, der har fået færrest point i Superligaen i 2025. Vejle har til gengæld 15 point i de 11 ligakampe i 2025, hvilket er syvendebedst.
LIVE
TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
LIGE NU
Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
AVIS
Kan købes til spotpris
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED