FC Midtjylland-profil i chok: Det er mig en gåde

Henrik Dalsgaard forstår ikke, hvordan FC Midtjylland kunne sætte en 3-0-føring over styr i Lyngby.



De to halvlege var som nat og dag for FC Midtjylland, da midtjyderne fredag aften spillede 3-3 ude mod Lyngby efter at have ført 3-0 efter en halv time og 3-1 ved pausen.

Første halvleg var en af FCM's bedste i denne sæson, og anden halvleg var lige modsat.

Lyngby lagde et tungt pres i hele anden halvleg, og FC Midtjyllands Henrik Dalsgaard forstår ikke, hvordan midtjyderne kunne tillade hjemmeholdet at komme tilbage i kampen.

– Det er mig en gåde, hvordan vi på så kort tid kan glemme, hvordan vi skal spille fodbold.

– Vi ville ikke rigtig holde fast i bolden i anden halvleg, og det blev lidt for mange lange bolde med for meget mellemrum mellem os spillere.

– Hvis vi havde gjort tingene ordentlig, så havde vi ført 7-0 i første halvleg. Det er en meget blandet fornemmelse efter den her kamp, siger Dalsgaard.

FCM-træner Henrik Jensen har efter fyringen af Bo Henriksen stået i spidsen for midtjyderne, og heller ikke den midlertidige cheftræner forstår meget af kollapset i anden halvleg.

– Vi skal selvfølgelig kigge og analysere på, hvad der gik galt i anden halvleg, for det er selvfølgelig ikke i orden at være foran 3-0 og så få et kryds.

– Det handler om, at vores modstandere var rigtig gode i anden halvleg. De forcerede mere og mere, og de bragte flere og flere folk frem. Det havde vi svært ved at håndtere, det må vi bare erkende.

– Straffesparket var selvfølgelig en bet for os, for det var ikke sådan, at de vadede chancer inden da. Efter 2-3-målet havde vi det hårdt, og så fik de et ærgerligt mål efter et et indkast.

– Der var mange ting, der var rigtig gode de første 40 minutter, men så fik de en scoring ud af ingenting, og så præsterede vi bare ikke godt nok i anden halvleg. Som kollektiv var vi bare for dårlige.

– Vi spillede nogle rigtig, rigtig gode minutter i første halvleg, hvor vi var helt oppe at ramme vores maksimale niveau. Vi skabte chancer, vi var i kontrol på bolden, og vi forsvarede os godt, siger FCM-træneren.

Det ene point betyder, at FC Midtjylland nu kun har fem point efter de første fire spillerunder i Superligaen.

/ritzau/





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League