De to halvlege var som nat og dag for FC Midtjylland, da midtjyderne fredag aften spillede 3-3 ude mod Lyngby efter at have ført 3-0 efter en halv time og 3-1 ved pausen.
Første halvleg var en af FCM's bedste i denne sæson, og anden halvleg var lige modsat.
Lyngby lagde et tungt pres i hele anden halvleg, og FC Midtjyllands Henrik Dalsgaard forstår ikke, hvordan midtjyderne kunne tillade hjemmeholdet at komme tilbage i kampen.
– Det er mig en gåde, hvordan vi på så kort tid kan glemme, hvordan vi skal spille fodbold.
– Vi ville ikke rigtig holde fast i bolden i anden halvleg, og det blev lidt for mange lange bolde med for meget mellemrum mellem os spillere.
– Hvis vi havde gjort tingene ordentlig, så havde vi ført 7-0 i første halvleg. Det er en meget blandet fornemmelse efter den her kamp, siger Dalsgaard.
FCM-træner Henrik Jensen har efter fyringen af Bo Henriksen stået i spidsen for midtjyderne, og heller ikke den midlertidige cheftræner forstår meget af kollapset i anden halvleg.
– Vi skal selvfølgelig kigge og analysere på, hvad der gik galt i anden halvleg, for det er selvfølgelig ikke i orden at være foran 3-0 og så få et kryds.
– Det handler om, at vores modstandere var rigtig gode i anden halvleg. De forcerede mere og mere, og de bragte flere og flere folk frem. Det havde vi svært ved at håndtere, det må vi bare erkende.
– Straffesparket var selvfølgelig en bet for os, for det var ikke sådan, at de vadede chancer inden da. Efter 2-3-målet havde vi det hårdt, og så fik de et ærgerligt mål efter et et indkast.
– Der var mange ting, der var rigtig gode de første 40 minutter, men så fik de en scoring ud af ingenting, og så præsterede vi bare ikke godt nok i anden halvleg. Som kollektiv var vi bare for dårlige.
– Vi spillede nogle rigtig, rigtig gode minutter i første halvleg, hvor vi var helt oppe at ramme vores maksimale niveau. Vi skabte chancer, vi var i kontrol på bolden, og vi forsvarede os godt, siger FCM-træneren.
Det ene point betyder, at FC Midtjylland nu kun har fem point efter de første fire spillerunder i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER