Henrik Larsens råd til Lind: Scor mål og gi’ alt

Tipsbladet fangede mandag EM-helten, Henrik Larsen, der tidligere har spillet i Pisa, for at høre, hvordan Alexander Lind bliver en succes i den italienske klub.



Mandag blev det officielt, at Pisa henter Alexander Lind i Silkeborg IF.

Lind skal være med til at spille den storsatsende klub tilbage i Serie A, hvor de ikke har været siden 1991.

Den gang var den danske angriber og EM-helt Henrik Larsen en del af det hold, der rykkede ud af den bedste italienske række.

Men selvom klubben fra byen med det skæve tårn ikke har spillet på øverste niveau i 33 år, har de en meget levende fankultur, fortæller den danske landsholdslegende til Tipsbladet.

– Pisa har nogle meget passionerede tilhængere, der går meget op i fodbold. Det er jo i Toscana, hvor der er mange byer der slås mod hinanden. Og de går op i det med liv og sjæl, så det er en fodboldby, som har sovet siden jeg var dernede i 1991, hvor vi røg ud af Serie A. De har ikke været i Serie A siden, så de tørster efter at komme derop igen. 

For at Lind kan blive en succes i Italien, er det altafgørende, at han hurtigt omstiller sig til en ny virkelighed. Den danske U21-landsholdsspiller skal formentlig vende sig til, at alt i klubben foregår på italiensk, hvilket selvsagt bliver en stor omvæltning fra hverdagen i Silkeborg.

– Man ved aldrig, om det bliver en succes. Nogen passer lige pludselig ind i en liga og kan lave mål, så selvfølgelig kan det lade sig gøre, men han skal arbejde hårdt for det. Også vil jeg give ham det hurtige råd, at han skal lære italiensk i en fart. Så kommer du nemmere til det, end hvis du ikke kan italliensk, fortæller Henrik Larsen.

Foto: Alamy

Udover sproget er det også vigtigt, at Alexander Lind kommer til at markere sig på træningsbanen, hvis han vil øge sin chance for at slå igennem i Pisa. 

– Det er noget andet at være professionel i udlandet end i Danmark. Du er meget dig selv, du skal sørge for at have spidse albuer, ellers bliver du overløbet af nogle andre. Så jeg vil give ham det råd, at han skal bruge sin fysik til træning, så han ikke bliver sparket ud af banen. 

Alexander Lind har længe haft svært ved at score mål. Efter angriberen bombede løs i efteråret 2023, har den 22-årige angriber kun lavet et enkelt mål i 2024. Derfor er det vigtigt, at den unge angriber snart igen finder målformen frem, hvis han skal blive en favorit i den toscanske klub.

– Der er kun en vej til at blive en succes, og det er mål. Scor mål og gi’ dig alt i alle kampe. Hvis man gør det, så kan man gå på vandet dernede, afslutter Henrik 'Store' Larsen. 

Lind kommer til at have den legendariske italienske angriber, Filippo Inzaghi, som cheftræner i Pisa.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han vinder Ballon d’Or!

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Brøndby IF – Sønderjyske

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Fremhæver stort Brøndby-talent

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Blæst fuldstændig omkuld

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Heldige danske damer slår Sverige

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade