Henrik Larsens råd til Lind: Scor mål og gi’ alt

Tipsbladet fangede mandag EM-helten, Henrik Larsen, der tidligere har spillet i Pisa, for at høre, hvordan Alexander Lind bliver en succes i den italienske klub.



Mandag blev det officielt, at Pisa henter Alexander Lind i Silkeborg IF.

Lind skal være med til at spille den storsatsende klub tilbage i Serie A, hvor de ikke har været siden 1991.

Den gang var den danske angriber og EM-helt Henrik Larsen en del af det hold, der rykkede ud af den bedste italienske række.

Men selvom klubben fra byen med det skæve tårn ikke har spillet på øverste niveau i 33 år, har de en meget levende fankultur, fortæller den danske landsholdslegende til Tipsbladet.

– Pisa har nogle meget passionerede tilhængere, der går meget op i fodbold. Det er jo i Toscana, hvor der er mange byer der slås mod hinanden. Og de går op i det med liv og sjæl, så det er en fodboldby, som har sovet siden jeg var dernede i 1991, hvor vi røg ud af Serie A. De har ikke været i Serie A siden, så de tørster efter at komme derop igen. 

For at Lind kan blive en succes i Italien, er det altafgørende, at han hurtigt omstiller sig til en ny virkelighed. Den danske U21-landsholdsspiller skal formentlig vende sig til, at alt i klubben foregår på italiensk, hvilket selvsagt bliver en stor omvæltning fra hverdagen i Silkeborg.

– Man ved aldrig, om det bliver en succes. Nogen passer lige pludselig ind i en liga og kan lave mål, så selvfølgelig kan det lade sig gøre, men han skal arbejde hårdt for det. Også vil jeg give ham det hurtige råd, at han skal lære italiensk i en fart. Så kommer du nemmere til det, end hvis du ikke kan italliensk, fortæller Henrik Larsen.

Foto: Alamy

Udover sproget er det også vigtigt, at Alexander Lind kommer til at markere sig på træningsbanen, hvis han vil øge sin chance for at slå igennem i Pisa. 

– Det er noget andet at være professionel i udlandet end i Danmark. Du er meget dig selv, du skal sørge for at have spidse albuer, ellers bliver du overløbet af nogle andre. Så jeg vil give ham det råd, at han skal bruge sin fysik til træning, så han ikke bliver sparket ud af banen. 

Alexander Lind har længe haft svært ved at score mål. Efter angriberen bombede løs i efteråret 2023, har den 22-årige angriber kun lavet et enkelt mål i 2024. Derfor er det vigtigt, at den unge angriber snart igen finder målformen frem, hvis han skal blive en favorit i den toscanske klub.

– Der er kun en vej til at blive en succes, og det er mål. Scor mål og gi’ dig alt i alle kampe. Hvis man gør det, så kan man gå på vandet dernede, afslutter Henrik 'Store' Larsen. 

Lind kommer til at have den legendariske italienske angriber, Filippo Inzaghi, som cheftræner i Pisa.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Superligaen er knækket

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Sønderjyske sælger profil

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Knuser transferrekord

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Scorer heftig lønstigning

Frankrig – Marokko

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’