Mandag blev det officielt, at Pisa henter Alexander Lind i Silkeborg IF.
Lind skal være med til at spille den storsatsende klub tilbage i Serie A, hvor de ikke har været siden 1991.
Den gang var den danske angriber og EM-helt Henrik Larsen en del af det hold, der rykkede ud af den bedste italienske række.
Men selvom klubben fra byen med det skæve tårn ikke har spillet på øverste niveau i 33 år, har de en meget levende fankultur, fortæller den danske landsholdslegende til Tipsbladet.
– Pisa har nogle meget passionerede tilhængere, der går meget op i fodbold. Det er jo i Toscana, hvor der er mange byer der slås mod hinanden. Og de går op i det med liv og sjæl, så det er en fodboldby, som har sovet siden jeg var dernede i 1991, hvor vi røg ud af Serie A. De har ikke været i Serie A siden, så de tørster efter at komme derop igen.
For at Lind kan blive en succes i Italien, er det altafgørende, at han hurtigt omstiller sig til en ny virkelighed. Den danske U21-landsholdsspiller skal formentlig vende sig til, at alt i klubben foregår på italiensk, hvilket selvsagt bliver en stor omvæltning fra hverdagen i Silkeborg.
– Man ved aldrig, om det bliver en succes. Nogen passer lige pludselig ind i en liga og kan lave mål, så selvfølgelig kan det lade sig gøre, men han skal arbejde hårdt for det. Også vil jeg give ham det hurtige råd, at han skal lære italiensk i en fart. Så kommer du nemmere til det, end hvis du ikke kan italliensk, fortæller Henrik Larsen.
Udover sproget er det også vigtigt, at Alexander Lind kommer til at markere sig på træningsbanen, hvis han vil øge sin chance for at slå igennem i Pisa.
– Det er noget andet at være professionel i udlandet end i Danmark. Du er meget dig selv, du skal sørge for at have spidse albuer, ellers bliver du overløbet af nogle andre. Så jeg vil give ham det råd, at han skal bruge sin fysik til træning, så han ikke bliver sparket ud af banen.
Alexander Lind har længe haft svært ved at score mål. Efter angriberen bombede løs i efteråret 2023, har den 22-årige angriber kun lavet et enkelt mål i 2024. Derfor er det vigtigt, at den unge angriber snart igen finder målformen frem, hvis han skal blive en favorit i den toscanske klub.
– Der er kun en vej til at blive en succes, og det er mål. Scor mål og gi’ dig alt i alle kampe. Hvis man gør det, så kan man gå på vandet dernede, afslutter Henrik 'Store' Larsen.
Lind kommer til at have den legendariske italienske angriber, Filippo Inzaghi, som cheftræner i Pisa.
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Voldsomt transferønske til FCK
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Ajax skraber bunden i Champions League
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG