Henrik Larsens råd til Lind: Scor mål og gi’ alt

Tipsbladet fangede mandag EM-helten, Henrik Larsen, der tidligere har spillet i Pisa, for at høre, hvordan Alexander Lind bliver en succes i den italienske klub.



Mandag blev det officielt, at Pisa henter Alexander Lind i Silkeborg IF.

Lind skal være med til at spille den storsatsende klub tilbage i Serie A, hvor de ikke har været siden 1991.

Den gang var den danske angriber og EM-helt Henrik Larsen en del af det hold, der rykkede ud af den bedste italienske række.

Men selvom klubben fra byen med det skæve tårn ikke har spillet på øverste niveau i 33 år, har de en meget levende fankultur, fortæller den danske landsholdslegende til Tipsbladet.

– Pisa har nogle meget passionerede tilhængere, der går meget op i fodbold. Det er jo i Toscana, hvor der er mange byer der slås mod hinanden. Og de går op i det med liv og sjæl, så det er en fodboldby, som har sovet siden jeg var dernede i 1991, hvor vi røg ud af Serie A. De har ikke været i Serie A siden, så de tørster efter at komme derop igen. 

For at Lind kan blive en succes i Italien, er det altafgørende, at han hurtigt omstiller sig til en ny virkelighed. Den danske U21-landsholdsspiller skal formentlig vende sig til, at alt i klubben foregår på italiensk, hvilket selvsagt bliver en stor omvæltning fra hverdagen i Silkeborg.

– Man ved aldrig, om det bliver en succes. Nogen passer lige pludselig ind i en liga og kan lave mål, så selvfølgelig kan det lade sig gøre, men han skal arbejde hårdt for det. Også vil jeg give ham det hurtige råd, at han skal lære italiensk i en fart. Så kommer du nemmere til det, end hvis du ikke kan italliensk, fortæller Henrik Larsen.

Foto: Alamy

Udover sproget er det også vigtigt, at Alexander Lind kommer til at markere sig på træningsbanen, hvis han vil øge sin chance for at slå igennem i Pisa. 

– Det er noget andet at være professionel i udlandet end i Danmark. Du er meget dig selv, du skal sørge for at have spidse albuer, ellers bliver du overløbet af nogle andre. Så jeg vil give ham det råd, at han skal bruge sin fysik til træning, så han ikke bliver sparket ud af banen. 

Alexander Lind har længe haft svært ved at score mål. Efter angriberen bombede løs i efteråret 2023, har den 22-årige angriber kun lavet et enkelt mål i 2024. Derfor er det vigtigt, at den unge angriber snart igen finder målformen frem, hvis han skal blive en favorit i den toscanske klub.

– Der er kun en vej til at blive en succes, og det er mål. Scor mål og gi’ dig alt i alle kampe. Hvis man gør det, så kan man gå på vandet dernede, afslutter Henrik 'Store' Larsen. 

Lind kommer til at have den legendariske italienske angriber, Filippo Inzaghi, som cheftræner i Pisa.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Skyder Brøndby-transfer ned

Supercomputer: De vinder Superligaen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Køb, køb, køb!

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er ulykkelig’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

LIVE: FCK smider sejren

AGF – Brøndby IF

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Meldes varm på ung Superliga-profil

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’