For små tre uger siden startede FC Midtjyllands brasilianske midtbanestjerne Evander hashtagget #VagnerLoveInMidtjylland på det sociale medie Twitter med en slet skjult opfordring: Få den 37-årige bomber Vagner Love til FC Midtjylland.
Siden kom en masse spekulationer og skriverier i diverse medier, inden at den tidligere brasilianske landsholdsangriber torsdag officielt blev præsenteret som ny mand i FC Midtjylland.
Transfersagaen har været sjovt at følge med i for fans og medier – og ikke mindst for spillerne i FC Midtjylland, der ligesom mange andre fodboldfans blandt andet husker Vagner Love for sine farverige frisurer og evner i diverse computerspil.
– Vi har allesammen fulgt med, og det har jo været sjovt. Det er jo en kultspiller fra 00’erne. Jeg er gammel nok til at kunne huske ham med de der blå dreadlocks, og han var jo en af de første, man købte i Football Manager, fortæller Erik Sviatchenko til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg ved selvfølgelig lidt mere end andre qua min position i klubben, så jeg havde hørt noget om det, men ikke at den skulle være en done deal, før at den var det. Det var lidt sjovt, at det startede med Evanders tweet, og så blev der skrevet lidt rundt omkring om, om det kunne blive noget. Folk vidste jo heller ikke helt, hvilken forfatning han var i. Når han er 37, tænker man jo med det samme, at det er en gammel en.
Netop Vagner Loves forfatning virker der dog ikke til at være noget som helst i vejen med. FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, har fortalt til Tipsbladet, at han fysisk er “helt på niveau med de unge gutter”. Det bakker anføreren op om.
– Som det ser ud, er han faktisk i rigtig, rigtig fin fysisk forfatning. Hans tests er rigtig gode. Han ligger i gennemsnitet i truppen som 37-årig, og det viser, hvor klar han er.
– Det er også en spiller, der har scoret i Conference League i efteråret og spillet 20 kampe i sidste sæson. Han kommer med kampe i baggagen, og det er positivt. Det har vi brug for: At han er en, der kan have en indvirkning lige nu. Han kommer også med en glæde og en stor udstråling, og det håber jeg, at han også kan vise på banen, siger FC Midtjylland-kaptajnen.
Tidligere har FC Midtjylland hentet en spiller med et flot CV, uden at det blev en succes. Det var Rafael van der Vaart, der kom til Heden efter en karriere med ophold hos blandt andre Real Madrid, Tottenham og HSV.
Han slog aldrig igennem i Midtjylland og nåede blot 20 kampe for klubben, men Erik Sviatchenko frygter ikke sådan en situation igen.
– Vagner Love kommer med en helt anden baggage, fordi han har spillet så meget, som han har. Han kommer fra en sæson i Almaty, hvor han spillede 20 kampe og scorede mål, og det giver ham en fordel. Selvom Rafael van der Vaart var en fantastisk fyr at have her, var hans form aldrig helt oppe at ringe. Der synes jeg allerede, at de her test med Vagner ser fornuftige ud, fortæller han.
Der er også et andet punkt, hvor Vagner Love kan bidrage, og det er med sin erfaring. Med 25 landskampe for Brasilien og en lang karriere i europæiske topklubber kan han dele ud af sin erfaring til FC Midtjyllands øvrige brasilianere såsom Evander, Junior Brumado, Juninho, Paulinho, Charles og Marrony.
– Helt sikkert har han også en rolle i den forstand. Han har jo været i Rusland, Monaco og Tyrkiet. Det giver noget til hans tilstedeværelse, men også at han kan forklare, at nogle ting måske er lidt anderledes her end i Sydamerika, selvom jeg er tilfreds med alle vores brasilianere. Det bliver fedt, at han også har en tydelig rolle, hvor han godt ved, at han som udgangspunkt ikke er ham, der starter, men det kan jo vise sig, at han gør det så godt, at han faktisk er med hele vejen, lyder det fra anføreren.
Især de to angribere, Junior Brumado og Marrony, kan formentlig nyde godt af hans tilgang.
– Jeg læste, at han er den fjerdemest scorende brasilianer i det her årtusinde. De tal taler jo for sig selv. Og så har han spillet over 20 kampe for det brasilianske landshold, som andre brasilianere drømmer om bare at få en enkelt kamp for. I den forstand tror jeg også, at det betyder noget for Junior og Marrony.
– Jeg har ikke lige spurgt dem, hvad det betyder, men jeg kan se, at de med det samme er ovre og snakke, og der bliver hygget og grinet. Jeg tror, de kommer til at lære en masse af ham, siger Erik Sviatchenko.
Vagner Love har endnu ikke været på træningsbanen med midtjyderne, men ventes at slutte sig til i næste uge.
TOPNYHED Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Skæbnekamp: Danmark møder Skotland
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER
