De har sagt farvel til Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung, og så er de i gang med at sælge Andreas Maxsø til russisk fodbold.
Og nu er endnu en forsvarsspiller fortid i Brøndby IF – klubben har netop annonceret, at man har solgt midterforsvarer Joel Kabongo til Randers FC.
Kabongo, 23 år, havde et halvt år igen af sin aftale med Brøndby, og i Randers har han fået en treårig aftale.
Forsvarsspilleren var på vej mod en lovende karriere i Brøndby, men han blev alvolrigt skadet i 2019 og har siden ikke været tæt på fast spilletid i klubben fra den københavnske Vestegn.
Siden foråret 2019 er det ikke blevet til et eneste Superliga-minut.
Med tanke på de mange forsvarsspillere, der enten har eller er tæt på t forlade BIF, siger det lidt om, hvor Kabongo stod i hierarkiet, at man sælger ham på nuværende tidspunkt.
– Det føles rigtig godt. Jeg er sikker på, at det er det rigtige for mig at skifte til Randers FC. Jeg har snakket med klubben i længere tid, så jeg er virkelig glad for, at vi endelig kan få lov til at sætte underskriften, siger Joel Kabongo i en pressemeddelelse:
– Randers FC virker til at have et rigtig godt sammenhold, og jeg kan lide den måde, de spiller på. De går hårdt til den, men de spiller god fodbold på samme tid. Så jeg tror, det er en spillestil, som passer rigtig godt til mig, og som jeg kan bidrage 110% til. Jeg er en spiller, som vil komme ind med power og vise, at Randers FC skal sgu være med helt oppe i toppen. Fordi jeg synes virkelig, at Randers har et rigtig godt hold, og jeg er glad for, at jeg kan få lov til at være med på den rejse.
Den tidligere U21-landsholdsspiller kan ifølge Randers-direktør Søren Pedersen blive et stort aktiv i klubben.
– Joel passer perfekt ind i Randers FC-DNA’et. Han er en dygtig fodboldspiller, som arbejder stenhårdt. Joel har i min optik et stort og uforløst potentiale, som vi håber at kunne udfolde her i Randers. Han forstærker vores trup øjeblikkeligt forud for efterårets mange kampe i både ind- og udland, og han kan blive et rigtig stort aktiv for vores klub, siger han.
Kabongo kan allerede få debut i den kommende Superliga-runde mod AGF.
LIVE
TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
EKSKLUSIVT
