En ny halvsæson i Superligaen står for døren, og det betyder, at den klassiske gætteleg kan gå i gang. Hvem kommer til at dominere foråret i Danmarks bedste fodboldrække?
Det vil uden tvivl være velkendte navne som Nicolai Vallys, Mohamed Elyounoussi og Patrick Mortensen, men hvert år dukker der også nye og spændende talenter frem, som får et gennembrud.
Tipsbladet ser her nærmere på 5 spillere, der kan få et gennembrud i den kommende halvsæson.
Mikel Gogorza
Offensivspiller
18 år
Angriber

Mikel Gogorza får en større og større rolle på FC Midtjylland-mandskabet, og de takter kunne meget vel fortsætte i den kommende halvsæson. Konkurrencen om de offensive positioner i FCM er benhård, men Thomas Thomasberg er næsten nødt til at give et spændende talent som Mikel Gogorza spilletid. I slutningen af efteråret fik 18-årige Gogorza masser af minutter på banen.
Lukas Larsen
Venstre back
18 år
Brøndby IF

Brøndby IF købte ikke en venstre back i transfervinduet, og det betyder, at Lukas Larsen kan få en hel del spilletid i foråret. Clement Bischoff er rykket længere frem på banen, så Marko Divkovic er førstevalget på venstre (wing) back, men går han i stykker, hvad der har været et tema for kroaten i denne sæson, peger pilen på Lukas Larsen. 18-årige Larsen har i denne sæson været anfører på Brøndbys U19-hold og er noteret for syv mål og fem assists i 11 kampe. Ikke værst af en forsvarsspiller.
Hjalte Bidstrup
Højre back
Viborg FF
18 år

Der var ikke udsigt til spilletid i FC København, men det kan Hjalte Bidstrup få i Viborg FF – han skal dog lige slå Jean Manuel Mbom af først. Bidstrup blev Viborg-spiller sent i transfervinduet, og man skal næppe forvente at se ham være fast mand fra start, men han er værd at holde øje med.
Levy Nene
Offensivspiller
18 år
FC Nordsjælland

Levy Nene så ikke banen så meget i efteråret, men kan kan få en langt større rolle i den kommende halvsæson. Den 18-årige offensivspiller fra Mali har scoret fire mål i FC Nordsjællands testkampe op til sæsonstarten, og de lovende takter har Jens Fønsskov Olsen naturligvis også bemærket.
Kasper Davidsen
Midtbanespiller
20 år
AaB

Kasper Davidsen ligner en starter på den centrale midtbane i AaB, og så handler det for den 20-årige nordjyde om at bide sig fast, som han formåede at gøre i slutningen af efteråret.
Fotos: Alamy og klubbernes hjemmesider
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Klar til at gå shopamok
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
AVIS