Her er 5 talenter, der kan brage igennem i SL

Forårssæsonen i Superligaen står på spring, og Tipsbladet har valgt fem talenter, der kan få et gennembrud i den kommende halvsæson.



En ny halvsæson i Superligaen står for døren, og det betyder, at den klassiske gætteleg kan gå i gang. Hvem kommer til at dominere foråret i Danmarks bedste fodboldrække?

Det vil uden tvivl være velkendte navne som Nicolai Vallys, Mohamed Elyounoussi og Patrick Mortensen, men hvert år dukker der også nye og spændende talenter frem, som får et gennembrud.

Tipsbladet ser her nærmere på 5 spillere, der kan få et gennembrud i den kommende halvsæson.

Mikel Gogorza
Offensivspiller
18 år
Angriber

Mikel Gogorza får en større og større rolle på FC Midtjylland-mandskabet, og de takter kunne meget vel fortsætte i den kommende halvsæson. Konkurrencen om de offensive positioner i FCM er benhård, men Thomas Thomasberg er næsten nødt til at give et spændende talent som Mikel Gogorza spilletid. I slutningen af efteråret fik 18-årige Gogorza masser af minutter på banen.

Lukas Larsen
Venstre back
18 år
Brøndby IF

Brøndby IF købte ikke en venstre back i transfervinduet, og det betyder, at Lukas Larsen kan få en hel del spilletid i foråret. Clement Bischoff er rykket længere frem på banen, så Marko Divkovic er førstevalget på venstre (wing) back, men går han i stykker, hvad der har været et tema for kroaten i denne sæson, peger pilen på Lukas Larsen. 18-årige Larsen har i denne sæson været anfører på Brøndbys U19-hold og er noteret for syv mål og fem assists i 11 kampe. Ikke værst af en forsvarsspiller.

Hjalte Bidstrup
Højre back
Viborg FF
18 år

Der var ikke udsigt til spilletid i FC København, men det kan Hjalte Bidstrup få i Viborg FF – han skal dog lige slå Jean Manuel Mbom af først. Bidstrup blev Viborg-spiller sent i transfervinduet, og man skal næppe forvente at se ham være fast mand fra start, men han er værd at holde øje med.

Levy Nene
Offensivspiller
18 år
FC Nordsjælland

Levy Nene så ikke banen så meget i efteråret, men kan kan få en langt større rolle i den kommende halvsæson. Den 18-årige offensivspiller fra Mali har scoret fire mål i FC Nordsjællands testkampe op til sæsonstarten, og de lovende takter har Jens Fønsskov Olsen naturligvis også bemærket.

Kasper Davidsen
Midtbanespiller
20 år
AaB

Kasper Davidsen ligner en starter på den centrale midtbane i AaB, og så handler det for den 20-årige nordjyde om at bide sig fast, som han formåede at gøre i slutningen af efteråret.

Fotos: Alamy og klubbernes hjemmesider





TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører: FCK ringede aldrig

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

I dialog om dansk bomber

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC Barcelona køber VM-angriber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Ny bejler til dansk guldfugl

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM-spiller får fem karantænedage

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Curaçao – Elfenbenskysten