Her er 5 talenter, der kan brage igennem i SL

Forårssæsonen i Superligaen står på spring, og Tipsbladet har valgt fem talenter, der kan få et gennembrud i den kommende halvsæson.



En ny halvsæson i Superligaen står for døren, og det betyder, at den klassiske gætteleg kan gå i gang. Hvem kommer til at dominere foråret i Danmarks bedste fodboldrække?

Det vil uden tvivl være velkendte navne som Nicolai Vallys, Mohamed Elyounoussi og Patrick Mortensen, men hvert år dukker der også nye og spændende talenter frem, som får et gennembrud.

Tipsbladet ser her nærmere på 5 spillere, der kan få et gennembrud i den kommende halvsæson.

Mikel Gogorza
Offensivspiller
18 år
Angriber

Mikel Gogorza får en større og større rolle på FC Midtjylland-mandskabet, og de takter kunne meget vel fortsætte i den kommende halvsæson. Konkurrencen om de offensive positioner i FCM er benhård, men Thomas Thomasberg er næsten nødt til at give et spændende talent som Mikel Gogorza spilletid. I slutningen af efteråret fik 18-årige Gogorza masser af minutter på banen.

Lukas Larsen
Venstre back
18 år
Brøndby IF

Brøndby IF købte ikke en venstre back i transfervinduet, og det betyder, at Lukas Larsen kan få en hel del spilletid i foråret. Clement Bischoff er rykket længere frem på banen, så Marko Divkovic er førstevalget på venstre (wing) back, men går han i stykker, hvad der har været et tema for kroaten i denne sæson, peger pilen på Lukas Larsen. 18-årige Larsen har i denne sæson været anfører på Brøndbys U19-hold og er noteret for syv mål og fem assists i 11 kampe. Ikke værst af en forsvarsspiller.

Hjalte Bidstrup
Højre back
Viborg FF
18 år

Der var ikke udsigt til spilletid i FC København, men det kan Hjalte Bidstrup få i Viborg FF – han skal dog lige slå Jean Manuel Mbom af først. Bidstrup blev Viborg-spiller sent i transfervinduet, og man skal næppe forvente at se ham være fast mand fra start, men han er værd at holde øje med.

Levy Nene
Offensivspiller
18 år
FC Nordsjælland

Levy Nene så ikke banen så meget i efteråret, men kan kan få en langt større rolle i den kommende halvsæson. Den 18-årige offensivspiller fra Mali har scoret fire mål i FC Nordsjællands testkampe op til sæsonstarten, og de lovende takter har Jens Fønsskov Olsen naturligvis også bemærket.

Kasper Davidsen
Midtbanespiller
20 år
AaB

Kasper Davidsen ligner en starter på den centrale midtbane i AaB, og så handler det for den 20-årige nordjyde om at bide sig fast, som han formåede at gøre i slutningen af efteråret.

Fotos: Alamy og klubbernes hjemmesider





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’