En ny halvsæson i Superligaen står for døren, og det betyder, at den klassiske gætteleg kan gå i gang. Hvem kommer til at dominere foråret i Danmarks bedste fodboldrække?
Det vil uden tvivl være velkendte navne som Nicolai Vallys, Mohamed Elyounoussi og Patrick Mortensen, men hvert år dukker der også nye og spændende talenter frem, som får et gennembrud.
Tipsbladet ser her nærmere på 5 spillere, der kan få et gennembrud i den kommende halvsæson.
Mikel Gogorza
Offensivspiller
18 år
Angriber

Mikel Gogorza får en større og større rolle på FC Midtjylland-mandskabet, og de takter kunne meget vel fortsætte i den kommende halvsæson. Konkurrencen om de offensive positioner i FCM er benhård, men Thomas Thomasberg er næsten nødt til at give et spændende talent som Mikel Gogorza spilletid. I slutningen af efteråret fik 18-årige Gogorza masser af minutter på banen.
Lukas Larsen
Venstre back
18 år
Brøndby IF

Brøndby IF købte ikke en venstre back i transfervinduet, og det betyder, at Lukas Larsen kan få en hel del spilletid i foråret. Clement Bischoff er rykket længere frem på banen, så Marko Divkovic er førstevalget på venstre (wing) back, men går han i stykker, hvad der har været et tema for kroaten i denne sæson, peger pilen på Lukas Larsen. 18-årige Larsen har i denne sæson været anfører på Brøndbys U19-hold og er noteret for syv mål og fem assists i 11 kampe. Ikke værst af en forsvarsspiller.
Hjalte Bidstrup
Højre back
Viborg FF
18 år

Der var ikke udsigt til spilletid i FC København, men det kan Hjalte Bidstrup få i Viborg FF – han skal dog lige slå Jean Manuel Mbom af først. Bidstrup blev Viborg-spiller sent i transfervinduet, og man skal næppe forvente at se ham være fast mand fra start, men han er værd at holde øje med.
Levy Nene
Offensivspiller
18 år
FC Nordsjælland

Levy Nene så ikke banen så meget i efteråret, men kan kan få en langt større rolle i den kommende halvsæson. Den 18-årige offensivspiller fra Mali har scoret fire mål i FC Nordsjællands testkampe op til sæsonstarten, og de lovende takter har Jens Fønsskov Olsen naturligvis også bemærket.
Kasper Davidsen
Midtbanespiller
20 år
AaB

Kasper Davidsen ligner en starter på den centrale midtbane i AaB, og så handler det for den 20-årige nordjyde om at bide sig fast, som han formåede at gøre i slutningen af efteråret.
Fotos: Alamy og klubbernes hjemmesider
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby