Her er 5 talenter, der kan brage igennem i SL

Forårssæsonen i Superligaen står på spring, og Tipsbladet har valgt fem talenter, der kan få et gennembrud i den kommende halvsæson.



En ny halvsæson i Superligaen står for døren, og det betyder, at den klassiske gætteleg kan gå i gang. Hvem kommer til at dominere foråret i Danmarks bedste fodboldrække?

Det vil uden tvivl være velkendte navne som Nicolai Vallys, Mohamed Elyounoussi og Patrick Mortensen, men hvert år dukker der også nye og spændende talenter frem, som får et gennembrud.

Tipsbladet ser her nærmere på 5 spillere, der kan få et gennembrud i den kommende halvsæson.

Mikel Gogorza
Offensivspiller
18 år
Angriber

Mikel Gogorza får en større og større rolle på FC Midtjylland-mandskabet, og de takter kunne meget vel fortsætte i den kommende halvsæson. Konkurrencen om de offensive positioner i FCM er benhård, men Thomas Thomasberg er næsten nødt til at give et spændende talent som Mikel Gogorza spilletid. I slutningen af efteråret fik 18-årige Gogorza masser af minutter på banen.

Lukas Larsen
Venstre back
18 år
Brøndby IF

Brøndby IF købte ikke en venstre back i transfervinduet, og det betyder, at Lukas Larsen kan få en hel del spilletid i foråret. Clement Bischoff er rykket længere frem på banen, så Marko Divkovic er førstevalget på venstre (wing) back, men går han i stykker, hvad der har været et tema for kroaten i denne sæson, peger pilen på Lukas Larsen. 18-årige Larsen har i denne sæson været anfører på Brøndbys U19-hold og er noteret for syv mål og fem assists i 11 kampe. Ikke værst af en forsvarsspiller.

Hjalte Bidstrup
Højre back
Viborg FF
18 år

Der var ikke udsigt til spilletid i FC København, men det kan Hjalte Bidstrup få i Viborg FF – han skal dog lige slå Jean Manuel Mbom af først. Bidstrup blev Viborg-spiller sent i transfervinduet, og man skal næppe forvente at se ham være fast mand fra start, men han er værd at holde øje med.

Levy Nene
Offensivspiller
18 år
FC Nordsjælland

Levy Nene så ikke banen så meget i efteråret, men kan kan få en langt større rolle i den kommende halvsæson. Den 18-årige offensivspiller fra Mali har scoret fire mål i FC Nordsjællands testkampe op til sæsonstarten, og de lovende takter har Jens Fønsskov Olsen naturligvis også bemærket.

Kasper Davidsen
Midtbanespiller
20 år
AaB

Kasper Davidsen ligner en starter på den centrale midtbane i AaB, og så handler det for den 20-årige nordjyde om at bide sig fast, som han formåede at gøre i slutningen af efteråret.

Fotos: Alamy og klubbernes hjemmesider






Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark




LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent