Her er AaB’s spillerbudget i 2022/23

Her er spillerbudgetterne i Superligaen i 2022/23. AaB er i en svær situation og falder som det eneste Superliga-hold i forbrug på spillere i Tipsbladets budget-gennemgang.



Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?

Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.

AaB hentede nye spillere i sommer, men det overskygges af afgangene, ikke mindst det sene salg af Mathias Ross og afskedigelserne af cheftræner Lars Friis og sportsdirektøren Inge André Olsen.


AaB

Trend: AaB har svært ved at matche de andres acceleration, fordi man mangler både den rige ejer og nok store spillersalg.
Spillerbudget: 43 millioner kroner (7 i Superligaen)
Årsresultat 2021: -15,3 millioner kroner

Sportsdirektør: Thomas Bælum (midlertidig)
Dyreste spiller: Lucas Andersen, købt for 6 millioner kroner i Grasshoppers i 2019.
Målsætninger: At komme i Top 6 – men revurderes i dette efterår efter afskeden med Inge André Olsen og Lars Friis.
Hvor er de på vej hen: AaB er udfordret. De andre klubber i den stærke middelklasse gearer op, og AaB kan ikke matche forbruget, fordi man ikke kan sælge nok spillere eller sælge dem dyrt nok. Afskeden med Mathias Ross var sigende; det var tvunget af dårlige økonomiske omstændigheder og med et så tilpas lavt beløb, at trænerfyringen æder en stor del af gevinsten.

VURDERING
AaB’s spillerbudget falder en smule, da man ikke fik solgt spillere tilstrækkeligt dyrt og derfor måtte se lidt flere voksne førsteholdsspillere stoppe, end man hentede til.

Det er dyrt at være AaB i disse år, og den nordjyske klub er eksempel på, hvor svært livet på transfermarkedet kan være, hvis man ikke får de livgivende salg til udlandet.

En forbedring af den dårlige position i tabellen efter de første to måneder i turneringen vil være kærkommen.

AaB's nylige udmelding om at afsøge muligheden for nye investorer fortæller historien om en klub, der snart mangler penge.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Superligaen dropper det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen