Brøndby IF var i knæ af flere omgange i den seneste runde af Superligaen, hvor Vejle på Brøndby Stadion to gange var foran – først 1-0 og siden 2-1. Alligevel var det Brøndby, der til sidst trak det længste strå med en 3-2-sejr sikret i de sidste minutter.
Og selv om Brøndbys første halvdel af Grundspillet har været noget svingende i præstationerne, er der alligevel et parameter, hvor Brøndby viser høj moral og klasker konkurrenterne, der både er lavere og højere placeret i tabellen.
For med comebacket mod Vejle bankede Brøndby nemlig pointhøsten helt op på 10 i kampe, hvor man undervejs har været bagud.
Det er højeste pointtal af alle Superliga-hold i forhold til at hente gevinst i kampe, hvor man er bagud.
To gange har Brøndby vendt et truende nederlag til sejr og fire gange har holdet været bagud og alligevel hentet point. I alt har Brøndby været bagud ni gange i de 12 afviklede spillerunder, viser talene fra SpilXperten
Og naturligvis hører det faktum med til historien; At Brøndby så mange gange rent faktisk har været bagud.
Til sammenligning har de to førerhold fra FCM og FKC begge kun været bagude i tre kampe i de 12 spillerunder.
Men ingen af de to storklubber har dog formået at gøre, hvad Brøndby har gjort to gange – nemlig at vende en kamp, hvor modstanderen er foran til en sejr.
FC Midtjylland har blot hentet et point i de tre kampe, hvor holdet har været bagud imens FCK kan bryste sig af to point i lige så mange kampe.
Af Brøndbys i alt 10 samlede point i denne disciplin er de syv samlet i de seneste tre spillerunder, hvor først AaB blev indhentet til og nedlagt. I runden efter kunne Brøndby udligne Randers FC-føringen og i seneste spillerunder ramte Brøndbys moralske styrke så Vejle Boldklub.
Tjek her tabellen for hvor mange point de 12 hold har hentet at modstanderen har været foran.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
Bekræfter dansk kæmpetransfer
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Knuser transferrekord
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT