Her er Brøndby bedst: Tæsk til alle andre

Selv om de forsvarende danske mestre ikke er med helt fremme i tabellen i denne sæson, viser Brøndby IF-holdet en fremragende moral på banen.



Brøndby IF var i knæ af flere omgange i den seneste runde af Superligaen, hvor Vejle på Brøndby Stadion to gange var foran – først 1-0 og siden 2-1. Alligevel var det Brøndby, der til sidst trak det længste strå med en 3-2-sejr sikret i de sidste minutter.

Og selv om Brøndbys første halvdel af Grundspillet har været noget svingende i præstationerne, er der alligevel et parameter, hvor Brøndby viser høj moral og klasker konkurrenterne, der både er lavere og højere placeret i tabellen.

For med comebacket mod Vejle bankede Brøndby nemlig pointhøsten helt op på 10 i kampe, hvor man undervejs har været bagud.

Det er højeste pointtal af alle Superliga-hold i forhold til at hente gevinst i kampe, hvor man er bagud.

To gange har Brøndby vendt et truende nederlag til sejr og fire gange har holdet været bagud og alligevel hentet point. I alt har Brøndby været bagud ni gange i de 12 afviklede spillerunder, viser talene fra SpilXperten

Og naturligvis hører det faktum med til historien; At Brøndby så mange gange rent faktisk har været bagud.

Til sammenligning har de to førerhold fra FCM og FKC begge kun været bagude i tre kampe i de 12 spillerunder.

Men ingen af de to storklubber har dog formået at gøre, hvad Brøndby har gjort to gange – nemlig at vende en kamp, hvor modstanderen er foran til en sejr.

FC Midtjylland har blot hentet et point i de tre kampe, hvor holdet har været bagud imens FCK kan bryste sig af to point i lige så mange kampe.

Af Brøndbys i alt 10 samlede point i denne disciplin er de syv samlet i de seneste tre spillerunder, hvor først AaB blev indhentet til og nedlagt. I runden efter kunne Brøndby udligne Randers FC-føringen og i seneste spillerunder ramte Brøndbys moralske styrke så Vejle Boldklub.

Tjek her tabellen for hvor mange point de 12 hold har hentet at modstanderen har været foran.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Ståle Solbakken i stort forsvar

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage