Her er Brøndby bedst: Tæsk til alle andre

Selv om de forsvarende danske mestre ikke er med helt fremme i tabellen i denne sæson, viser Brøndby IF-holdet en fremragende moral på banen.



Brøndby IF var i knæ af flere omgange i den seneste runde af Superligaen, hvor Vejle på Brøndby Stadion to gange var foran – først 1-0 og siden 2-1. Alligevel var det Brøndby, der til sidst trak det længste strå med en 3-2-sejr sikret i de sidste minutter.

Og selv om Brøndbys første halvdel af Grundspillet har været noget svingende i præstationerne, er der alligevel et parameter, hvor Brøndby viser høj moral og klasker konkurrenterne, der både er lavere og højere placeret i tabellen.

For med comebacket mod Vejle bankede Brøndby nemlig pointhøsten helt op på 10 i kampe, hvor man undervejs har været bagud.

Det er højeste pointtal af alle Superliga-hold i forhold til at hente gevinst i kampe, hvor man er bagud.

To gange har Brøndby vendt et truende nederlag til sejr og fire gange har holdet været bagud og alligevel hentet point. I alt har Brøndby været bagud ni gange i de 12 afviklede spillerunder, viser talene fra SpilXperten

Og naturligvis hører det faktum med til historien; At Brøndby så mange gange rent faktisk har været bagud.

Til sammenligning har de to førerhold fra FCM og FKC begge kun været bagude i tre kampe i de 12 spillerunder.

Men ingen af de to storklubber har dog formået at gøre, hvad Brøndby har gjort to gange – nemlig at vende en kamp, hvor modstanderen er foran til en sejr.

FC Midtjylland har blot hentet et point i de tre kampe, hvor holdet har været bagud imens FCK kan bryste sig af to point i lige så mange kampe.

Af Brøndbys i alt 10 samlede point i denne disciplin er de syv samlet i de seneste tre spillerunder, hvor først AaB blev indhentet til og nedlagt. I runden efter kunne Brøndby udligne Randers FC-føringen og i seneste spillerunder ramte Brøndbys moralske styrke så Vejle Boldklub.

Tjek her tabellen for hvor mange point de 12 hold har hentet at modstanderen har været foran.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-stjerne klar til Europa-brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Køb, køb, køb!

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?