Her er de: Fire nye at glæde sig til i Superligaen

Januars transfervindue har beriget Superligaen med flere spændende navne og spillere – får her nogle bud på, hvem der kan være værd at følge i foråret.



Superligaen er uden tvivl blevet beriget med flere spændende spillere i januars netop overståede transfervindue.

Flere – for dansk fodbold – kendte og ukendte spillere er landet i Superligaen, og det behøver slet ikke dreje sig om Max Mayer, Vagn er Love eller Nicolai Jørgensen. Der er andre spillere også at glæde sig til at se på Superliga-banerne i forårssæsonen.

Tipsbladets Troels Bager Thøgersen og Sebastian Stanbury giver her deres bud på, hvilke spillere de blandt andre glæder sig til at se træde ind på Superliga-græsset.

– Mads Bistrup som FC Nordsjælland har lejet i Brentford. En midtbanespiller, der er kendt som en dygtig presspiller. Her taler vi altså om en ung dansker, som i denne sæson har fået Premier League-minutter. Han nåede aldrig at blive fast starter, men jeg ved, at han er et værdsat talent i Brentford – særligt i kraft af den her voldsomme energi, han kommer med som spiller og dygtige evner i presspillet.

– Det glæder jeg mig til at se i Superligaen, hvor han nok får mere fast spilletid end, hvad tilfældet har været i Premier League – og så tror jeg altså ikke, at man har opgivet ham i Englan, siger Sebastian Stanbury.

Troels Bager Thøgersens første spiller er fundet endnu lavere i Superliga-tabellen.

– Jeg er spændt på José Gallegos – en ung amerikaner som SønderjyskE har hentet i MLS. En spiller som tidligere har været sat i forbindelse med større klubber i Europa. Amerikanske spillere er ganske hotte i de her år, og Gallegos er en af dem, der også får masser af gode skudsmål med.

– Jeg er spændt på, hvad der sker, når han bliver kastet ud på ujævne baner i Superligaen – det glæder jeg mit til at se, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

Sebastian Stanbury og Troels Bager Thøgersen runder også en spiller fra både FC København og FC Midtjylland, som de glæder sig til at se i aktion i forårssæsonen.

Se hele indslaget øver i videoen.







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Brasiliansk VM-mavepuster

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal