Her er de: Fire nye at glæde sig til i Superligaen

Januars transfervindue har beriget Superligaen med flere spændende navne og spillere – får her nogle bud på, hvem der kan være værd at følge i foråret.



Superligaen er uden tvivl blevet beriget med flere spændende spillere i januars netop overståede transfervindue.

Flere – for dansk fodbold – kendte og ukendte spillere er landet i Superligaen, og det behøver slet ikke dreje sig om Max Mayer, Vagn er Love eller Nicolai Jørgensen. Der er andre spillere også at glæde sig til at se på Superliga-banerne i forårssæsonen.

Tipsbladets Troels Bager Thøgersen og Sebastian Stanbury giver her deres bud på, hvilke spillere de blandt andre glæder sig til at se træde ind på Superliga-græsset.

– Mads Bistrup som FC Nordsjælland har lejet i Brentford. En midtbanespiller, der er kendt som en dygtig presspiller. Her taler vi altså om en ung dansker, som i denne sæson har fået Premier League-minutter. Han nåede aldrig at blive fast starter, men jeg ved, at han er et værdsat talent i Brentford – særligt i kraft af den her voldsomme energi, han kommer med som spiller og dygtige evner i presspillet.

– Det glæder jeg mig til at se i Superligaen, hvor han nok får mere fast spilletid end, hvad tilfældet har været i Premier League – og så tror jeg altså ikke, at man har opgivet ham i Englan, siger Sebastian Stanbury.

Troels Bager Thøgersens første spiller er fundet endnu lavere i Superliga-tabellen.

– Jeg er spændt på José Gallegos – en ung amerikaner som SønderjyskE har hentet i MLS. En spiller som tidligere har været sat i forbindelse med større klubber i Europa. Amerikanske spillere er ganske hotte i de her år, og Gallegos er en af dem, der også får masser af gode skudsmål med.

– Jeg er spændt på, hvad der sker, når han bliver kastet ud på ujævne baner i Superligaen – det glæder jeg mit til at se, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

Sebastian Stanbury og Troels Bager Thøgersen runder også en spiller fra både FC København og FC Midtjylland, som de glæder sig til at se i aktion i forårssæsonen.

Se hele indslaget øver i videoen.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!