Her er de: Fire nye at glæde sig til i Superligaen

Januars transfervindue har beriget Superligaen med flere spændende navne og spillere – får her nogle bud på, hvem der kan være værd at følge i foråret.



Superligaen er uden tvivl blevet beriget med flere spændende spillere i januars netop overståede transfervindue.

Flere – for dansk fodbold – kendte og ukendte spillere er landet i Superligaen, og det behøver slet ikke dreje sig om Max Mayer, Vagn er Love eller Nicolai Jørgensen. Der er andre spillere også at glæde sig til at se på Superliga-banerne i forårssæsonen.

Tipsbladets Troels Bager Thøgersen og Sebastian Stanbury giver her deres bud på, hvilke spillere de blandt andre glæder sig til at se træde ind på Superliga-græsset.

– Mads Bistrup som FC Nordsjælland har lejet i Brentford. En midtbanespiller, der er kendt som en dygtig presspiller. Her taler vi altså om en ung dansker, som i denne sæson har fået Premier League-minutter. Han nåede aldrig at blive fast starter, men jeg ved, at han er et værdsat talent i Brentford – særligt i kraft af den her voldsomme energi, han kommer med som spiller og dygtige evner i presspillet.

– Det glæder jeg mig til at se i Superligaen, hvor han nok får mere fast spilletid end, hvad tilfældet har været i Premier League – og så tror jeg altså ikke, at man har opgivet ham i Englan, siger Sebastian Stanbury.

Troels Bager Thøgersens første spiller er fundet endnu lavere i Superliga-tabellen.

– Jeg er spændt på José Gallegos – en ung amerikaner som SønderjyskE har hentet i MLS. En spiller som tidligere har været sat i forbindelse med større klubber i Europa. Amerikanske spillere er ganske hotte i de her år, og Gallegos er en af dem, der også får masser af gode skudsmål med.

– Jeg er spændt på, hvad der sker, når han bliver kastet ud på ujævne baner i Superligaen – det glæder jeg mit til at se, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

Sebastian Stanbury og Troels Bager Thøgersen runder også en spiller fra både FC København og FC Midtjylland, som de glæder sig til at se i aktion i forårssæsonen.

Se hele indslaget øver i videoen.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se