Her er de: Fire nye at glæde sig til i Superligaen

Januars transfervindue har beriget Superligaen med flere spændende navne og spillere – får her nogle bud på, hvem der kan være værd at følge i foråret.



Superligaen er uden tvivl blevet beriget med flere spændende spillere i januars netop overståede transfervindue.

Flere – for dansk fodbold – kendte og ukendte spillere er landet i Superligaen, og det behøver slet ikke dreje sig om Max Mayer, Vagn er Love eller Nicolai Jørgensen. Der er andre spillere også at glæde sig til at se på Superliga-banerne i forårssæsonen.

Tipsbladets Troels Bager Thøgersen og Sebastian Stanbury giver her deres bud på, hvilke spillere de blandt andre glæder sig til at se træde ind på Superliga-græsset.

– Mads Bistrup som FC Nordsjælland har lejet i Brentford. En midtbanespiller, der er kendt som en dygtig presspiller. Her taler vi altså om en ung dansker, som i denne sæson har fået Premier League-minutter. Han nåede aldrig at blive fast starter, men jeg ved, at han er et værdsat talent i Brentford – særligt i kraft af den her voldsomme energi, han kommer med som spiller og dygtige evner i presspillet.

– Det glæder jeg mig til at se i Superligaen, hvor han nok får mere fast spilletid end, hvad tilfældet har været i Premier League – og så tror jeg altså ikke, at man har opgivet ham i Englan, siger Sebastian Stanbury.

Troels Bager Thøgersens første spiller er fundet endnu lavere i Superliga-tabellen.

– Jeg er spændt på José Gallegos – en ung amerikaner som SønderjyskE har hentet i MLS. En spiller som tidligere har været sat i forbindelse med større klubber i Europa. Amerikanske spillere er ganske hotte i de her år, og Gallegos er en af dem, der også får masser af gode skudsmål med.

– Jeg er spændt på, hvad der sker, når han bliver kastet ud på ujævne baner i Superligaen – det glæder jeg mit til at se, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

Sebastian Stanbury og Troels Bager Thøgersen runder også en spiller fra både FC København og FC Midtjylland, som de glæder sig til at se i aktion i forårssæsonen.

Se hele indslaget øver i videoen.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Norge – Frankrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Egypten – Iran

Her er Tysklands vej til VM-finalen

De er enige med Mathias Jensen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kap Verde – Saudi-Arabien