Her er den mest værdifulde spiller i din SL-klub

Der er mange gode fodboldspillere i Superligaen, og schweiziske CIES Football Observatory præsenterer her sin vurdering af den spiller i hver enkelt Superliga-trup, der kan sælges for den højeste værdi.



Transfervinduet står snart for døren, når det igen åbner i januar måned.

Og mandag kunne Tipsbladet afsløre, at det allerede er tyvstartet hos FC København, der sælger det store talent Noah Sahsah til Rosenborg.

Der vil formentlig være smæk på de fleste af Superligaens sportsdirektørers telefoner, når der kommer bud ind på de store og mindre profiler, som tiltrækker sig interesse fra andre klubber.

Hvis man skal tro CIES Football Observatory, skal de udenlandske klubber finde det helt store checkhæfte frem, hvis de vil hente spillere som Yuito Suzuki, Franculino Djú eller Sindre Walle Egeli.

Det schweiziske analyseinstitut, der i årevis har studeret data i fodboldens verden, har netop opdateret priserne på de dyreste spillere i hver enkelt Superliga-klub, og her er der flere overraskelser iblandt.

Priserne er estimeret ud fra, hvad de vurderer som en realistisk transferpris, som en eventuel køber vil give, kontraktlængde og inflationen på transfermarkedet i de seneste to transfervinduer.

Det er, ud fra deres værdisætninger, utroligt, at FC København og AGF i sommer kunne hente henholdsvis Rodrigo Huescas og Kristian Arnstad så langt under den markedspris, som de nu vurderes at have.

Hvor mange af disse profiler der stadig spiller i Superligaen, når den starter op igen i februar, vides ikke. En af dem, der muligvis ikke gør, er Oliver Sonne, som har åbnet op for et muligt skifte i det kommende vindue. Det kan du læse mere om her.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

OB – Silkeborg IF

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Et markant problem for Silkeborg

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand