Her er den mest værdifulde spiller i din SL-klub

Der er mange gode fodboldspillere i Superligaen, og schweiziske CIES Football Observatory præsenterer her sin vurdering af den spiller i hver enkelt Superliga-trup, der kan sælges for den højeste værdi.



Transfervinduet står snart for døren, når det igen åbner i januar måned.

Og mandag kunne Tipsbladet afsløre, at det allerede er tyvstartet hos FC København, der sælger det store talent Noah Sahsah til Rosenborg.

Der vil formentlig være smæk på de fleste af Superligaens sportsdirektørers telefoner, når der kommer bud ind på de store og mindre profiler, som tiltrækker sig interesse fra andre klubber.

Hvis man skal tro CIES Football Observatory, skal de udenlandske klubber finde det helt store checkhæfte frem, hvis de vil hente spillere som Yuito Suzuki, Franculino Djú eller Sindre Walle Egeli.

Det schweiziske analyseinstitut, der i årevis har studeret data i fodboldens verden, har netop opdateret priserne på de dyreste spillere i hver enkelt Superliga-klub, og her er der flere overraskelser iblandt.

Priserne er estimeret ud fra, hvad de vurderer som en realistisk transferpris, som en eventuel køber vil give, kontraktlængde og inflationen på transfermarkedet i de seneste to transfervinduer.

Det er, ud fra deres værdisætninger, utroligt, at FC København og AGF i sommer kunne hente henholdsvis Rodrigo Huescas og Kristian Arnstad så langt under den markedspris, som de nu vurderes at have.

Hvor mange af disse profiler der stadig spiller i Superligaen, når den starter op igen i februar, vides ikke. En af dem, der muligvis ikke gør, er Oliver Sonne, som har åbnet op for et muligt skifte i det kommende vindue. Det kan du læse mere om her.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Brøndby-flop færdig i danskerklub