Afsløring: FC København sælger Noah Sahsah

Stortalentet Noah Sahsah er tilbage i fuldt vigør og har været så god for Rosenborg, at klubben mandag udnytter frikøbsklausulen i kontrakten. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København sælger Noah Sahsah.

Tipsbladet kan afsløre, at Rosenborg køber det meget store talent.

Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Rosenborg cirka 170.000 euro, det er knap 1,3 millioner kroner, for den offensive kreatør, der får en tre år lang kontrakt, vinter 2027, i Eliteserien. 

Hans nye aftale i Rosenborg ventes ifølge Tipsbladets norske kilder at blive skrevet under mandag.

Salget fra FC København sker efter et meget succesfuldt lejeophold i Rosenborg, der bliver ledet af københavnernes og Noah Sahsahs tidligere U19-træner Alfred Johansson.

Holdet gennemgik nærmest en revolution, fra det øjeblik Noah Sahsah blev en del af truppen i sommer. 

Du kan her læse, hvordan en af holdkammeraterne i Rosenborg tabte kæben over Noah Sahsah. Han mener, at der ingen grænser er for, hvor langt danskeren kan komme i karrieren. 

For da han kom til, var den tidligere storklub inde i en meget ustabil periode, hvor der blev stillet spørgsmålstegn ved, om Alfred Johansson overhovedet var den rigtige træner i spidsen for holdet – alligevel lykkedes det søndag klubben at komme i Europa igen med en fjerdeplads i Eliteserien. 

Således havde Rosenborg lidt syv nederlag i de første 16 kampe i Eliteserien, da 19-årige Noah Sahsah tiltrådte i klubben.

I de efterfølgende 14 kampe med Noah Sahsah i truppen tabte Rosenborg kun to af kampene, og holdet vandt hele 10 af dem – blandt andet det meget vigtige opgør her mod slutningen af sæsonen, hvor Rosenborg overraskende slog de norske mestre fra Bodø/Glimt på egen bane med 3-2.

I den kamp blev Noah Sahsah helten med matchvindermålet i overtiden af opgøret efter en flot afslutning i feltet.

Da Noah Sahsah kom til Rosenborg, var han stadig på vej tilbage fra den skade, der i sidste sæson satte en stopper for en ellers eksplosiv udvikling i FC København, hvor han var anfører for det utroligt succesfulde U19-mandskab, der begejstrede alle i Europa med avancement i Youth League trods stærke gruppespilsmodstandere som Manchester United, Bayern München og Galatasaray.

2YBY962

Noah Sahsah har imponeret i Rosenborg, der nu køber ham fri. Foto: Alamy

Her var Noah Sahsah en dominerende figur på FC Købehavns hold, og han lavede hele 24 mål i 36 kampe for mandskabet, men på tragisk vis fik han en slem skade i knæet under en jubelscene, efter at han scoret et af sine mange mål for løverne.

Det skete, efter han igen havde lavet en vigtig scoring til 3-2 i overtiden mod Bayern München i Youth League-opgøret.

Nu er han tilbage i fuldt vigør og har fået spilletid i de seneste seks kampe i Eliteserien på Rosenborgs fremadstormende mandskab.

I fremtiden bliver det til meget mere for Noah Sahsah, for Rosenborg slår til efter de mange gode præstationer for klubben og udnytter dermed den frikøbsklausul, der blev lavet i aftalen i sommer med FC København.

Noah Sahsah nåede tre førsteholdskampe for Jacob Neestrups mandskab, og her scorede han et enkelt mål.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Millionregn over FC Midtjylland

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Det kommer formentlig til at ske

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Protesterer efter dansk drømmekamp

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Håber på FC København-exit

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Barcelona – Rayo Vallecano

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

FC København-talent har truffet stor beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Vejle Boldklub – OB

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM