FC København sælger Noah Sahsah.
Tipsbladet kan afsløre, at Rosenborg køber det meget store talent.
Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Rosenborg cirka 170.000 euro, det er knap 1,3 millioner kroner, for den offensive kreatør, der får en tre år lang kontrakt, vinter 2027, i Eliteserien.
Hans nye aftale i Rosenborg ventes ifølge Tipsbladets norske kilder at blive skrevet under mandag.
Salget fra FC København sker efter et meget succesfuldt lejeophold i Rosenborg, der bliver ledet af københavnernes og Noah Sahsahs tidligere U19-træner Alfred Johansson.
Holdet gennemgik nærmest en revolution, fra det øjeblik Noah Sahsah blev en del af truppen i sommer.
For da han kom til, var den tidligere storklub inde i en meget ustabil periode, hvor der blev stillet spørgsmålstegn ved, om Alfred Johansson overhovedet var den rigtige træner i spidsen for holdet – alligevel lykkedes det søndag klubben at komme i Europa igen med en fjerdeplads i Eliteserien.
Således havde Rosenborg lidt syv nederlag i de første 16 kampe i Eliteserien, da 19-årige Noah Sahsah tiltrådte i klubben.
Noah Sahsah 🕺 pic.twitter.com/65TZIaUN9A
— Rosenborg Ballklub (@RBKfotball) November 12, 2024
I de efterfølgende 14 kampe med Noah Sahsah i truppen tabte Rosenborg kun to af kampene, og holdet vandt hele 10 af dem – blandt andet det meget vigtige opgør her mod slutningen af sæsonen, hvor Rosenborg overraskende slog de norske mestre fra Bodø/Glimt på egen bane med 3-2.
I den kamp blev Noah Sahsah helten med matchvindermålet i overtiden af opgøret efter en flot afslutning i feltet.
Da Noah Sahsah kom til Rosenborg, var han stadig på vej tilbage fra den skade, der i sidste sæson satte en stopper for en ellers eksplosiv udvikling i FC København, hvor han var anfører for det utroligt succesfulde U19-mandskab, der begejstrede alle i Europa med avancement i Youth League trods stærke gruppespilsmodstandere som Manchester United, Bayern München og Galatasaray.

Her var Noah Sahsah en dominerende figur på FC Købehavns hold, og han lavede hele 24 mål i 36 kampe for mandskabet, men på tragisk vis fik han en slem skade i knæet under en jubelscene, efter at han scoret et af sine mange mål for løverne.
Det skete, efter han igen havde lavet en vigtig scoring til 3-2 i overtiden mod Bayern München i Youth League-opgøret.
Nu er han tilbage i fuldt vigør og har fået spilletid i de seneste seks kampe i Eliteserien på Rosenborgs fremadstormende mandskab.
I fremtiden bliver det til meget mere for Noah Sahsah, for Rosenborg slår til efter de mange gode præstationer for klubben og udnytter dermed den frikøbsklausul, der blev lavet i aftalen i sommer med FC København.
Noah Sahsah nåede tre førsteholdskampe for Jacob Neestrups mandskab, og her scorede han et enkelt mål.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
Manchester United – Nottingham Forest
Celtic er mester efter vildt drama
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KARAKTERER