Afsløring: FC København sælger Noah Sahsah

Stortalentet Noah Sahsah er tilbage i fuldt vigør og har været så god for Rosenborg, at klubben mandag udnytter frikøbsklausulen i kontrakten. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København sælger Noah Sahsah.

Tipsbladet kan afsløre, at Rosenborg køber det meget store talent.

Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Rosenborg cirka 170.000 euro, det er knap 1,3 millioner kroner, for den offensive kreatør, der får en tre år lang kontrakt, vinter 2027, i Eliteserien. 

Hans nye aftale i Rosenborg ventes ifølge Tipsbladets norske kilder at blive skrevet under mandag.

Salget fra FC København sker efter et meget succesfuldt lejeophold i Rosenborg, der bliver ledet af københavnernes og Noah Sahsahs tidligere U19-træner Alfred Johansson.

Holdet gennemgik nærmest en revolution, fra det øjeblik Noah Sahsah blev en del af truppen i sommer. 

Du kan her læse, hvordan en af holdkammeraterne i Rosenborg tabte kæben over Noah Sahsah. Han mener, at der ingen grænser er for, hvor langt danskeren kan komme i karrieren. 

For da han kom til, var den tidligere storklub inde i en meget ustabil periode, hvor der blev stillet spørgsmålstegn ved, om Alfred Johansson overhovedet var den rigtige træner i spidsen for holdet – alligevel lykkedes det søndag klubben at komme i Europa igen med en fjerdeplads i Eliteserien. 

Således havde Rosenborg lidt syv nederlag i de første 16 kampe i Eliteserien, da 19-årige Noah Sahsah tiltrådte i klubben.

I de efterfølgende 14 kampe med Noah Sahsah i truppen tabte Rosenborg kun to af kampene, og holdet vandt hele 10 af dem – blandt andet det meget vigtige opgør her mod slutningen af sæsonen, hvor Rosenborg overraskende slog de norske mestre fra Bodø/Glimt på egen bane med 3-2.

I den kamp blev Noah Sahsah helten med matchvindermålet i overtiden af opgøret efter en flot afslutning i feltet.

Da Noah Sahsah kom til Rosenborg, var han stadig på vej tilbage fra den skade, der i sidste sæson satte en stopper for en ellers eksplosiv udvikling i FC København, hvor han var anfører for det utroligt succesfulde U19-mandskab, der begejstrede alle i Europa med avancement i Youth League trods stærke gruppespilsmodstandere som Manchester United, Bayern München og Galatasaray.

2YBY962

Noah Sahsah har imponeret i Rosenborg, der nu køber ham fri. Foto: Alamy

Her var Noah Sahsah en dominerende figur på FC Købehavns hold, og han lavede hele 24 mål i 36 kampe for mandskabet, men på tragisk vis fik han en slem skade i knæet under en jubelscene, efter at han scoret et af sine mange mål for løverne.

Det skete, efter han igen havde lavet en vigtig scoring til 3-2 i overtiden mod Bayern München i Youth League-opgøret.

Nu er han tilbage i fuldt vigør og har fået spilletid i de seneste seks kampe i Eliteserien på Rosenborgs fremadstormende mandskab.

I fremtiden bliver det til meget mere for Noah Sahsah, for Rosenborg slår til efter de mange gode præstationer for klubben og udnytter dermed den frikøbsklausul, der blev lavet i aftalen i sommer med FC København.

Noah Sahsah nåede tre førsteholdskampe for Jacob Neestrups mandskab, og her scorede han et enkelt mål.





TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nu forklarer Noah Nartey

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester City – Real Madrid

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe