FC København sælger Noah Sahsah.
Tipsbladet kan afsløre, at Rosenborg køber det meget store talent.
Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Rosenborg cirka 170.000 euro, det er knap 1,3 millioner kroner, for den offensive kreatør, der får en tre år lang kontrakt, vinter 2027, i Eliteserien.
Hans nye aftale i Rosenborg ventes ifølge Tipsbladets norske kilder at blive skrevet under mandag.
Salget fra FC København sker efter et meget succesfuldt lejeophold i Rosenborg, der bliver ledet af københavnernes og Noah Sahsahs tidligere U19-træner Alfred Johansson.
Holdet gennemgik nærmest en revolution, fra det øjeblik Noah Sahsah blev en del af truppen i sommer.
For da han kom til, var den tidligere storklub inde i en meget ustabil periode, hvor der blev stillet spørgsmålstegn ved, om Alfred Johansson overhovedet var den rigtige træner i spidsen for holdet – alligevel lykkedes det søndag klubben at komme i Europa igen med en fjerdeplads i Eliteserien.
Således havde Rosenborg lidt syv nederlag i de første 16 kampe i Eliteserien, da 19-årige Noah Sahsah tiltrådte i klubben.
Noah Sahsah 🕺 pic.twitter.com/65TZIaUN9A
— Rosenborg Ballklub (@RBKfotball) November 12, 2024
I de efterfølgende 14 kampe med Noah Sahsah i truppen tabte Rosenborg kun to af kampene, og holdet vandt hele 10 af dem – blandt andet det meget vigtige opgør her mod slutningen af sæsonen, hvor Rosenborg overraskende slog de norske mestre fra Bodø/Glimt på egen bane med 3-2.
I den kamp blev Noah Sahsah helten med matchvindermålet i overtiden af opgøret efter en flot afslutning i feltet.
Da Noah Sahsah kom til Rosenborg, var han stadig på vej tilbage fra den skade, der i sidste sæson satte en stopper for en ellers eksplosiv udvikling i FC København, hvor han var anfører for det utroligt succesfulde U19-mandskab, der begejstrede alle i Europa med avancement i Youth League trods stærke gruppespilsmodstandere som Manchester United, Bayern München og Galatasaray.

Her var Noah Sahsah en dominerende figur på FC Købehavns hold, og han lavede hele 24 mål i 36 kampe for mandskabet, men på tragisk vis fik han en slem skade i knæet under en jubelscene, efter at han scoret et af sine mange mål for løverne.
Det skete, efter han igen havde lavet en vigtig scoring til 3-2 i overtiden mod Bayern München i Youth League-opgøret.
Nu er han tilbage i fuldt vigør og har fået spilletid i de seneste seks kampe i Eliteserien på Rosenborgs fremadstormende mandskab.
I fremtiden bliver det til meget mere for Noah Sahsah, for Rosenborg slår til efter de mange gode præstationer for klubben og udnytter dermed den frikøbsklausul, der blev lavet i aftalen i sommer med FC København.
Noah Sahsah nåede tre førsteholdskampe for Jacob Neestrups mandskab, og her scorede han et enkelt mål.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Vild udtalelse om Nathan Trott
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Choktransfer?
UEFA med ny stor FC København-straf
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
NYHEDER
I svime over Højlund
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER