Det har været et tæt og dramatisk Superliga-efterår, hvor snart sagt alle hold har haft op- og nedture, og hvor nye navne har sømmet deres navne fast på Superligaens stjernehimmel, mens erfarne spillere har vist, hvor meget de har i godteposen.
Men hvem har været bedst?
Tipsbladets redaktion har haft Superliga-efteråret og ligaens profiler til grundig debat og bringer her vores bud på Efterårets Hold i Danmarks bedste fodboldrække, hvor vi har linet holdet op i en god, gammeldags 4-4-2.
Målmand: Oscar Hedvall, Viborg FF
Kampe:
Det er en succeshistorie af de helt store for Hedvall, der udefra set lignede en klar reserve for Viborg efter at have været i den rolle i flere år i Silkeborg og FC Midtjylland, da han kom til klubben i sommer.
Men da muligheden bød sig efter Lucas Lunds fejltrin, greb Hedvall den i en grad, der giver store løfter for fremtiden, og som her og nu har været med til at holde VFF inde i kampen om Top 6.

Højre back: Peter Ankersen, FC Nordsjælland
Kampe/mål:
Der er mange om buddet som højre back, og vi ender på Peter Ankersen, der har spillet godt efter skiftet fra FC Nordsjælland og tydeligvis har været veloplagt og opsat på at vise niveauet.
FC Nordsjælland har det med at gå under radaren efter de mange udskiftninger i sommer, men her nær årsskiftet er holdet sammen med FC Midtjylland og FC København helt i top for pointhøsten i 2024, og det fortjener Ankersen en god del af æren for med sit arbejde i et på mange måder udfordrende efterår for FCN.
Midtstopper: Wessel Dammers, Randers FC
Kampe/mål:
Den nye Randers-anfører har fundet ind i et særdeles flot samarbejde med Daniel Høegh, der også fortjener stor ros for sin efterårssæson.
Dammers har ryddet flot op i defensiven med sin endnu mere luftstærke sidemand og spiller også sin rolle i Randers' effektive angrebs- og omstillingsspil, hvor bolden skal flyttes frem i en fart.
Midtstopper: Frederik Tingager, AGF
Kampe/mål:
Han er et monster i luften og AGF's anker i en defensiv, der sætter en ære i at beskytte Jesper Hansens mål.
Andre, især yngre, forsvarsspillere er røget til udlandet fra Superligaen de seneste fem år, men få klubber har fået mere værdi ud af en spiller, end AGF har fået siden Tingagers skifte fra Eintracht Braunschweig i 2019.

Venstre back: Gift Links, AGF
Kampe/mål:
'En tornado' lød beskrivelsen fra den erfarne holdkammerat og målvogter Jesper Hansen, og det er meget rammende. AGF manglede i ekstrem grad Links i september, hvor man spillede uafgjorte kampe på stribe, og selv om den allersidste timing og topformen ikke har været der i oktober eller november, fylder sydafrikaneren så meget for AGF og modstanderne, at han er et sikkert valg på Efterårets Hold.
Højre kant: Mohamed Elyounoussi, FC København
Kampe/mål:
Han er jo hverken vildt hurtig eller vildt stærk, men Mohamed Elyounoussi har til gengæld en fodbold-IQ helt oppe under loftet, og så har han en skøn teknik, når han skal finde den rette aflevering eller afslutning under pres. Må fodboldfagligt være Superligaens bedste spiller.
Central midtbane: Mads Emil Madsen, AGF
Kampe/mål:
Et kraftværk af en midtbanespiller, der er med i ekstremt meget for AGF og også er en betydelig del af forklaringen på, hvordan AGF er blevet et markant stærkere hold i boldbesiddelse, end man var i sidste sæson.
Central midtbane: Jeppe Tverskov, FC Nordsjælland
Kampe/mål:
Han bliver i den grad savnet i FC Nordsjælland – eller det tror vi da i hvert fald, selv om FCN har vist sig at være dygtige til at erstatte spillere og omforme holdet, når profiler forsvinder.
Tverskovs rolle som bølgebryder og igangsætter med god fysik bliver nu svær at erstatte – Mark Brink kommer til at gøre forsøget på sin måde, mens San Diego FC her får en god spiller til fødslen af deres nye MLS-hold i Right To Dream-regi.

Venstre kant: Simen Nordli, Randers FC
Kampe/mål:
De har været glade for ham i Randers, lige siden han kom til klubben fra Aalesund i januar 2023. Men da Lasse Berg Johnsen, Filip Bundgaard, Mads Enggård, Lasso Coulibaly og Mohammed Fuseini på skift løb med opmærksomheden og hovedrollerne, er det først nu, Nordli har indtaget en hovedrolle med et væld af mål og assists.

Angreb: Mathias Kvistgaarden, Brøndby IF
Kampe/mål:
Hurtig, pågående, arbejdsom og en langt, langt bedre afslutter, end han var, da han kom op fra U/19-holdet. Mathias Kvistgaarden er blevet en af Superligaens største offensive stjerner, og det er kun et spørgsmål om tid, før han bliver solgt til udlandet.
Angreb: Tonni Adamsen, Silkeborg IF
Kampe/mål:
Adamsen scorede og scorede i de første måneder af efterårssæsonen, og han viser gang på gang, at han har et fantastisk blik for spillet, både når han selv skal til afslutning eller skaber chancer for sine holdkammerater. Det er utroligt at tænke på, at han aldrig havde spillet i Superligaen før få måneder inden sin 28 års fødselsdag.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Magiske Messi slår til igen
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER