Her er efterårets hold i Superligaen

Hvem har gjort det bedst i Superligaen i efteråret? Efter lange og svære diskussioner har Tipsbladets redaktion her vores bud på Efterårets Hold i Superligaen i 2024.



Det har været et tæt og dramatisk Superliga-efterår, hvor snart sagt alle hold har haft op- og nedture, og hvor nye navne har sømmet deres navne fast på Superligaens stjernehimmel, mens erfarne spillere har vist, hvor meget de har i godteposen.

Men hvem har været bedst?

Tipsbladets redaktion har haft Superliga-efteråret og ligaens profiler til grundig debat og bringer her vores bud på Efterårets Hold i Danmarks bedste fodboldrække, hvor vi har linet holdet op i en god, gammeldags 4-4-2.

Målmand: Oscar Hedvall, Viborg FF
Kampe:
Det er en succeshistorie af de helt store for Hedvall, der udefra set lignede en klar reserve for Viborg efter at have været i den rolle i flere år i Silkeborg og FC Midtjylland, da han kom til klubben i sommer.
Men da muligheden bød sig efter Lucas Lunds fejltrin, greb Hedvall den i en grad, der giver store løfter for fremtiden, og som her og nu har været med til at holde VFF inde i kampen om Top 6.

285816

Foto: Alamy

Højre back: Peter Ankersen, FC Nordsjælland
Kampe/mål:
Der er mange om buddet som højre back, og vi ender på Peter Ankersen, der har spillet godt efter skiftet fra FC Nordsjælland og tydeligvis har været veloplagt og opsat på at vise niveauet.

FC Nordsjælland har det med at gå under radaren efter de mange udskiftninger i sommer, men her nær årsskiftet er holdet sammen med FC Midtjylland og FC København helt i top for pointhøsten i 2024, og det fortjener Ankersen en god del af æren for med sit arbejde i et på mange måder udfordrende efterår for FCN.

Midtstopper: Wessel Dammers, Randers FC
Kampe/mål:
Den nye Randers-anfører har fundet ind i et særdeles flot samarbejde med Daniel Høegh, der også fortjener stor ros for sin efterårssæson.

Dammers har ryddet flot op i defensiven med sin endnu mere luftstærke sidemand og spiller også sin rolle i Randers' effektive angrebs- og omstillingsspil, hvor bolden skal flyttes frem i en fart.

Midtstopper: Frederik Tingager, AGF
Kampe/mål:
Han er et monster i luften og AGF's anker i en defensiv, der sætter en ære i at beskytte Jesper Hansens mål.

Andre, især yngre, forsvarsspillere er røget til udlandet fra Superligaen de seneste fem år, men få klubber har fået mere værdi ud af en spiller, end AGF har fået siden Tingagers skifte fra Eintracht Braunschweig i 2019.

285816

Frederik Tingager (i hvid AGF-trøje) har haft en fornem sæson. Foto: Alamy

Venstre back: Gift Links, AGF
Kampe/mål:
'En tornado' lød beskrivelsen fra den erfarne holdkammerat og målvogter Jesper Hansen, og det er meget rammende. AGF manglede i ekstrem grad Links i september, hvor man spillede uafgjorte kampe på stribe, og selv om den allersidste timing og topformen ikke har været der i oktober eller november, fylder sydafrikaneren så meget for AGF og modstanderne, at han er et sikkert valg på Efterårets Hold.

Højre kant: Mohamed Elyounoussi, FC København
Kampe/mål:
Han er jo hverken vildt hurtig eller vildt stærk, men Mohamed Elyounoussi har til gengæld en fodbold-IQ helt oppe under loftet, og så har han en skøn teknik, når han skal finde den rette aflevering eller afslutning under pres. Må fodboldfagligt være Superligaens bedste spiller.

Central midtbane: Mads Emil Madsen, AGF
Kampe/mål:
Et kraftværk af en midtbanespiller, der er med i ekstremt meget for AGF og også er en betydelig del af forklaringen på, hvordan AGF er blevet et markant stærkere hold i boldbesiddelse, end man var i sidste sæson.

Central midtbane: Jeppe Tverskov, FC Nordsjælland
Kampe/mål:
Han bliver i den grad savnet i FC Nordsjælland – eller det tror vi da i hvert fald, selv om FCN har vist sig at være dygtige til at erstatte spillere og omforme holdet, når profiler forsvinder.

Tverskovs rolle som bølgebryder og igangsætter med god fysik bliver nu svær at erstatte – Mark Brink kommer til at gøre forsøget på sin måde, mens San Diego FC her får en god spiller til fødslen af deres nye MLS-hold i Right To Dream-regi.

285816

Foto: Alamy

Venstre kant: Simen Nordli, Randers FC
Kampe/mål:
De har været glade for ham i Randers, lige siden han kom til klubben fra Aalesund i januar 2023. Men da Lasse Berg Johnsen, Filip Bundgaard, Mads Enggård, Lasso Coulibaly og Mohammed Fuseini på skift løb med opmærksomheden og hovedrollerne, er det først nu, Nordli har indtaget en hovedrolle med et væld af mål og assists.

285816

Foto: Alamy

Angreb: Mathias Kvistgaarden, Brøndby IF
Kampe/mål:
Hurtig, pågående, arbejdsom og en langt, langt bedre afslutter, end han var, da han kom op fra U/19-holdet. Mathias Kvistgaarden er blevet en af Superligaens største offensive stjerner, og det er kun et spørgsmål om tid, før han bliver solgt til udlandet.

Angreb: Tonni Adamsen, Silkeborg IF
Kampe/mål:
Adamsen scorede og scorede i de første måneder af efterårssæsonen, og han viser gang på gang, at han har et fantastisk blik for spillet, både når han selv skal til afslutning eller skaber chancer for sine holdkammerater. Det er utroligt at tænke på, at han aldrig havde spillet i Superligaen før få måneder inden sin 28 års fødselsdag.





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

– Det er Neestrups tre største fejl

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Philip Billing tabte kæben

Danmark – Nordmakedonien

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Helt på røven over Victor Froholdt

Riemer melder stjerne klar

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Senegal har appelleret vild dom

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Sigter 32 personer for matchfixing

Klar tale: Han bør fyres nu

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Nu flytter anfører til Danmark

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere