Her er FC Københavns vej i Europa

FC København er sikre på at nå et europæisk gruppespil, men der er markant flere millioner at hente i Champions League end Europa League. Her giver vi dig overblikket over “Løvernes” europæiske muligheder.



FC København sluttede sæsonen som nummer et i Superligaen, og med guldmedaljerne følger selvsagt også en billet til de europæiske turneringer.

Her giver vi dig overblikket over “Løvernes” muligheder i de europæiske turneringens.

Jess Thorups mandskab træder ind i den såkaldte playoff-runde i Champions League-kvalifikationen, hvilket er den sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet. En samlet sejr her vil derfor sikre FC København en plads i turneringens gruppespillet.

Taber FC København derimod i playoff-runden, er der stadig udsigt til store europæiske kampe. Klubben ryger i så fald direkte over i Europa Leagues gruppespil.

Mange millioner på spil
Men selvom FC København altså er sikre på at havne i et gruppespil, er Champions League et mere attraktivt alternativ end Europa League – ikke mindst økonomisk.

Af UEFA’s præmieestimater fra sidste sæson fremgår det således, at holdene, der kvalificerede sig til Champions Leagues gruppespil, fik hele 118 millioner kroner alene for at nå så langt.

Omvendt fik holdene, der taber i playoff-runden og skal spille Europa League-gruppespil, godt 64 millioner. Det beløb var delt i to: 37 millioner kroner for at deltage i playoff-runden, og 27 millioner kroner for at nå turneringens gruppespil.

Beløbene vil med al sandsynlighed være mere eller mindre de samme i den kommende sæson.  

Derudover får holdene i de europæiske turneringer også en økonomisk koefficientbonus samt penge fra en såkaldt market pool. Både koefficient- og market pool-bonusserne er ligeledes markant højere i Champions League end i Europa League. 

Så konklusionen er ganske klar: Der er mange flere penge at hente i Champions League.  

Hvem kan FCK så møde i playoff-runden?
På nuværende tidspunkt er det ikke helt afgjort, hvem FC København kan møde i Champions Leagues playoff-runde.

Det afhænger af de tre foregående kvalifikationsrunder, hvor hold som Malmö FF, Qarabag FK, Sheriff Tiraspol, Bodø/Glimt og mange flere skal forsøge at spille sig videre.

Faktisk er det – udover FCK – kun sikkert, at de tyrkiske mestre Trabzonspor også indtræder i playoff-runden.

FC København kan dog glæde sig over at være seedede i playoff-runden, som Tipsbladet beskrev i sidste uge, og det betyder, at de med sikkerhed ikke kan møde svære modstandere som Dinamo Zagreb, Røde Stjerne eller Olympiakos, skulle flere af de tre hold nå til playoff-runden.

Til gengæld tyder alt på, at Trabzonspor vil være useedet i playoff-runden, så det er en potentiel modstander til FC København.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Rekordtransfer?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Chokskifte?

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København