Her er FC Københavns vej i Europa

FC København er sikre på at nå et europæisk gruppespil, men der er markant flere millioner at hente i Champions League end Europa League. Her giver vi dig overblikket over “Løvernes” europæiske muligheder.



FC København sluttede sæsonen som nummer et i Superligaen, og med guldmedaljerne følger selvsagt også en billet til de europæiske turneringer.

Her giver vi dig overblikket over “Løvernes” muligheder i de europæiske turneringens.

Jess Thorups mandskab træder ind i den såkaldte playoff-runde i Champions League-kvalifikationen, hvilket er den sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet. En samlet sejr her vil derfor sikre FC København en plads i turneringens gruppespillet.

Taber FC København derimod i playoff-runden, er der stadig udsigt til store europæiske kampe. Klubben ryger i så fald direkte over i Europa Leagues gruppespil.

Mange millioner på spil
Men selvom FC København altså er sikre på at havne i et gruppespil, er Champions League et mere attraktivt alternativ end Europa League – ikke mindst økonomisk.

Af UEFA’s præmieestimater fra sidste sæson fremgår det således, at holdene, der kvalificerede sig til Champions Leagues gruppespil, fik hele 118 millioner kroner alene for at nå så langt.

Omvendt fik holdene, der taber i playoff-runden og skal spille Europa League-gruppespil, godt 64 millioner. Det beløb var delt i to: 37 millioner kroner for at deltage i playoff-runden, og 27 millioner kroner for at nå turneringens gruppespil.

Beløbene vil med al sandsynlighed være mere eller mindre de samme i den kommende sæson.  

Derudover får holdene i de europæiske turneringer også en økonomisk koefficientbonus samt penge fra en såkaldt market pool. Både koefficient- og market pool-bonusserne er ligeledes markant højere i Champions League end i Europa League. 

Så konklusionen er ganske klar: Der er mange flere penge at hente i Champions League.  

Hvem kan FCK så møde i playoff-runden?
På nuværende tidspunkt er det ikke helt afgjort, hvem FC København kan møde i Champions Leagues playoff-runde.

Det afhænger af de tre foregående kvalifikationsrunder, hvor hold som Malmö FF, Qarabag FK, Sheriff Tiraspol, Bodø/Glimt og mange flere skal forsøge at spille sig videre.

Faktisk er det – udover FCK – kun sikkert, at de tyrkiske mestre Trabzonspor også indtræder i playoff-runden.

FC København kan dog glæde sig over at være seedede i playoff-runden, som Tipsbladet beskrev i sidste uge, og det betyder, at de med sikkerhed ikke kan møde svære modstandere som Dinamo Zagreb, Røde Stjerne eller Olympiakos, skulle flere af de tre hold nå til playoff-runden.

Til gengæld tyder alt på, at Trabzonspor vil være useedet i playoff-runden, så det er en potentiel modstander til FC København.





Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

FC København interesseret i denne angriber

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Rigtig dårlig melding

FCM-stjerne færdig for i år

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Peger på mulig gave til FCK

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Køber sig ind i dansk klub

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København