FC København sluttede sæsonen som nummer et i Superligaen, og med guldmedaljerne følger selvsagt også en billet til de europæiske turneringer.
Her giver vi dig overblikket over “Løvernes” muligheder i de europæiske turneringens.
Jess Thorups mandskab træder ind i den såkaldte playoff-runde i Champions League-kvalifikationen, hvilket er den sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet. En samlet sejr her vil derfor sikre FC København en plads i turneringens gruppespillet.
Taber FC København derimod i playoff-runden, er der stadig udsigt til store europæiske kampe. Klubben ryger i så fald direkte over i Europa Leagues gruppespil.
Mange millioner på spil
Men selvom FC København altså er sikre på at havne i et gruppespil, er Champions League et mere attraktivt alternativ end Europa League – ikke mindst økonomisk.
Af UEFA’s præmieestimater fra sidste sæson fremgår det således, at holdene, der kvalificerede sig til Champions Leagues gruppespil, fik hele 118 millioner kroner alene for at nå så langt.
Omvendt fik holdene, der taber i playoff-runden og skal spille Europa League-gruppespil, godt 64 millioner. Det beløb var delt i to: 37 millioner kroner for at deltage i playoff-runden, og 27 millioner kroner for at nå turneringens gruppespil.
Beløbene vil med al sandsynlighed være mere eller mindre de samme i den kommende sæson.
Derudover får holdene i de europæiske turneringer også en økonomisk koefficientbonus samt penge fra en såkaldt market pool. Både koefficient- og market pool-bonusserne er ligeledes markant højere i Champions League end i Europa League.
Så konklusionen er ganske klar: Der er mange flere penge at hente i Champions League.
Hvem kan FCK så møde i playoff-runden?
På nuværende tidspunkt er det ikke helt afgjort, hvem FC København kan møde i Champions Leagues playoff-runde.
Det afhænger af de tre foregående kvalifikationsrunder, hvor hold som Malmö FF, Qarabag FK, Sheriff Tiraspol, Bodø/Glimt og mange flere skal forsøge at spille sig videre.
Faktisk er det – udover FCK – kun sikkert, at de tyrkiske mestre Trabzonspor også indtræder i playoff-runden.
FC København kan dog glæde sig over at være seedede i playoff-runden, som Tipsbladet beskrev i sidste uge, og det betyder, at de med sikkerhed ikke kan møde svære modstandere som Dinamo Zagreb, Røde Stjerne eller Olympiakos, skulle flere af de tre hold nå til playoff-runden.
Til gengæld tyder alt på, at Trabzonspor vil være useedet i playoff-runden, så det er en potentiel modstander til FC København.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Arsenal-træner er rasende
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
