Her er FC Københavns vej i Europa

FC København er sikre på at nå et europæisk gruppespil, men der er markant flere millioner at hente i Champions League end Europa League. Her giver vi dig overblikket over “Løvernes” europæiske muligheder.



FC København sluttede sæsonen som nummer et i Superligaen, og med guldmedaljerne følger selvsagt også en billet til de europæiske turneringer.

Her giver vi dig overblikket over “Løvernes” muligheder i de europæiske turneringens.

Jess Thorups mandskab træder ind i den såkaldte playoff-runde i Champions League-kvalifikationen, hvilket er den sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet. En samlet sejr her vil derfor sikre FC København en plads i turneringens gruppespillet.

Taber FC København derimod i playoff-runden, er der stadig udsigt til store europæiske kampe. Klubben ryger i så fald direkte over i Europa Leagues gruppespil.

Mange millioner på spil
Men selvom FC København altså er sikre på at havne i et gruppespil, er Champions League et mere attraktivt alternativ end Europa League – ikke mindst økonomisk.

Af UEFA’s præmieestimater fra sidste sæson fremgår det således, at holdene, der kvalificerede sig til Champions Leagues gruppespil, fik hele 118 millioner kroner alene for at nå så langt.

Omvendt fik holdene, der taber i playoff-runden og skal spille Europa League-gruppespil, godt 64 millioner. Det beløb var delt i to: 37 millioner kroner for at deltage i playoff-runden, og 27 millioner kroner for at nå turneringens gruppespil.

Beløbene vil med al sandsynlighed være mere eller mindre de samme i den kommende sæson.  

Derudover får holdene i de europæiske turneringer også en økonomisk koefficientbonus samt penge fra en såkaldt market pool. Både koefficient- og market pool-bonusserne er ligeledes markant højere i Champions League end i Europa League. 

Så konklusionen er ganske klar: Der er mange flere penge at hente i Champions League.  

Hvem kan FCK så møde i playoff-runden?
På nuværende tidspunkt er det ikke helt afgjort, hvem FC København kan møde i Champions Leagues playoff-runde.

Det afhænger af de tre foregående kvalifikationsrunder, hvor hold som Malmö FF, Qarabag FK, Sheriff Tiraspol, Bodø/Glimt og mange flere skal forsøge at spille sig videre.

Faktisk er det – udover FCK – kun sikkert, at de tyrkiske mestre Trabzonspor også indtræder i playoff-runden.

FC København kan dog glæde sig over at være seedede i playoff-runden, som Tipsbladet beskrev i sidste uge, og det betyder, at de med sikkerhed ikke kan møde svære modstandere som Dinamo Zagreb, Røde Stjerne eller Olympiakos, skulle flere af de tre hold nå til playoff-runden.

Til gengæld tyder alt på, at Trabzonspor vil være useedet i playoff-runden, så det er en potentiel modstander til FC København.



Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– Det er fuldkommen meningsløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

AaB-talent prøver sig af i Italien

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Voldsom Franculino-spådom

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Thomas Frank afviser at tale om det

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Spanske medier i ekstase

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Steve Cooper skifter tre mand

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’