Her er FCK’s 10 nordmænd

Onsdag præsenterede FC København Christian Grindheim som ny spiller i mesterklubben. Indtil da har der været forbløffende få af hans landsmænd i klubben.



Ståle Solbakken udtalte sidste år, at han ikke var meget for at hente norske spillere til FCK.

– Det handler om, hvad de tænker om os. Det er en af grundene til, at jeg ikke har hentet flere nordmænd hertil. Jeg skal være meget, meget sikker på, at han kan gøre en forskel, før jeg henter en norsk spiller hertil, sagde den tidligere cheftræner til det norske TV2.

Og det kom til at passe. I sine fem et halvt år som cheftræner hentede Solbakken kun to landsmænd til FCK, og den ene var endda på kortvarigt lån, mens det dog også skal med til historien, at han og FCK sidste sommer var tæt på at få fat på Vålerengas angrebsstjerne Mohammed Abdellaoue, der valgte Hannover 96.

Men i forhold til antallet af svenskere i FC Københavns snart 19-årige historie har der ikke været mange nordmænd i klubben. Christian Grindheim er kun den 10. og det kan måske undre, for de har generelt gjort det godt i den forholdsvis korte tid, de hver især har været i klubben.

Her er FCK’s ni nordmænd inden Grindheim:

Thomas Gill: 5 ligakampe, 0 mål (1999)
Den tidligere AaB-målmand blev hentet på en tre-årig kontrakt men faldt slet ikke til og var væk på under et år. Flemming Østergaard kaldte ham senere sit dårligste indkøb.

Harald Brattbakk: 31 ligakampe, 14 mål (2000)
Rosenborgs målkonge faldt aldrig til i Celtic og mellemlandede i København på sin vej tilbage til Trondheim. Scorede en del men levede aldrig helt op til forventningerne.

Ståle Solbakken: 14 ligakampe, 4 mål (Sommeren 2000 – Sommeren 2001)
AaB’s midtbanegeneral tog straks styringen i FCK, men blev ramt af hjerteproblemer i marts 2001 og måtte indstille karrieren. Vendte siden tilbage som cheftræner med historisk succes.

Thomas Myhre: 14 ligakampe, 0 mål (Foråret 2001)
Den norske landsholdskeeper kom på lån fra Everton og var med til at køre mesterskabet hjem under Roy Hodgson. Blev længe betegnet som den bedste målmand i FCK’s engang så problemkeeper-plagede historie.

Erik Mykland: 51 ligakampe, 1 mål (Januar 2002 – Juni 2004)

Langhåret midtbanekæmpe af lille statur, der fik en stor plads i tilhængernes hjerter for sin vilje på banen og sin afslappede stil udenfor. Kom fra 1860 München og forlod FCK med en afsluttet karriere på grund af skader.

Magne Hoseth: 28 ligakampe, 8 mål (Sommeren 2004 – Sommeren 2005)

Kantspilleren kom fra Molde med mål og elegance på banen, men han fandt aldrig selv på plads i den danske hovedstad og skiftede hjem til Vålerenga efter blot en sæson.

Andre Bergdølmo: 33 ligakampe, 3 mål (Sommeren 2005 – Januar 2007)
Den rutinerede back kom på en fri transfer fra Dortmund, og selv om han var en del skadet, var hans store, internationale erfaring en del af fundamentet bag den uventede Champions League-succes.

Brede Hangeland: 63 ligakampe, 3 mål (Januar 2006 – Januar 2008)
Solbakkens første indkøb var allerede stor, men forsvarskolossen voksede sig også stærk over et par fine år i København, før han skiftede til Fulham med en FCK-profit på næsten 30 millioner kroner til følge. Nu norsk landsholdsanfører.

Rune Nilsson: 0 ligakampe, 0 mål (Efteråret 2009)
Den rutinerede Start-målmand blev lånt ind som tredjekeeper bag Wiland og Jesper Christiansen, men var aldrig i nærheden af en kamp.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!