FC Nordsjælland har aldrig været bange for at satse på udenlandske spillere, og denne tendens har blot været stigende efter Tom Vernon overtog styringen. Mange af spillerne er siden skudt afsted til større adresser, men fælles for dem er, at de fik det helt store gennembrud i FC Nordsjælland.
Tipsbladet sætter denne vinter fokus på de 12 Superliga-klubber og fire af de største 1. divisionsklubber og de bedste udlændinge, de har rådet over i Superliga-æraen.
Vi har udtaget 11 udlændinge, der udgør klubbens bedste udenlandske spillere i historien, og i denne artikel er det FC Nordsjælland, vi tager under kærlig behandling.
Her er FC Nordsjællands drømmehold af udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.

Begrundelsen for holdet:
Det vrimler ikke med profilerede udenlandske keepere i FC Nordsjællands historie, men i islændingen Rúnar Alex Rúnarsson havde de en yderst fornufgtig en af slagsen, der nåede at spille 62 kampe for klubben. Der er en grund til, at selveste Arsenal købte ham efter to fine år i franske Dijon sidste år.
I forsvaret tager Michael Parkhurst pladsen på højre back snert foran Karlo Bartolec, og det gør han på baggrund af et konsekvent stabilt niveau, ligesom han også var en nøglefigur på det hold, som blev danske mestre i 2012. Det tæller bestemt også op, at han kunne spille i midterforsvaret eller på den modsatte back. Heath Pearce udviklede sig til en af Superligaens bedste venstre backs, da han spillede i klubben i to et halvt år fra 2005 til 2007. Pierre Bengtsson banker ellers gevaldigt på for en plads derude.
Kvaliteten er ikke lige så høj i midterforsvaret, hvor FC Nordsjællands store profiler gennem de seneste mange år har haft dansk pas. Alligevel nåede Ulrik Yttergaard Jenssen at spille 108 kampe for klubben, hvilket er næstflest af alle udlændinge i klubbens historie, ligesom Ivan Runje var med, da FC Nordsjælland spillede Champions League-gruppespil.
Midtbanen skriger af dynamik, men ikke hos ankermanden Enoch Kofi Adu, der gennem to et halvt år for FC Nordsjælland viste sig som en særdeles dygtig og effektiv boldoprydder. Det var også hans primære funktion, for han nåede aldrig at score et mål for FCN. Det gjorde hans midtbanekollega Stanislav Lobotka heller ikke i de to år, han var i klubben. Til gengæld var han særdeles boldsikker og driblestærk, og han var ofte en fornøjelse at se på en fodboldbane. Det er heller ikke for sjov, at han senere har udviklet sig til at være en profil i spansk og italiensk fodbold.
Den sidste midtbaneplads tager Mohammed Kudus for sit exceptionelt høje topniveau og råtalent. Kun skader har bremset hans udvikling i AFC Ajax, og det siger en del om ghaneserens niveau.
En anden fra Ghana med et højt niveau er Kamaldeen Sulemana, der i sommer blev det dyreste salg nogensinde fra Superligaen. Hans fart fik samtlige Superliga-modstandere til at sove dårligt. Joshua John var også en glimrende spiller for FCN og huskes måske bedst for sit målshow i kamp nummer to for klubben, hvor han scorede fire mål mod Silkeborg. Efterfølgende var præstationerne dog svingende.
Bruninho tager pladsen på toppen, selv om han kun spillede 15 kampe for klubben. Her viste han til gengæld så høj kvalitet, at han scorede ni gange i 15 Superliga-kampe, før han blev solgt videre med en enorm fortjeneste.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.
Superliga-sæsoner: 20
Bedste Superliga-placering: 1
Placering lige nu: 10
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
Manchester City – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
