FC Nordsjælland har aldrig været bange for at satse på udenlandske spillere, og denne tendens har blot været stigende efter Tom Vernon overtog styringen. Mange af spillerne er siden skudt afsted til større adresser, men fælles for dem er, at de fik det helt store gennembrud i FC Nordsjælland.
Tipsbladet sætter denne vinter fokus på de 12 Superliga-klubber og fire af de største 1. divisionsklubber og de bedste udlændinge, de har rådet over i Superliga-æraen.
Vi har udtaget 11 udlændinge, der udgør klubbens bedste udenlandske spillere i historien, og i denne artikel er det FC Nordsjælland, vi tager under kærlig behandling.
Her er FC Nordsjællands drømmehold af udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.

Begrundelsen for holdet:
Det vrimler ikke med profilerede udenlandske keepere i FC Nordsjællands historie, men i islændingen Rúnar Alex Rúnarsson havde de en yderst fornufgtig en af slagsen, der nåede at spille 62 kampe for klubben. Der er en grund til, at selveste Arsenal købte ham efter to fine år i franske Dijon sidste år.
I forsvaret tager Michael Parkhurst pladsen på højre back snert foran Karlo Bartolec, og det gør han på baggrund af et konsekvent stabilt niveau, ligesom han også var en nøglefigur på det hold, som blev danske mestre i 2012. Det tæller bestemt også op, at han kunne spille i midterforsvaret eller på den modsatte back. Heath Pearce udviklede sig til en af Superligaens bedste venstre backs, da han spillede i klubben i to et halvt år fra 2005 til 2007. Pierre Bengtsson banker ellers gevaldigt på for en plads derude.
Kvaliteten er ikke lige så høj i midterforsvaret, hvor FC Nordsjællands store profiler gennem de seneste mange år har haft dansk pas. Alligevel nåede Ulrik Yttergaard Jenssen at spille 108 kampe for klubben, hvilket er næstflest af alle udlændinge i klubbens historie, ligesom Ivan Runje var med, da FC Nordsjælland spillede Champions League-gruppespil.
Midtbanen skriger af dynamik, men ikke hos ankermanden Enoch Kofi Adu, der gennem to et halvt år for FC Nordsjælland viste sig som en særdeles dygtig og effektiv boldoprydder. Det var også hans primære funktion, for han nåede aldrig at score et mål for FCN. Det gjorde hans midtbanekollega Stanislav Lobotka heller ikke i de to år, han var i klubben. Til gengæld var han særdeles boldsikker og driblestærk, og han var ofte en fornøjelse at se på en fodboldbane. Det er heller ikke for sjov, at han senere har udviklet sig til at være en profil i spansk og italiensk fodbold.
Den sidste midtbaneplads tager Mohammed Kudus for sit exceptionelt høje topniveau og råtalent. Kun skader har bremset hans udvikling i AFC Ajax, og det siger en del om ghaneserens niveau.
En anden fra Ghana med et højt niveau er Kamaldeen Sulemana, der i sommer blev det dyreste salg nogensinde fra Superligaen. Hans fart fik samtlige Superliga-modstandere til at sove dårligt. Joshua John var også en glimrende spiller for FCN og huskes måske bedst for sit målshow i kamp nummer to for klubben, hvor han scorede fire mål mod Silkeborg. Efterfølgende var præstationerne dog svingende.
Bruninho tager pladsen på toppen, selv om han kun spillede 15 kampe for klubben. Her viste han til gengæld så høj kvalitet, at han scorede ni gange i 15 Superliga-kampe, før han blev solgt videre med en enorm fortjeneste.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.
Superliga-sæsoner: 20
Bedste Superliga-placering: 1
Placering lige nu: 10
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
