Her er fem bud på en ny Brøndby-træner

Brøndby IF skal have ny cheftræner. Hvem bliver det? Tipsbladet lister fem bud.



Så gik den ikke længere for Jesper Sørensen.

Onsdag eftermiddag har Brøndby IF fyret cheftræneren i kølvandet på et lunkent efteråret, hvor klubben overvintrer på femtepladsen i Superligaen, røg tidligt ud af Europa og balancerer på randen af exit i pokalturneringen.

Dermed skal Brøndby IF på jagt efter en ny cheftræner, og det alt overskyggende spørgsmål i dansk fodbold nu er selvfølgelig, hvem det bliver?

Det kommer en ny sportsdirektør helt sikkert til at sætte sig præg på, og da denne endnu ikke er på plads, er det utrolig svært at spå om, hvilke tanker man gør sig på direktionsgangene på Vestegnen.

Tipsbladet tillader sig alligevel at komme med fem bud.

Lars Knudsen
47 år
Dødboldstræner i Augsburg


Danmarks tidligere landstræner vil forfølge en drøm om at blive cheftræner. Kan han udleve den i Brøndby IF? Det er i hvert fald oplagt at tænke den tanke, nu hvor der er et ledigt trænersæde på Vestegnen. Lars Knudsen gjorde udmærket reklame for sig selv i den lille håndfuld kampe, han fik som dansk landstræner.

Per-Mathias Høgmo
65 år
Klubløs

Den tidligere norske landstræner var et emne i FC Midtjylland for et par år siden, og han har et flot CV i Skandinavien. Høgmo vil på mange måder være et sikkert valg af Brøndby, men der er også noget, der taler imod. Med sine 65 år er nordmanden ikke ligefrem en vårhare længere, og desuden forlyder det, at han er i spil til at blive islandsk landstræner. Per-Mathias Høgmo har senest været i japanske Urawa Red Diamonds.

Eirik Horneland
49 år
SK Brann


Måske det bedste bud lige nu? Eirik Horneland kvittede tirsdag sit job i SK Brann, og ved den lejlighed udtalte han, at han forventer at lande et job i udlandet inden for en måned eller to. Tilfældigt? Det er i hvert fald sjældent, at en træner siger sit gode job op og kommer med sådan en udtalelse, med mindre man har noget konkret på hånden. Horneland har haft kæmpe succes i Brann, og tidligere har han stået i spidsen for Rosenborg og FK Haugesund.

Mike Tullberg
38 år
Borussia Dortmund

Det største danske trænertalent lige nu? Ja, ja, det er selvfølgelig ikke til at sige noget om, men Mike Tullberg fortjener i hvert fald at få et større cheftrænerjob snart efter at have gjort det helt forrygende for Dortmunds U19-mandskab. Danskeren er med længder den mest succesfulde ungdomstræner i tysk fodbold de senere år. Kunne være et meget spændende valg af Brøndby.

Kasper Hjulmand
52 år
Klubløs

Skal vi kalde Kasper Hjulmand for “det frække bud”? Meget taler for, at Danmarks tidligere landstræner sigter efter et større job i udlandet, og det skal han da nok kunne lande, men Kasper Hjulmand har tidligere været Jan Bech Andersens vådeste drøm som Brøndby-træner. Det virker ikke super realistisk, men han må være drømmetræneren at få til Vestegnen.

En sjette og meget oplagt mulighed er naturligvis, at GFH trækker på sit internationale netværk og peger på en kandidat, som er relativt ukendt i Danmark.

Der venter nogle spændende uger i Brøndby.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tæt på at sende millioner til FC København



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Tullberg tror på overraskelsen

Fem bud på David Nielsens afløser

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Sænker prisen mod Midtjylland

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret