Her er fem bud på en ny Brøndby-træner

Brøndby IF skal have ny cheftræner. Hvem bliver det? Tipsbladet lister fem bud.



Så gik den ikke længere for Jesper Sørensen.

Onsdag eftermiddag har Brøndby IF fyret cheftræneren i kølvandet på et lunkent efteråret, hvor klubben overvintrer på femtepladsen i Superligaen, røg tidligt ud af Europa og balancerer på randen af exit i pokalturneringen.

Dermed skal Brøndby IF på jagt efter en ny cheftræner, og det alt overskyggende spørgsmål i dansk fodbold nu er selvfølgelig, hvem det bliver?

Det kommer en ny sportsdirektør helt sikkert til at sætte sig præg på, og da denne endnu ikke er på plads, er det utrolig svært at spå om, hvilke tanker man gør sig på direktionsgangene på Vestegnen.

Tipsbladet tillader sig alligevel at komme med fem bud.

Lars Knudsen
47 år
Dødboldstræner i Augsburg


Danmarks tidligere landstræner vil forfølge en drøm om at blive cheftræner. Kan han udleve den i Brøndby IF? Det er i hvert fald oplagt at tænke den tanke, nu hvor der er et ledigt trænersæde på Vestegnen. Lars Knudsen gjorde udmærket reklame for sig selv i den lille håndfuld kampe, han fik som dansk landstræner.

Per-Mathias Høgmo
65 år
Klubløs

Den tidligere norske landstræner var et emne i FC Midtjylland for et par år siden, og han har et flot CV i Skandinavien. Høgmo vil på mange måder være et sikkert valg af Brøndby, men der er også noget, der taler imod. Med sine 65 år er nordmanden ikke ligefrem en vårhare længere, og desuden forlyder det, at han er i spil til at blive islandsk landstræner. Per-Mathias Høgmo har senest været i japanske Urawa Red Diamonds.

Eirik Horneland
49 år
SK Brann


Måske det bedste bud lige nu? Eirik Horneland kvittede tirsdag sit job i SK Brann, og ved den lejlighed udtalte han, at han forventer at lande et job i udlandet inden for en måned eller to. Tilfældigt? Det er i hvert fald sjældent, at en træner siger sit gode job op og kommer med sådan en udtalelse, med mindre man har noget konkret på hånden. Horneland har haft kæmpe succes i Brann, og tidligere har han stået i spidsen for Rosenborg og FK Haugesund.

Mike Tullberg
38 år
Borussia Dortmund

Det største danske trænertalent lige nu? Ja, ja, det er selvfølgelig ikke til at sige noget om, men Mike Tullberg fortjener i hvert fald at få et større cheftrænerjob snart efter at have gjort det helt forrygende for Dortmunds U19-mandskab. Danskeren er med længder den mest succesfulde ungdomstræner i tysk fodbold de senere år. Kunne være et meget spændende valg af Brøndby.

Kasper Hjulmand
52 år
Klubløs

Skal vi kalde Kasper Hjulmand for “det frække bud”? Meget taler for, at Danmarks tidligere landstræner sigter efter et større job i udlandet, og det skal han da nok kunne lande, men Kasper Hjulmand har tidligere været Jan Bech Andersens vådeste drøm som Brøndby-træner. Det virker ikke super realistisk, men han må være drømmetræneren at få til Vestegnen.

En sjette og meget oplagt mulighed er naturligvis, at GFH trækker på sit internationale netværk og peger på en kandidat, som er relativt ukendt i Danmark.

Der venter nogle spændende uger i Brøndby.







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Riemer reagerer på stor landsholdschok