Her er fem bud på en ny Brøndby-træner

Brøndby IF skal have ny cheftræner. Hvem bliver det? Tipsbladet lister fem bud.



Så gik den ikke længere for Jesper Sørensen.

Onsdag eftermiddag har Brøndby IF fyret cheftræneren i kølvandet på et lunkent efteråret, hvor klubben overvintrer på femtepladsen i Superligaen, røg tidligt ud af Europa og balancerer på randen af exit i pokalturneringen.

Dermed skal Brøndby IF på jagt efter en ny cheftræner, og det alt overskyggende spørgsmål i dansk fodbold nu er selvfølgelig, hvem det bliver?

Det kommer en ny sportsdirektør helt sikkert til at sætte sig præg på, og da denne endnu ikke er på plads, er det utrolig svært at spå om, hvilke tanker man gør sig på direktionsgangene på Vestegnen.

Tipsbladet tillader sig alligevel at komme med fem bud.

Lars Knudsen
47 år
Dødboldstræner i Augsburg


Danmarks tidligere landstræner vil forfølge en drøm om at blive cheftræner. Kan han udleve den i Brøndby IF? Det er i hvert fald oplagt at tænke den tanke, nu hvor der er et ledigt trænersæde på Vestegnen. Lars Knudsen gjorde udmærket reklame for sig selv i den lille håndfuld kampe, han fik som dansk landstræner.

Per-Mathias Høgmo
65 år
Klubløs

Den tidligere norske landstræner var et emne i FC Midtjylland for et par år siden, og han har et flot CV i Skandinavien. Høgmo vil på mange måder være et sikkert valg af Brøndby, men der er også noget, der taler imod. Med sine 65 år er nordmanden ikke ligefrem en vårhare længere, og desuden forlyder det, at han er i spil til at blive islandsk landstræner. Per-Mathias Høgmo har senest været i japanske Urawa Red Diamonds.

Eirik Horneland
49 år
SK Brann


Måske det bedste bud lige nu? Eirik Horneland kvittede tirsdag sit job i SK Brann, og ved den lejlighed udtalte han, at han forventer at lande et job i udlandet inden for en måned eller to. Tilfældigt? Det er i hvert fald sjældent, at en træner siger sit gode job op og kommer med sådan en udtalelse, med mindre man har noget konkret på hånden. Horneland har haft kæmpe succes i Brann, og tidligere har han stået i spidsen for Rosenborg og FK Haugesund.

Mike Tullberg
38 år
Borussia Dortmund

Det største danske trænertalent lige nu? Ja, ja, det er selvfølgelig ikke til at sige noget om, men Mike Tullberg fortjener i hvert fald at få et større cheftrænerjob snart efter at have gjort det helt forrygende for Dortmunds U19-mandskab. Danskeren er med længder den mest succesfulde ungdomstræner i tysk fodbold de senere år. Kunne være et meget spændende valg af Brøndby.

Kasper Hjulmand
52 år
Klubløs

Skal vi kalde Kasper Hjulmand for “det frække bud”? Meget taler for, at Danmarks tidligere landstræner sigter efter et større job i udlandet, og det skal han da nok kunne lande, men Kasper Hjulmand har tidligere været Jan Bech Andersens vådeste drøm som Brøndby-træner. Det virker ikke super realistisk, men han må være drømmetræneren at få til Vestegnen.

En sjette og meget oplagt mulighed er naturligvis, at GFH trækker på sit internationale netværk og peger på en kandidat, som er relativt ukendt i Danmark.

Der venter nogle spændende uger i Brøndby.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Premier League-klub går all-in

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’