Her er fem bud på en ny Brøndby-træner

Brøndby IF skal have ny cheftræner. Hvem bliver det? Tipsbladet lister fem bud.



Så gik den ikke længere for Jesper Sørensen.

Onsdag eftermiddag har Brøndby IF fyret cheftræneren i kølvandet på et lunkent efteråret, hvor klubben overvintrer på femtepladsen i Superligaen, røg tidligt ud af Europa og balancerer på randen af exit i pokalturneringen.

Dermed skal Brøndby IF på jagt efter en ny cheftræner, og det alt overskyggende spørgsmål i dansk fodbold nu er selvfølgelig, hvem det bliver?

Det kommer en ny sportsdirektør helt sikkert til at sætte sig præg på, og da denne endnu ikke er på plads, er det utrolig svært at spå om, hvilke tanker man gør sig på direktionsgangene på Vestegnen.

Tipsbladet tillader sig alligevel at komme med fem bud.

Lars Knudsen
47 år
Dødboldstræner i Augsburg


Danmarks tidligere landstræner vil forfølge en drøm om at blive cheftræner. Kan han udleve den i Brøndby IF? Det er i hvert fald oplagt at tænke den tanke, nu hvor der er et ledigt trænersæde på Vestegnen. Lars Knudsen gjorde udmærket reklame for sig selv i den lille håndfuld kampe, han fik som dansk landstræner.

Per-Mathias Høgmo
65 år
Klubløs

Den tidligere norske landstræner var et emne i FC Midtjylland for et par år siden, og han har et flot CV i Skandinavien. Høgmo vil på mange måder være et sikkert valg af Brøndby, men der er også noget, der taler imod. Med sine 65 år er nordmanden ikke ligefrem en vårhare længere, og desuden forlyder det, at han er i spil til at blive islandsk landstræner. Per-Mathias Høgmo har senest været i japanske Urawa Red Diamonds.

Eirik Horneland
49 år
SK Brann


Måske det bedste bud lige nu? Eirik Horneland kvittede tirsdag sit job i SK Brann, og ved den lejlighed udtalte han, at han forventer at lande et job i udlandet inden for en måned eller to. Tilfældigt? Det er i hvert fald sjældent, at en træner siger sit gode job op og kommer med sådan en udtalelse, med mindre man har noget konkret på hånden. Horneland har haft kæmpe succes i Brann, og tidligere har han stået i spidsen for Rosenborg og FK Haugesund.

Mike Tullberg
38 år
Borussia Dortmund

Det største danske trænertalent lige nu? Ja, ja, det er selvfølgelig ikke til at sige noget om, men Mike Tullberg fortjener i hvert fald at få et større cheftrænerjob snart efter at have gjort det helt forrygende for Dortmunds U19-mandskab. Danskeren er med længder den mest succesfulde ungdomstræner i tysk fodbold de senere år. Kunne være et meget spændende valg af Brøndby.

Kasper Hjulmand
52 år
Klubløs

Skal vi kalde Kasper Hjulmand for “det frække bud”? Meget taler for, at Danmarks tidligere landstræner sigter efter et større job i udlandet, og det skal han da nok kunne lande, men Kasper Hjulmand har tidligere været Jan Bech Andersens vådeste drøm som Brøndby-træner. Det virker ikke super realistisk, men han må være drømmetræneren at få til Vestegnen.

En sjette og meget oplagt mulighed er naturligvis, at GFH trækker på sit internationale netværk og peger på en kandidat, som er relativt ukendt i Danmark.

Der venter nogle spændende uger i Brøndby.





– Jeg er dybt chokeret og forundret




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Jagter tidligere FCK-stjerne

Iran – New Zealand

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spottet i København

Holland – Japan

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud