Så gik den ikke længere for Jesper Sørensen.
Onsdag eftermiddag har Brøndby IF fyret cheftræneren i kølvandet på et lunkent efteråret, hvor klubben overvintrer på femtepladsen i Superligaen, røg tidligt ud af Europa og balancerer på randen af exit i pokalturneringen.
Dermed skal Brøndby IF på jagt efter en ny cheftræner, og det alt overskyggende spørgsmål i dansk fodbold nu er selvfølgelig, hvem det bliver?
Det kommer en ny sportsdirektør helt sikkert til at sætte sig præg på, og da denne endnu ikke er på plads, er det utrolig svært at spå om, hvilke tanker man gør sig på direktionsgangene på Vestegnen.
Tipsbladet tillader sig alligevel at komme med fem bud.
Lars Knudsen
47 år
Dødboldstræner i Augsburg
Danmarks tidligere landstræner vil forfølge en drøm om at blive cheftræner. Kan han udleve den i Brøndby IF? Det er i hvert fald oplagt at tænke den tanke, nu hvor der er et ledigt trænersæde på Vestegnen. Lars Knudsen gjorde udmærket reklame for sig selv i den lille håndfuld kampe, han fik som dansk landstræner.
Per-Mathias Høgmo
65 år
Klubløs
Den tidligere norske landstræner var et emne i FC Midtjylland for et par år siden, og han har et flot CV i Skandinavien. Høgmo vil på mange måder være et sikkert valg af Brøndby, men der er også noget, der taler imod. Med sine 65 år er nordmanden ikke ligefrem en vårhare længere, og desuden forlyder det, at han er i spil til at blive islandsk landstræner. Per-Mathias Høgmo har senest været i japanske Urawa Red Diamonds.
Eirik Horneland
49 år
SK Brann
Måske det bedste bud lige nu? Eirik Horneland kvittede tirsdag sit job i SK Brann, og ved den lejlighed udtalte han, at han forventer at lande et job i udlandet inden for en måned eller to. Tilfældigt? Det er i hvert fald sjældent, at en træner siger sit gode job op og kommer med sådan en udtalelse, med mindre man har noget konkret på hånden. Horneland har haft kæmpe succes i Brann, og tidligere har han stået i spidsen for Rosenborg og FK Haugesund.
Mike Tullberg
38 år
Borussia Dortmund
Det største danske trænertalent lige nu? Ja, ja, det er selvfølgelig ikke til at sige noget om, men Mike Tullberg fortjener i hvert fald at få et større cheftrænerjob snart efter at have gjort det helt forrygende for Dortmunds U19-mandskab. Danskeren er med længder den mest succesfulde ungdomstræner i tysk fodbold de senere år. Kunne være et meget spændende valg af Brøndby.
Kasper Hjulmand
52 år
Klubløs
Skal vi kalde Kasper Hjulmand for “det frække bud”? Meget taler for, at Danmarks tidligere landstræner sigter efter et større job i udlandet, og det skal han da nok kunne lande, men Kasper Hjulmand har tidligere været Jan Bech Andersens vådeste drøm som Brøndby-træner. Det virker ikke super realistisk, men han må være drømmetræneren at få til Vestegnen.
En sjette og meget oplagt mulighed er naturligvis, at GFH trækker på sit internationale netværk og peger på en kandidat, som er relativt ukendt i Danmark.
Der venter nogle spændende uger i Brøndby.
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Færdig i Manchester City
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Superliga-ekspert i svime over FCK
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT