Her er Forårets Profil i Superligaen

Han har scoret nogle af de flotteste mål i Superligaen, og nu har trænerne kåret Andreas Schjelderup til Forårets Profil hos Tipsbladet.



FARUM (Tipsbladet): Superliga-sæsonen går ind i de sidste, afgørende døgn, og med kamp om guldet og overlevelse lige på trapperne kan Tipsbladet præsentere Forårets Profil 2024.

Det er cheftrænerne i Superligaen, der har stemt hos Tipsbladet, og efter en tæt kamp med Yuito Suzuki er det den 19-årige Andreas Schjelderup fra FC Nordsjælland, der vinder den prestigefyldte kåring.

Schjelderup har scoret nogle utrolige mål og været den mest spektakulære spiller i FC Nordsjællands flotte Superliga-forår, hvor kun et stort efterslæb fra efteråret og et nederlag i sidste uge til Brøndby IF forhindrer klubben i at spille om guld på søndag.

– Det er selvfølgelig en stor anerkendelse. De her trænere, der stemmer, kender fodbold. Jeg har stor respekt for dem og deres dygtige hold, som vi har spillet imod, så jeg er meget taknemmelig, siger Schjelderup om prisen og erkender med et smil, at han nok også havde stemt på sig selv:

– Man skal jo altid tro på sig selv, så selvfølgelig havde jeg stemt på mig selv. Det skal man altid gøre.

Andreas Schjelderup har fået 44 ud af 55 mulige point.

Nummer to i kåringen er Yuito Suzuki, der ligesom Schjelderup har spillet et fejende flot forår, og søndag kan blive dansk mester med Brøndby IF, hvis Vestegnsklubben slår AGF.

På en delt tredjeplads finder vi Mohamed Elyounoussi fra FC København og Oliver Sørensen fra FC midtjylland.

En af dem, der stemte på Andreas Schjelderup, er Jacob Neestrup, cheftræner for søndagens modstander FC København og beundrer af forwardens kvaliteter.

– På et hold, der har fået mange point og spillet godt, har Andreas Schjelderup vist sig som en profil, der både kan indgå i et godt kollektiv, men samtidig gøre en forskel som individualist. På den måde har han afgjort fodboldkampe til FC Nordsjællands fordel, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet.

Cheftrænerne må kun stemme på andres spillere og således ikke deres egne folk.

Der gives fem point til den spiller, cheftræneren mener har været bedst i foråret, og så fire, tre, to og et point til de næste spillere i trænerens top fem.

Se de tidligere vindere her og læs mere om kåringen og fra vinderen i de kommende timer og dage på Tipsbladet.






TOPNYHED

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vanvid! Vinder 9-1

Pione Sisto på vej væk?

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Åge Hareide er alvorligt syg

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Udenlandske medier i chok over Danmark

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Ny kæmpeklub er interesseret

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Vanvittige scener i Parken!

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

GOG buldrer forbi bundhold

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Danske tenniskvinder rykker ned

Superliga-profil får trænerlicens

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland