Her er Forårets Profil i Superligaen

Han har scoret nogle af de flotteste mål i Superligaen, og nu har trænerne kåret Andreas Schjelderup til Forårets Profil hos Tipsbladet.



FARUM (Tipsbladet): Superliga-sæsonen går ind i de sidste, afgørende døgn, og med kamp om guldet og overlevelse lige på trapperne kan Tipsbladet præsentere Forårets Profil 2024.

Det er cheftrænerne i Superligaen, der har stemt hos Tipsbladet, og efter en tæt kamp med Yuito Suzuki er det den 19-årige Andreas Schjelderup fra FC Nordsjælland, der vinder den prestigefyldte kåring.

Schjelderup har scoret nogle utrolige mål og været den mest spektakulære spiller i FC Nordsjællands flotte Superliga-forår, hvor kun et stort efterslæb fra efteråret og et nederlag i sidste uge til Brøndby IF forhindrer klubben i at spille om guld på søndag.

– Det er selvfølgelig en stor anerkendelse. De her trænere, der stemmer, kender fodbold. Jeg har stor respekt for dem og deres dygtige hold, som vi har spillet imod, så jeg er meget taknemmelig, siger Schjelderup om prisen og erkender med et smil, at han nok også havde stemt på sig selv:

– Man skal jo altid tro på sig selv, så selvfølgelig havde jeg stemt på mig selv. Det skal man altid gøre.

Andreas Schjelderup har fået 44 ud af 55 mulige point.

Nummer to i kåringen er Yuito Suzuki, der ligesom Schjelderup har spillet et fejende flot forår, og søndag kan blive dansk mester med Brøndby IF, hvis Vestegnsklubben slår AGF.

På en delt tredjeplads finder vi Mohamed Elyounoussi fra FC København og Oliver Sørensen fra FC midtjylland.

En af dem, der stemte på Andreas Schjelderup, er Jacob Neestrup, cheftræner for søndagens modstander FC København og beundrer af forwardens kvaliteter.

– På et hold, der har fået mange point og spillet godt, har Andreas Schjelderup vist sig som en profil, der både kan indgå i et godt kollektiv, men samtidig gøre en forskel som individualist. På den måde har han afgjort fodboldkampe til FC Nordsjællands fordel, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet.

Cheftrænerne må kun stemme på andres spillere og således ikke deres egne folk.

Der gives fem point til den spiller, cheftræneren mener har været bedst i foråret, og så fire, tre, to og et point til de næste spillere i trænerens top fem.

Se de tidligere vindere her og læs mere om kåringen og fra vinderen i de kommende timer og dage på Tipsbladet.






LIVE

TransferLIVE: Enig med engelsk storklub

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

På vej til FCK? Han var altdominerende

Brøndby må undvære skadet profil

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Sønderjyske – Brøndby IF

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København har taget kontakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Blæst bagover af Thomas Frank

Vilde Roony matchvinder med panenka

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Åben for at forlænge med FC København

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

AGF – Vejle Boldklub

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Højbjerg reagerer på skandale

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Får landsholdskarantæne



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Afslører millionløn og særlig aftale

FC Fredericia – Randers FC

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

‘En fantastisk situation’

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Kongeklubben viser klassen

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen