FARUM (Tipsbladet): Superliga-sæsonen går ind i de sidste, afgørende døgn, og med kamp om guldet og overlevelse lige på trapperne kan Tipsbladet præsentere Forårets Profil 2024.
Det er cheftrænerne i Superligaen, der har stemt hos Tipsbladet, og efter en tæt kamp med Yuito Suzuki er det den 19-årige Andreas Schjelderup fra FC Nordsjælland, der vinder den prestigefyldte kåring.
Schjelderup har scoret nogle utrolige mål og været den mest spektakulære spiller i FC Nordsjællands flotte Superliga-forår, hvor kun et stort efterslæb fra efteråret og et nederlag i sidste uge til Brøndby IF forhindrer klubben i at spille om guld på søndag.
– Det er selvfølgelig en stor anerkendelse. De her trænere, der stemmer, kender fodbold. Jeg har stor respekt for dem og deres dygtige hold, som vi har spillet imod, så jeg er meget taknemmelig, siger Schjelderup om prisen og erkender med et smil, at han nok også havde stemt på sig selv:
– Man skal jo altid tro på sig selv, så selvfølgelig havde jeg stemt på mig selv. Det skal man altid gøre.
Andreas Schjelderup har fået 44 ud af 55 mulige point.
Nummer to i kåringen er Yuito Suzuki, der ligesom Schjelderup har spillet et fejende flot forår, og søndag kan blive dansk mester med Brøndby IF, hvis Vestegnsklubben slår AGF.
På en delt tredjeplads finder vi Mohamed Elyounoussi fra FC København og Oliver Sørensen fra FC midtjylland.
En af dem, der stemte på Andreas Schjelderup, er Jacob Neestrup, cheftræner for søndagens modstander FC København og beundrer af forwardens kvaliteter.
– På et hold, der har fået mange point og spillet godt, har Andreas Schjelderup vist sig som en profil, der både kan indgå i et godt kollektiv, men samtidig gøre en forskel som individualist. På den måde har han afgjort fodboldkampe til FC Nordsjællands fordel, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet.
Cheftrænerne må kun stemme på andres spillere og således ikke deres egne folk.
Der gives fem point til den spiller, cheftræneren mener har været bedst i foråret, og så fire, tre, to og et point til de næste spillere i trænerens top fem.
Se de tidligere vindere her og læs mere om kåringen og fra vinderen i de kommende timer og dage på Tipsbladet.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE