Brøndby IF har vendt deres opmærksomhed mod tidligere spillere på det seneste.
I sidste uge præsenterede de Daniel Wass på en treårig aftale, og nu er det så kommet frem, at de er i dialog med Riza Durmisi. Indtil videre er der dog kun tale om dialog, da der ifølge Corriere dello Sport ikke er nogen mærkbar udvikling i forhandlingerne.
Det kan måske skyldes Durmisis løn, som er markant større end den Brøndby IF normalt giver til sine spillere. Ifølge Cittaceleste så tjener den 28-årige venstre back omkring 7,5 millioner kroner om året.
Mediet skriver også, at et skifte tilbage til Brøndby IF kræver, at han går markant ned i løn. Så er spørgsmålet om han er villig til det, når der fortsat resterer et år af kontrakten med Lazio.
Skifter Durmisi hjem til Brøndby IF, så minder det om casen med Daniel Wass, der formentlig også har givet afkald på et hav af lønkroner for istedet at få en nøglerolle og fast spilletid i BIF. Det samme vil Durmisi med al sandsynlighed også kunne se frem til.
Det vil sandsynligvis øge hans chancer for et landsholdscomeback, hvilket Riza Durmisi ikke lægger skjul på er et af hans helt store mål. Tidligere på foråret nævnte Kasper Hjulmand ham også i forbindelse med en landsholdssamling, hvilket gav ham ekstra blod på tanden.
Siden 2018 har Durmisi været en del af Lazio, men det er aldrig rigtig blevet en succes, og han har også flere gange været udlejet til OGC Nice, Salernitana og i foråret til Sparta Rotterdam.
Riza Durmisi fik sit gennembrud i Brøndby, hvor han var en del af førsteholdet fra 2013 frem til skiftet til Real Betis i sommeren 2016. Han har ikke været en del af Lazios trup i denne sæson.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation