Afslører detaljer om Yuito Suzuki-transfer

Hvis du gerne vil vide, hvordan Brøndby IF fandt Yuito Suzuki, så er du kommet til det rette sted.



De færreste havde formentlig hørt om Yuito Suzuki, da Brøndby den 11. august sidste år præsenterede ham på en fireårig aftale.

Nu er de færreste med tilknytning til den københavnske Vestegn eller generelt bare Superligaen i tvivl om, hvem japaneren er. To perlemål i weekenden bragte ham op på fem fuldtræffere og fire assister i de seneste fem kampe.

Men hvordan pokker lykkedes Brøndby IF med at sikre sig Yuito Suzuki, der ubetinget besidder et enormt potentiale.

Det er John Møller, head of recruitment i Brøndby, den helt rigtige at svare om.

På en tur til Pinatar i Spanien i marts sidste år fik han øjnene op for Yuito Suzukis talent.

Holland, Belgien, Norge, Tjekkiet og Japan deltog i en U21-turnering. Og da John Møller så var på plads til en af Japans kampe, måtte han forberede sig på deres spillere.

– Inden vi sætter os ned og ser sådan en type kamp live, har vi sat kryds ud for nogle spillere hjemmefra. Vi har typisk en liste med tre-fire spillere på hvert hold, og der var han (Yuito Suzuki, red.) på, siger han til Tipsbladet på en fælles presseseance med andre medier.

På det tidspunkt var Yuito Suzuki udlejet fra japanske Shimizu S-Pulse til Strasbourg. Spilletiden i Frankrig var dog meget begrænset, så John Møller og co. skulle længere tilbage for at finde mere videomateriale på japaneren, så de kunne få bekræftet, hvad de så i Pinatar.

– Først og fremmest prøver vi at blive enige i scouting-teamet om, at vi har set rigtigt. Vi ser mange kampe og har flere snakke om spillerens kvaliteter – for og imod og hvad vi er bekymret for. Når vi så har fastlagt, at vi har at gøre med en spændende spiller med et potentiale, bringer vi det til "CV" og Jesper. Hvis de synes, det er interessant, så vil det typisk være sådan, at de også kigger på det.

245166

Foto: Alamy

Alle parter kunne lide, hvad de så, og da Strasbourg om sommeren fik samme ejere som Chelsea, var det ikke aktuelt for dem at udnytte Yuito Suzukis option. Den overtog Brøndby i stedet for, og så kunne de afsluttende forhandlinger gå i gang.

– Vi havde et onlinemøde inden, hvor Yuito selv var med sammen med hans agent. Jesper, CV og jeg deltog også, hvor vi prøvede at erklære vores interesse og afdække, om det her ville være en reel mulighed. Derfra blev vi enige om, at agenten skulle komme til Danmark for at se landet og Brøndby. CV og jeg brugte så en dag med ham her i Danmark.

Siden blev der skrevet under, og nu er Yuito Suzuki en af Superligaens farligste angribere. Ifølge John Møller kan han noget helt specielt, som ikke er hverdagskost i Danmarks bedste række.

– Jeg synes faktisk, han er ret unik på de ting, han kan. Jeg synes, det er en yderst sjælden kombination af teknik på et uhørt højt niveau, fart, balance, afslutningsfærdigheder med begge ben, spilforståelse og læg så dertil, at vi har at gøre med en super ydmyg ung mand, der er villig til at lytte og lære.

Yuito Suzuki, 22 år, har i alt trukket Brøndby-trøjen over hovedet 24 gange, hvor det er blevet til ni fuldtræffere og syv assister. Brøndby topper Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland, som man slog i weekenden med Yuito Suzuki som matchvinder.



Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

I svime over Oscar Schwartau

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation