De færreste havde formentlig hørt om Yuito Suzuki, da Brøndby den 11. august sidste år præsenterede ham på en fireårig aftale.
Nu er de færreste med tilknytning til den københavnske Vestegn eller generelt bare Superligaen i tvivl om, hvem japaneren er. To perlemål i weekenden bragte ham op på fem fuldtræffere og fire assister i de seneste fem kampe.
Men hvordan pokker lykkedes Brøndby IF med at sikre sig Yuito Suzuki, der ubetinget besidder et enormt potentiale.
Det er John Møller, head of recruitment i Brøndby, den helt rigtige at svare om.
På en tur til Pinatar i Spanien i marts sidste år fik han øjnene op for Yuito Suzukis talent.
Holland, Belgien, Norge, Tjekkiet og Japan deltog i en U21-turnering. Og da John Møller så var på plads til en af Japans kampe, måtte han forberede sig på deres spillere.
– Inden vi sætter os ned og ser sådan en type kamp live, har vi sat kryds ud for nogle spillere hjemmefra. Vi har typisk en liste med tre-fire spillere på hvert hold, og der var han (Yuito Suzuki, red.) på, siger han til Tipsbladet på en fælles presseseance med andre medier.
På det tidspunkt var Yuito Suzuki udlejet fra japanske Shimizu S-Pulse til Strasbourg. Spilletiden i Frankrig var dog meget begrænset, så John Møller og co. skulle længere tilbage for at finde mere videomateriale på japaneren, så de kunne få bekræftet, hvad de så i Pinatar.
– Først og fremmest prøver vi at blive enige i scouting-teamet om, at vi har set rigtigt. Vi ser mange kampe og har flere snakke om spillerens kvaliteter – for og imod og hvad vi er bekymret for. Når vi så har fastlagt, at vi har at gøre med en spændende spiller med et potentiale, bringer vi det til "CV" og Jesper. Hvis de synes, det er interessant, så vil det typisk være sådan, at de også kigger på det.

Alle parter kunne lide, hvad de så, og da Strasbourg om sommeren fik samme ejere som Chelsea, var det ikke aktuelt for dem at udnytte Yuito Suzukis option. Den overtog Brøndby i stedet for, og så kunne de afsluttende forhandlinger gå i gang.
– Vi havde et onlinemøde inden, hvor Yuito selv var med sammen med hans agent. Jesper, CV og jeg deltog også, hvor vi prøvede at erklære vores interesse og afdække, om det her ville være en reel mulighed. Derfra blev vi enige om, at agenten skulle komme til Danmark for at se landet og Brøndby. CV og jeg brugte så en dag med ham her i Danmark.
Siden blev der skrevet under, og nu er Yuito Suzuki en af Superligaens farligste angribere. Ifølge John Møller kan han noget helt specielt, som ikke er hverdagskost i Danmarks bedste række.
– Jeg synes faktisk, han er ret unik på de ting, han kan. Jeg synes, det er en yderst sjælden kombination af teknik på et uhørt højt niveau, fart, balance, afslutningsfærdigheder med begge ben, spilforståelse og læg så dertil, at vi har at gøre med en super ydmyg ung mand, der er villig til at lytte og lære.
Yuito Suzuki, 22 år, har i alt trukket Brøndby-trøjen over hovedet 24 gange, hvor det er blevet til ni fuldtræffere og syv assister. Brøndby topper Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland, som man slog i weekenden med Yuito Suzuki som matchvinder.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Ny hooliganpakke er vedtaget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Her skal Sepp Piontek begraves
Liverpool – West Ham United
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL