En hovedskade tvang i sommer Martin Ørnskov til at indstille sin karriere som 34-årig, og siden har den tidligere Brøndby-spiller ikke været en del af fodboldverdenen, som ellers har været hans levebrød i mere end 15 år.
Nu vender han tilbage, kan tipsbladet.dk fortælle.
Martin Ørnskov er blevet ansat som assisterende træner for U19-holdet i Lyngby Boldklub. De Kongeblå var Ørnskovs sidste arbejdsgiver som aktiv, og nu bliver klubben hans første som træner.
Den pensionerede midtbanespiller skal assistere cheftræner Mads Kristensen resten af indeværende sæson.
– Det er en sjov og spændende mulighed for mig. Jeg har glædet mig til at komme i gang igen, efter at jeg blev tvunget til at stoppe karrieren på grund af min hovedskade, og på den her måde kan jeg både teste hovedet og trænerfaget, siger Martin Ørnskov til tipsbladet.dk.
Det seneste halve år har han brugt på at komme sig over den hjernerystelse, der tvang ham til at stoppe med fodbolden.
– Jeg har blandt andet lavet nogle øjenøvelser. Det går heldigvis bedre nu, men jeg døjer stadig med hovedpine og tinnitus. Især tinnitussen er slem engang imellem, fortæller Ørnskov.
Havde svært ved at holde kæft
Det er langt fra første gang, at en tidligere topspiller kaster sig over trænerfaget efter afslutningen på karrieren, og mange formår at drive det langt ude på trænerbænken. Af de 12 nuværende Superliga-trænere har syv en fortid som spiller.
Martin Ørnskov er sikker på, at de erfaringer, han høstede som spiller, kan bruges som U19-træner i Lyngby.
– Jeg har været anfører i rigtig mange år, og jeg tænkte måske lidt som en træner inde på banen, da jeg spillede. Jeg var nysgerrig på det taktiske og havde svært ved at holde min kæft. Nu kan jeg teste, om det er lige så spændende at stå ude på sidelinjen, og Lyngby er et rigtig godt sted at starte, siger Ørnskov og tilføjer:
– Jeg kan give noget erfaring og nogle tanker fra mange år som professionel videre. Jeg kan forhåbentlig give de unge spillere nogle genveje og være med til at sikre, at de ikke begår de samme fejl, som jeg begik. Og så glæder jeg mig meget til at arbejde med at gøre unge spillere bedre.
– Jeg ved, hvordan de tænker i de forskellige situationer. Det kan måske både være en fordel og en ulempe, for jeg skal selvfølgelig huske, at jeg ikke kun skal se tingene fra en spillers perspektiv nu. Jeg er dog sikker på, at min erfaring fra banen er værdifuld.
Martin Ørnskovs kontrakt gælder for resten af indeværende sæson, og han har ikke gjort sig mange tanker om, hvad han drømmer om at opnå i sit nye liv som træner.
– Det er for tidligt at sige noget om fremtiden. Jeg ved ikke, hvad der skal ske fra sommer, og der er også rigtig mange ting i spil for Lyngby i øjeblikket. Nu tester jeg i første omgang trænergerningen af, og så må vi se, hvad der sker, slutter han.
Martin Ørnskov repræsenterede Silkeborg IF, Viking, Brøndby IF og Lyngby Boldklub i sin aktive karriere. Han er noteret for 296 kampe i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
