Her er Niels Damgaard

Nu fortæller FC København, hvem Niels Damgaard, der tidligere i dag fremgik i klubbens bruttotrup til mødet med Silkeborg, er.



Den helt store gætteleg blev sat i gang på sociale medier, da FC København tidligere i dag offentliggjorde deres bruttotrup til søndagens møde med Silkeborg IF.

Blandt stjerner som Mohamed Elyounoussi, Viktor Claesson og Kamil Grabara stod med nummer 75 Niels Damgaard.

Han står ikke listet nogen steder i hverken FC Københavns eller DBU’s arkiver, og derfor har det stået hen i det uvisse, hvem Niels Damgaard er.

Det er lige indtil nu, hvor FC København selv på klubbens hjemmeside løfter sløret for, hvem Niels Damgaard er.

Der er ikke tale om en fodboldspiller, men et barn ved navn Niels Damgaard Skrumsager, som blandt andet har optrådt i TV 2-programmet De Sjældne Danskere.

Niels Damgaard, 7 år, lider af Adam Oliver Syndrom, som betyder, at han mangler flere fingre på begge hænder samt halvdelen af sin ene fod. Han er også en del af SMILfonden og glæder sig til en weekend sammen med FCK.

– Det bliver en sjov weekend, som jeg glæder mig rigtig meget til. Og det bliver rigtig stort at kunne være så tæt på holdet og prøve at være med som professionel fodboldspiller, fortæller Niels.

Også i FC København vækker samarbejdet med SMILfonden glæde.

– Vi har et klart ønske om at gøre mere for andre, og at vi i den forbindelse skal bruge den platform vi har som fodboldklub. Det handler i den grad om hvordan man er, og ikke hvem man er. Og netop med Niels er der en dreng, som har stor gå-på-mod på trods af de udfordringer han har i hverdagen, og det har vi en kæmpe respekt for, siger direktør Jacob Lauesen.

Opgøret mellem FC København og Silkeborg IF fløjtes i gang klokken 16.00 på søndag.





LIVE: ‘Drop det’, opfordrer FC København-fans




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Barcelona – Betis

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

De overvejer Christian Eriksen

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Chelsea – Manchester City