Her er OB’s drømmehold af udenlandske spillere

SERIE: Tipsbladet finder de bedste 11 udlændinge i 16 af dansk fodbolds største klubber. I dag er vi forbi Odense-klubben, der har flere store navne i startopstillingen.



Masser af power og fysik. Det er to kvaliteter, som passer perfekt ind hos mange af OB’s bedste udenlandske spillere gennem tiden. For klubben kan mønstre flere store navne, som har efterladt et fantastisk aftryk i dansk fodbold.

Tipsbladet sætter denne vinter fokus på de 12 Superliga-klubber og fire af de største 1. divisionsklubber og de bedste udlændinge, de har rådet over i Superliga-æraen.

Vi har udtaget 11 udlændinge, der udgør klubbens bedste udenlandske spillere i historien, og i denne artikel er det OB, vi tager under kærlig behandling.

Her er OB’s drømmehold af udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.

OB_bedste_udl__ndinge

Begrundelsen for holdet:

Der er særdeles hård konkurrence på målmandsposten, hvor Arek Onyszko spillede fem stærke år for klubben, ligesom Roy Carroll med det flotte CV også gjorde det godt. Sten Grytebust var dog bare noget helt specielt i OB-buret, hvor han både i 2017 og i 2018 vandt Tipsbladets ‘Det Gyldne Bur’ som den bedste målmand i dansk fodbold.

De to backs skriger også af kvalitet. Espen Ruud spillede næsten 200 kampe for klubben og viste sig ofte som en usædvanlig målfarlig back. Fernando Derveld havde også stor succes for OB i starten og i midten af nullerne, og hans kompromisløshed gjorde ham hurtigt til en fanfavorit. 

Midterforsvaret er norsk og særdeles fysisk med Ophaug og Håland. Ingen af de to er dog decideret Superliga-stjerner, så det er i mangel af bedre. 

Midtbanen derimod er intet mindre end fremragende. Tembo var en suveræn spiller for OB i 90’erne og 00’erne, og med sine 248 kampe for klubben, er han også den udenlandske spiller med flest. Han får selskab af den tidligere Manchester United-spiller Eric Djemba-Djemba, der hurtigt viste, at niveauet var til mere end Superligaen. Kalilou Traore tager den sidste plads på den her fysisk enestående midtbane. 

I angrebet finder vi lige så høj kvalitet. Alphonse Tchami var fremragende i klubben med sin uortodokse spillestil, og det siger en del, at han blev solgt fra OB til storklubben Boca Juniors. Mwape Miti er også umulig at komme udenom. Tidligere Superliga-topscorer og den udenlandske spiller med flest scoringer for klubben. Han var stærk og frygtindgydende for modstanderholdets forsvarsspillere. Peter Utaka napper den sidste angriberplads foran Djiby Fall, for han er umulig at komme udenom. Bomstærk og masser af mål med et flot scoringssnit. Blev Superliga-topscorer i 2009/2010-sæsonen med 18 scoringer. I dag bomber han stadig mål ind på samlebånd i den næstbedste japanske liga i en alder af 37 år.

Kriterierne for drømmeholdene er som følger:

* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.

Superliga-sæsoner: 31
Bedste Superliga-placering: 2
Placering lige nu: 9





LIVE

TransferLIVE: Udtaler sig om dyr Superliga-spiller

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

AGF var klar med rekordbeløb

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Lerager overrasket over én ting efter skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Danskerklub fyrer træneren

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Froholdt med klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

– En sindssygt fed følelse

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

David Moyes griner over gult kort for jubel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’