Her er OB’s drømmehold af udenlandske spillere

SERIE: Tipsbladet finder de bedste 11 udlændinge i 16 af dansk fodbolds største klubber. I dag er vi forbi Odense-klubben, der har flere store navne i startopstillingen.



Masser af power og fysik. Det er to kvaliteter, som passer perfekt ind hos mange af OB’s bedste udenlandske spillere gennem tiden. For klubben kan mønstre flere store navne, som har efterladt et fantastisk aftryk i dansk fodbold.

Tipsbladet sætter denne vinter fokus på de 12 Superliga-klubber og fire af de største 1. divisionsklubber og de bedste udlændinge, de har rådet over i Superliga-æraen.

Vi har udtaget 11 udlændinge, der udgør klubbens bedste udenlandske spillere i historien, og i denne artikel er det OB, vi tager under kærlig behandling.

Her er OB’s drømmehold af udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.

OB_bedste_udl__ndinge

Begrundelsen for holdet:

Der er særdeles hård konkurrence på målmandsposten, hvor Arek Onyszko spillede fem stærke år for klubben, ligesom Roy Carroll med det flotte CV også gjorde det godt. Sten Grytebust var dog bare noget helt specielt i OB-buret, hvor han både i 2017 og i 2018 vandt Tipsbladets ‘Det Gyldne Bur’ som den bedste målmand i dansk fodbold.

De to backs skriger også af kvalitet. Espen Ruud spillede næsten 200 kampe for klubben og viste sig ofte som en usædvanlig målfarlig back. Fernando Derveld havde også stor succes for OB i starten og i midten af nullerne, og hans kompromisløshed gjorde ham hurtigt til en fanfavorit. 

Midterforsvaret er norsk og særdeles fysisk med Ophaug og Håland. Ingen af de to er dog decideret Superliga-stjerner, så det er i mangel af bedre. 

Midtbanen derimod er intet mindre end fremragende. Tembo var en suveræn spiller for OB i 90’erne og 00’erne, og med sine 248 kampe for klubben, er han også den udenlandske spiller med flest. Han får selskab af den tidligere Manchester United-spiller Eric Djemba-Djemba, der hurtigt viste, at niveauet var til mere end Superligaen. Kalilou Traore tager den sidste plads på den her fysisk enestående midtbane. 

I angrebet finder vi lige så høj kvalitet. Alphonse Tchami var fremragende i klubben med sin uortodokse spillestil, og det siger en del, at han blev solgt fra OB til storklubben Boca Juniors. Mwape Miti er også umulig at komme udenom. Tidligere Superliga-topscorer og den udenlandske spiller med flest scoringer for klubben. Han var stærk og frygtindgydende for modstanderholdets forsvarsspillere. Peter Utaka napper den sidste angriberplads foran Djiby Fall, for han er umulig at komme udenom. Bomstærk og masser af mål med et flot scoringssnit. Blev Superliga-topscorer i 2009/2010-sæsonen med 18 scoringer. I dag bomber han stadig mål ind på samlebånd i den næstbedste japanske liga i en alder af 37 år.

Kriterierne for drømmeholdene er som følger:

* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.

Superliga-sæsoner: 31
Bedste Superliga-placering: 2
Placering lige nu: 9





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nægtet Brøndby-skifte

Stjerne er født – på landsholdet med ham



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Dansk målsluger skifter til topklub



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Forventer kæmpe jobtilbud

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Dårligste statistik i Tottenhams historie

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

– Alt for meget kaos i Horsens

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Ronaldo vinder kampen’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB