Her er OB’s drømmehold af udenlandske spillere

SERIE: Tipsbladet finder de bedste 11 udlændinge i 16 af dansk fodbolds største klubber. I dag er vi forbi Odense-klubben, der har flere store navne i startopstillingen.



Masser af power og fysik. Det er to kvaliteter, som passer perfekt ind hos mange af OB’s bedste udenlandske spillere gennem tiden. For klubben kan mønstre flere store navne, som har efterladt et fantastisk aftryk i dansk fodbold.

Tipsbladet sætter denne vinter fokus på de 12 Superliga-klubber og fire af de største 1. divisionsklubber og de bedste udlændinge, de har rådet over i Superliga-æraen.

Vi har udtaget 11 udlændinge, der udgør klubbens bedste udenlandske spillere i historien, og i denne artikel er det OB, vi tager under kærlig behandling.

Her er OB’s drømmehold af udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.

OB_bedste_udl__ndinge

Begrundelsen for holdet:

Der er særdeles hård konkurrence på målmandsposten, hvor Arek Onyszko spillede fem stærke år for klubben, ligesom Roy Carroll med det flotte CV også gjorde det godt. Sten Grytebust var dog bare noget helt specielt i OB-buret, hvor han både i 2017 og i 2018 vandt Tipsbladets ‘Det Gyldne Bur’ som den bedste målmand i dansk fodbold.

De to backs skriger også af kvalitet. Espen Ruud spillede næsten 200 kampe for klubben og viste sig ofte som en usædvanlig målfarlig back. Fernando Derveld havde også stor succes for OB i starten og i midten af nullerne, og hans kompromisløshed gjorde ham hurtigt til en fanfavorit. 

Midterforsvaret er norsk og særdeles fysisk med Ophaug og Håland. Ingen af de to er dog decideret Superliga-stjerner, så det er i mangel af bedre. 

Midtbanen derimod er intet mindre end fremragende. Tembo var en suveræn spiller for OB i 90’erne og 00’erne, og med sine 248 kampe for klubben, er han også den udenlandske spiller med flest. Han får selskab af den tidligere Manchester United-spiller Eric Djemba-Djemba, der hurtigt viste, at niveauet var til mere end Superligaen. Kalilou Traore tager den sidste plads på den her fysisk enestående midtbane. 

I angrebet finder vi lige så høj kvalitet. Alphonse Tchami var fremragende i klubben med sin uortodokse spillestil, og det siger en del, at han blev solgt fra OB til storklubben Boca Juniors. Mwape Miti er også umulig at komme udenom. Tidligere Superliga-topscorer og den udenlandske spiller med flest scoringer for klubben. Han var stærk og frygtindgydende for modstanderholdets forsvarsspillere. Peter Utaka napper den sidste angriberplads foran Djiby Fall, for han er umulig at komme udenom. Bomstærk og masser af mål med et flot scoringssnit. Blev Superliga-topscorer i 2009/2010-sæsonen med 18 scoringer. I dag bomber han stadig mål ind på samlebånd i den næstbedste japanske liga i en alder af 37 år.

Kriterierne for drømmeholdene er som følger:

* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.

Superliga-sæsoner: 31
Bedste Superliga-placering: 2
Placering lige nu: 9





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

AGF-fans raser over Superliga-klub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

AaB-krisen fortsætter

De må have mareridt om ham i nat!

Supercomputer spår FCM-nedtur

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

AGF smider sejren i de døende sekunder

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

– En gigantisk nedtur!

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

United overvejer disse fem managers

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vild spådom om FC Midtjylland

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

Tilbage efter lang pause