Masser af power og fysik. Det er to kvaliteter, som passer perfekt ind hos mange af OB’s bedste udenlandske spillere gennem tiden. For klubben kan mønstre flere store navne, som har efterladt et fantastisk aftryk i dansk fodbold.
Tipsbladet sætter denne vinter fokus på de 12 Superliga-klubber og fire af de største 1. divisionsklubber og de bedste udlændinge, de har rådet over i Superliga-æraen.
Vi har udtaget 11 udlændinge, der udgør klubbens bedste udenlandske spillere i historien, og i denne artikel er det OB, vi tager under kærlig behandling.
Her er OB’s drømmehold af udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.

Begrundelsen for holdet:
Der er særdeles hård konkurrence på målmandsposten, hvor Arek Onyszko spillede fem stærke år for klubben, ligesom Roy Carroll med det flotte CV også gjorde det godt. Sten Grytebust var dog bare noget helt specielt i OB-buret, hvor han både i 2017 og i 2018 vandt Tipsbladets ‘Det Gyldne Bur’ som den bedste målmand i dansk fodbold.
De to backs skriger også af kvalitet. Espen Ruud spillede næsten 200 kampe for klubben og viste sig ofte som en usædvanlig målfarlig back. Fernando Derveld havde også stor succes for OB i starten og i midten af nullerne, og hans kompromisløshed gjorde ham hurtigt til en fanfavorit.
Midterforsvaret er norsk og særdeles fysisk med Ophaug og Håland. Ingen af de to er dog decideret Superliga-stjerner, så det er i mangel af bedre.
Midtbanen derimod er intet mindre end fremragende. Tembo var en suveræn spiller for OB i 90’erne og 00’erne, og med sine 248 kampe for klubben, er han også den udenlandske spiller med flest. Han får selskab af den tidligere Manchester United-spiller Eric Djemba-Djemba, der hurtigt viste, at niveauet var til mere end Superligaen. Kalilou Traore tager den sidste plads på den her fysisk enestående midtbane.
I angrebet finder vi lige så høj kvalitet. Alphonse Tchami var fremragende i klubben med sin uortodokse spillestil, og det siger en del, at han blev solgt fra OB til storklubben Boca Juniors. Mwape Miti er også umulig at komme udenom. Tidligere Superliga-topscorer og den udenlandske spiller med flest scoringer for klubben. Han var stærk og frygtindgydende for modstanderholdets forsvarsspillere. Peter Utaka napper den sidste angriberplads foran Djiby Fall, for han er umulig at komme udenom. Bomstærk og masser af mål med et flot scoringssnit. Blev Superliga-topscorer i 2009/2010-sæsonen med 18 scoringer. I dag bomber han stadig mål ind på samlebånd i den næstbedste japanske liga i en alder af 37 år.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.
Superliga-sæsoner: 31
Bedste Superliga-placering: 2
Placering lige nu: 9
LIVE
LIVE: ‘Jeg laver ikke en Ove C på dig’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FC København skriver kontrakt med juvel
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
Froholdt på tavlen i storkamp
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
