Her er prisen på Valdemar Lund

Valdemar Lund er på vej til norske Molde, som betaler et tocifret millionbeløb for FC København-stopperen.



FC København er lige på vippen til at sende en af sine “egne” nordpå. Onsdag aften meldte B.T, at Valdemar Lund bliver solgt til Molde. 

U21-landsholdsspilleren er røget endnu længere ned i stopper-hierarkiet hos københavnerne, efter man for nylig viste sportslige og økonomiske muskler ved at hente Premier League-spilleren Scott McKenna i Nottingham Forest. 

Det er altså en bænkspiller, som FC København sender videre i systemet, og det tager de sig fint betalt for. Ifølge Tipsbladets oplysninger scorer FC København omkring 1,5 millioner euro for Valdemar Lund, hvilket svarer til lidt mere end 11 millioner kroner. 

Molde har vist i de seneste år, at de er i stand til at lege med i det størrelsesomfang. I sommer købte de både Mats Møller Dæhli og Casper Øyvann for beløber i den størrelsesorden, og spoler vi tiden tilbage til sæsonen før, brugte man mere end 20 millioner kroner på Veton Berisha. 

Også Moldes topkonkurrent Bodø/Glimt giver den gas i transfervinduet med flere markante transfers, herunder købet af Brøndbys Håkon Evjen.

Når Valdemar Lunds skifte bliver officielt, støder han til en klub, som blev nummer fem i sidste sæson i Eliteserien. Til gengæld vandt Molde den norske pokalturnering, ligesoms man gjorde en god figur i Europa League-gruppespillet i efteråret, hvor man endte treer i sin gruppe bag Bayer Leverkusen og Qarabag.

Synes du, at det er et godt salg af FC København? Giv din stemme herunder:

Supersurvey







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Leverkusen – Bayern

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC København – OB

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Nedtur for Højlund og Napoli

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk