Her er prisen på Valdemar Lund

Valdemar Lund er på vej til norske Molde, som betaler et tocifret millionbeløb for FC København-stopperen.



FC København er lige på vippen til at sende en af sine “egne” nordpå. Onsdag aften meldte B.T, at Valdemar Lund bliver solgt til Molde. 

U21-landsholdsspilleren er røget endnu længere ned i stopper-hierarkiet hos københavnerne, efter man for nylig viste sportslige og økonomiske muskler ved at hente Premier League-spilleren Scott McKenna i Nottingham Forest. 

Det er altså en bænkspiller, som FC København sender videre i systemet, og det tager de sig fint betalt for. Ifølge Tipsbladets oplysninger scorer FC København omkring 1,5 millioner euro for Valdemar Lund, hvilket svarer til lidt mere end 11 millioner kroner. 

Molde har vist i de seneste år, at de er i stand til at lege med i det størrelsesomfang. I sommer købte de både Mats Møller Dæhli og Casper Øyvann for beløber i den størrelsesorden, og spoler vi tiden tilbage til sæsonen før, brugte man mere end 20 millioner kroner på Veton Berisha. 

Også Moldes topkonkurrent Bodø/Glimt giver den gas i transfervinduet med flere markante transfers, herunder købet af Brøndbys Håkon Evjen.

Når Valdemar Lunds skifte bliver officielt, støder han til en klub, som blev nummer fem i sidste sæson i Eliteserien. Til gengæld vandt Molde den norske pokalturnering, ligesoms man gjorde en god figur i Europa League-gruppespillet i efteråret, hvor man endte treer i sin gruppe bag Bayer Leverkusen og Qarabag.

Synes du, at det er et godt salg af FC København? Giv din stemme herunder:

Supersurvey





Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Hold nu kæft, hvor er han god!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Teaser for ny AGF-aftale

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Så er det officielt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose