Transfer-kup: Superliga-klub scorer 50 millioner

Det er en god forretning at sælge spillere fra Superligaen, når man får hul til det britiske marked.



Der er gode penge i det for FC Nordsjælland, når de en af de kommende dage siger endegyldigt farvel til Mohammed Diomande.

Diomande skal til Rangers FC, som afsløret af flere britiske medier og BT, og det lader ikke til at være nogen dum handel.

FC Nordsjælland har haft is i maven med et salg af Diomande, velvidende at man i yderste tilfælde kunne sælge midtbanespilleren til den nye samarbejdsklub San Diego FC i 2025, når de skal have spillere, der kan spille samme stil i MLS, som FC Nordsjælland praktiserer i Superligaen.

Men det er man ikke længere nødt til at have, da Rangers vil betale både FC Nordsjælland og Diomande det, der skal til for en, set fra Superliga-klubbens og spillerens stole, god aftale.

Ifølge Tipsbladets oplysninger runder FC Nordsjælland et beløb, der svarer til 50 millioner kroner garanteret for den samlede handel

Dertil kommer, at FC Nordsjælland, som er kutymen med den type attraktive, yngre spillere, får en videresalgsklausul, så man får et nyt millionbeløb som andel af et eventuelt, fremtidigt overskud, når og hvis Diomande sælges fra Rangers med profit.

FC Nordsjælland skal have sikret sig en kontraktforlængelse kort før, at Rangers' interesse blev konkret, hvilket forklarer det store beløb.

Diomande har flere gange tidligere været i spil til transfers væk fra FC Nordsjælland og har været der så længe, at et skifte væk var oplagt.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

AGF – Brøndby IF

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Her er VM-turneringens hold

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘De har haft det værste transfervindue’

Viborg FF – OB