Her er Silkeborgs spillerbudget i 2022/23

Her er spillerbudgetterne i Superligaen i 2022/23. Silkeborg IF har åbnet for pengekassen efter den flotte bronzemedalje og turen i Conference League.



Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?

Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.

Silkeborg IF er efter et par flotte år godt på vej til at nå et budget, der i de fleste sæsoner bør kunne sikre klubben en plads i Superligaen.

SILKEBORG IF

Spillerbudget: 27 millioner kroner (9 i Superligaen)
Årsresultat 2021: 13,9 millioner kroner
Trend: SIF betaler langt fra toplønninger, men efter halvandet årti med mådehold har SIF især i de seneste 18-24 måneder skruet op for spillerkøbene, som man nu har råd til takket være store salg og turen i Conference League.
Sportschef: Jesper Stüker
Dyreste spiller: Lukas Engel, hentet for 3,5 millioner kroner i Vejle i sommeren 2022
Målsætninger: At blive i Superligaen
Hvor er de på vej hen: Silkeborg vil forsøge at vokse, men man er i samme dilemma som flere andre klubber i Superligaen og 1. Division. Skal man have en ny ejer? Silkeborg har talt med udenlandske investorer, man talte med Lars Larsen før hans død, og det viser, at man også er klar over dilemmaet i SIF.
Det går godt nu, men over tid er det meget svært, for ikke at sige umuligt, at vaccinere sig mod nedrykning med Silkeborgs budget.

VURDERING
SIF har nu købt Lukas Engel af Vejle, og var bare en af flere spillere, Silkeborg betaler for, hvilket betyder, at budgettet stiger.

Der kom 44 millioner kroner i kassen for Rasmus Carstensen og Nicolai Vallys, og en del af de penge er investeret videre i truppen, som er dyrere i denne sæson, og også bliver det med en klækkelig europæisk bonus fra Conference League.

Silkeborg IF forventer et overskud i 2022 på 90-100 millioner kroner, så der er givetvis åbnet for yderligere spillerkøb i de kommende transfervinduer.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki