Her er Superligaens fem bedste højre kantspillere

Tipsbladet.dk’s tema med at vurdere de bedste spillere i Superligaen fortsætter. Her er de bedste fem højre kanter i dansk fodbolds bedste række.



Vi er halvvejs i Superliga-grundspillet, og i den anledning har tipsbladet.dk valgt at se nærmere på, hvem der er de absolut bedste spillere i dansk fodbolds bedste række.

I sommer blev der tilføjet en masse nye og spændende spillere til Superligaen, og nogle af dem er da også at finde på de forskellige top fem-lister, vi bringer frem mod næste runde i Superligaen.

Tipsbladet.dk rangerer de fem bedste på hver position – denne gang er vi nået til de fem bedste højre kanter i Superligaen. Nogle spillere er måske ikke klassiske kanter, men vi har vurderet, at de hører mere hjemme på denne liste end på listen over angribere, venstre kanter eller centrale midtbanespillere.

Her er de fem bedste højre kantspillere i Superligaen:

5. Allan Sousa, Vejle Boldklub

GettyImages-1232889395

Han har endnu ikke scoret for Vejle Boldklub i denne sæson, og han spiller på et hold, der har det svært, men Allan Sousa er en god fodboldspiller, som der i sommer var stor interesse for fra klubber en del højere oppe i tabellen i Superligaen. Brasilianeren har gode individuelle kvaliteter og står formentlig foran et skifte senest til sommer.

4. Tosin Kehinde, Randers FC

GettyImages-1232889395

Nigerianeren skulle bruge lidt tid i Superligaen, men er siden blevet en af de vigtigste kort på holdet i Randers FC. Han spiller mest til højre, men kan også spille i den anden side. Passer perfekt til kronjydernes hold, fordi han spiller med fart og også arbejder hårdt tilbage i banen. Har scoret en enkelt gang og lagt op til to mål og burde optimalt set være involveret i flere scoringer.

3. Emmanuel Sabbi, OB

GettyImages-1232889395

Er lidt varm og kold i sit spil. Har klart sine forcer i det offensive og har i denne sæson noteret sig for et par scoringer og et par assists, men han har også perioder, hvor man ikke ser nok til det store potentiale, der gemmer sig i spilleren. 

2. Gustav Isaksen, FC Midtjylland

GettyImages-1232889395

Kan være nummer et på listen, hvis den om et år laves igen. I hvert fald er potentialet i Gustav Isaksen enormt, men den talentfulde spiller lever ikke altid op til det store potentiale. Kan udfordre og afslutte og er blevet fast mand efter salget af Anders Dreyer. Men han har ikke altid det bedste øje for medspillerne. Og så slår han også lidt for ofte ud med armene. Når han bliver mere stabil, vil der også komme bud fra udlandet.

1. Jens Stage, FC København

GettyImages-1232889395

Er jo egentlig central midtbanespiller, men har fundet sig til rette på kanten i FC København. Afdribler ikke fire mand på vej mod en scoring, men er værdifuld på andre punkter. Stage arbejder hårdt, er stærk i hovedspillet og kan afslutte. Har scoret fire gange i de sidste fem Superliga-kampe, og alene i denne sæson har han noteret sig for otte scoringer i alle turneringer.

Spillere som Mustapha Bundu, Gift Links og Sebastian Jørgensen har alle været i betragtning til listen, men skulle enten have vist mere det seneste års tid eller have præsteret over en lidt længere periode. 

Fotos: Getty Images





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’