Her er Superligaens fem bedste højre kantspillere

Tipsbladet.dk’s tema med at vurdere de bedste spillere i Superligaen fortsætter. Her er de bedste fem højre kanter i dansk fodbolds bedste række.



Vi er halvvejs i Superliga-grundspillet, og i den anledning har tipsbladet.dk valgt at se nærmere på, hvem der er de absolut bedste spillere i dansk fodbolds bedste række.

I sommer blev der tilføjet en masse nye og spændende spillere til Superligaen, og nogle af dem er da også at finde på de forskellige top fem-lister, vi bringer frem mod næste runde i Superligaen.

Tipsbladet.dk rangerer de fem bedste på hver position – denne gang er vi nået til de fem bedste højre kanter i Superligaen. Nogle spillere er måske ikke klassiske kanter, men vi har vurderet, at de hører mere hjemme på denne liste end på listen over angribere, venstre kanter eller centrale midtbanespillere.

Her er de fem bedste højre kantspillere i Superligaen:

5. Allan Sousa, Vejle Boldklub

GettyImages-1232889395

Han har endnu ikke scoret for Vejle Boldklub i denne sæson, og han spiller på et hold, der har det svært, men Allan Sousa er en god fodboldspiller, som der i sommer var stor interesse for fra klubber en del højere oppe i tabellen i Superligaen. Brasilianeren har gode individuelle kvaliteter og står formentlig foran et skifte senest til sommer.

4. Tosin Kehinde, Randers FC

GettyImages-1232889395

Nigerianeren skulle bruge lidt tid i Superligaen, men er siden blevet en af de vigtigste kort på holdet i Randers FC. Han spiller mest til højre, men kan også spille i den anden side. Passer perfekt til kronjydernes hold, fordi han spiller med fart og også arbejder hårdt tilbage i banen. Har scoret en enkelt gang og lagt op til to mål og burde optimalt set være involveret i flere scoringer.

3. Emmanuel Sabbi, OB

GettyImages-1232889395

Er lidt varm og kold i sit spil. Har klart sine forcer i det offensive og har i denne sæson noteret sig for et par scoringer og et par assists, men han har også perioder, hvor man ikke ser nok til det store potentiale, der gemmer sig i spilleren. 

2. Gustav Isaksen, FC Midtjylland

GettyImages-1232889395

Kan være nummer et på listen, hvis den om et år laves igen. I hvert fald er potentialet i Gustav Isaksen enormt, men den talentfulde spiller lever ikke altid op til det store potentiale. Kan udfordre og afslutte og er blevet fast mand efter salget af Anders Dreyer. Men han har ikke altid det bedste øje for medspillerne. Og så slår han også lidt for ofte ud med armene. Når han bliver mere stabil, vil der også komme bud fra udlandet.

1. Jens Stage, FC København

GettyImages-1232889395

Er jo egentlig central midtbanespiller, men har fundet sig til rette på kanten i FC København. Afdribler ikke fire mand på vej mod en scoring, men er værdifuld på andre punkter. Stage arbejder hårdt, er stærk i hovedspillet og kan afslutte. Har scoret fire gange i de sidste fem Superliga-kampe, og alene i denne sæson har han noteret sig for otte scoringer i alle turneringer.

Spillere som Mustapha Bundu, Gift Links og Sebastian Jørgensen har alle været i betragtning til listen, men skulle enten have vist mere det seneste års tid eller have præsteret over en lidt længere periode. 

Fotos: Getty Images







LIVE

LIVE: Kærlige beskeder vælter ind

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Sepp Piontek er død

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Den første i næsten 40 år

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Samler informationer om FCK’er

Medie peger på FC København

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Færdig i FC Midtjylland?

Superliga-klub tæt på dansk stortalent



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Manden der fik Danmark til at vinde er død

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

UEFA med ny stor FC København-straf

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt