Her er transferplanen: Flere kan forlade AGF

Der er ikke lagt op til voldsomme revolutioner med AGF-truppen i januar, hvis det står til trænerteamet og den sportslige ledelse, men aktivitet kommer der.



ÅRHUS (Tipsbladet): Spillerne i AGF træner koncentreret på forskellige spilsituationer denne december-torsdag.

Søndag aftens kamp i Brøndby kommer til at gøre forskellen på, om det har været et fornuftigt efterår eller et rigtig godt et af slagsen i landets næststørste by, hvor man søndag vandt 1-0 over Brøndby.

Den kamp er der selvsagt 100 procent fokus på i AGF, en kamp hvor fokus bliver endnu stærkere fra hele den danske fodboldverden, efter Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen onsdag blev fyret.

Men når 90 til 120 minutter er afviklet på den københavnske vestegn, skal der tages beslutninger i AGF-ledelsen, og man er godt på vej til at have et overblik over, hvad man gerne vil med truppen.

– Vi har den her samtale som altid i de løbet af de kommende dage, Stig [Inge Bjørnebye], Jacob [Nielsen] og jeg. Så ser vi, hvad der sker, siger Uwe Rösler.

– Jeg tror, at der nok er en eller to spillere til, der skal ud. Nogle på lån, og så er der måske nogen, der kommer tilbage fra leje. Vi skal se, hvordan situationen er med [Mathias] Sauer. Der er spørgsmål, mange spørgsmålet, men det er stadig tidligt, så vi er fuldstændig fokuserede på den kommende kamp, siger AGF-træneren.

Der er flere spillere med veteranerne Patrick Mortensen og Jesper Hansen i front, der har kontraktudløb til sommer, mens det ikke kan udelukkes, at man på træner- og sportschef-kontorerne også kunne tænke sig længere kontrakter med andre spillere i og omkring AGF’s idealopstilling.

Og det er noget, man også ser på i de næste uger.

– Vi har samtaler i gang om, hvad vi kan og skal gøre, og hvad vi ikke skal gøre, og også om de kontraktforlængelser, der er på vej. Så der er mange ting, vi diskuterer internt.

Sikkert er det, at stopperen Tobias Anker skal til IK Sirius, der spiller i Allsvenskan i Sverige, og Uwe Rösler sætter pris på den høje forsvarsspillers bidrag, selv om det aldrig blev til en fast plads.

– Vi har en spiller, der forlader os, og held og lykke til [Tobias] Anker. Han havde chancen for at forlade os i sommer, men på grund af situationen med Tobias Mølgaard og Henrik Dalsgaard [der begge var skadede], bad vi ham blive og hjælpe os. Jeg sætter virkelig is på, hvordan han ofrede sig selv ved at blive være gardering for os, siger Uwe Rösler.

– Nu har vi hjulpet ham meget ved at gennemføre transferen så tidligt som muligt, så han kan komme videre. Vi ønsker ham alt det bedste, han er en god mand. Det var fair af ham, og så er det også fair af klubben, at vi har håndteret det på denne måde.

I kanten af AGF’s trup er der et par unge forsvarsspillere i Aksel Halsgaard og Mikkel Kristensen, der er ved at vænne sig til at træne med på seniorniveau og på et tidspunkt også skal spille betydende kampe,.

Og så er der en række mere erfarne spillere på midtbanen og oppe foran, der ikke har spillet meget i efteråret og kunne være interessante for andre klubber, men som AGF nok vil være kede af at undvære med tanke på cheftrænerens glæde ved hård konkurrence og bredde i truppen og risikoen for skader og formdyk i den nuværende idealopstilling.

AGF har flere stærke profiler i en transfer-attraktiv alder, klubben givetvis helst vil holde minimum indtil sommer efter den gode første halvdel af Superliga-sæsonen, og som man sandsynligvis vil have et premium for at sælge i januar, hvis udenlandske bejlere skulle dukke op på markedet.

AGF og Brøndby IF spiller klokken 19 søndag. Læs Uwe Röslers reaktion på fyringen af Jesper Sørensen her.







LIVE

LIVE: Freder Steve Cooper

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

FC København-krisen fortsætter



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Viborg FF – FC Midtjylland

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

AGF – Brøndby IF

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Benhård Brian Riemer-melding

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Protesterer efter dansk drømmekamp

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Topchef får nyt job i FCK

FC Nordsjælland vinder i egen hule

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afslører vild transfer-historie

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen