Her er transferplanen: Flere kan forlade AGF

Der er ikke lagt op til voldsomme revolutioner med AGF-truppen i januar, hvis det står til trænerteamet og den sportslige ledelse, men aktivitet kommer der.



ÅRHUS (Tipsbladet): Spillerne i AGF træner koncentreret på forskellige spilsituationer denne december-torsdag.

Søndag aftens kamp i Brøndby kommer til at gøre forskellen på, om det har været et fornuftigt efterår eller et rigtig godt et af slagsen i landets næststørste by, hvor man søndag vandt 1-0 over Brøndby.

Den kamp er der selvsagt 100 procent fokus på i AGF, en kamp hvor fokus bliver endnu stærkere fra hele den danske fodboldverden, efter Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen onsdag blev fyret.

Men når 90 til 120 minutter er afviklet på den københavnske vestegn, skal der tages beslutninger i AGF-ledelsen, og man er godt på vej til at have et overblik over, hvad man gerne vil med truppen.

– Vi har den her samtale som altid i de løbet af de kommende dage, Stig [Inge Bjørnebye], Jacob [Nielsen] og jeg. Så ser vi, hvad der sker, siger Uwe Rösler.

– Jeg tror, at der nok er en eller to spillere til, der skal ud. Nogle på lån, og så er der måske nogen, der kommer tilbage fra leje. Vi skal se, hvordan situationen er med [Mathias] Sauer. Der er spørgsmål, mange spørgsmålet, men det er stadig tidligt, så vi er fuldstændig fokuserede på den kommende kamp, siger AGF-træneren.

Der er flere spillere med veteranerne Patrick Mortensen og Jesper Hansen i front, der har kontraktudløb til sommer, mens det ikke kan udelukkes, at man på træner- og sportschef-kontorerne også kunne tænke sig længere kontrakter med andre spillere i og omkring AGF’s idealopstilling.

Og det er noget, man også ser på i de næste uger.

– Vi har samtaler i gang om, hvad vi kan og skal gøre, og hvad vi ikke skal gøre, og også om de kontraktforlængelser, der er på vej. Så der er mange ting, vi diskuterer internt.

Sikkert er det, at stopperen Tobias Anker skal til IK Sirius, der spiller i Allsvenskan i Sverige, og Uwe Rösler sætter pris på den høje forsvarsspillers bidrag, selv om det aldrig blev til en fast plads.

– Vi har en spiller, der forlader os, og held og lykke til [Tobias] Anker. Han havde chancen for at forlade os i sommer, men på grund af situationen med Tobias Mølgaard og Henrik Dalsgaard [der begge var skadede], bad vi ham blive og hjælpe os. Jeg sætter virkelig is på, hvordan han ofrede sig selv ved at blive være gardering for os, siger Uwe Rösler.

– Nu har vi hjulpet ham meget ved at gennemføre transferen så tidligt som muligt, så han kan komme videre. Vi ønsker ham alt det bedste, han er en god mand. Det var fair af ham, og så er det også fair af klubben, at vi har håndteret det på denne måde.

I kanten af AGF’s trup er der et par unge forsvarsspillere i Aksel Halsgaard og Mikkel Kristensen, der er ved at vænne sig til at træne med på seniorniveau og på et tidspunkt også skal spille betydende kampe,.

Og så er der en række mere erfarne spillere på midtbanen og oppe foran, der ikke har spillet meget i efteråret og kunne være interessante for andre klubber, men som AGF nok vil være kede af at undvære med tanke på cheftrænerens glæde ved hård konkurrence og bredde i truppen og risikoen for skader og formdyk i den nuværende idealopstilling.

AGF har flere stærke profiler i en transfer-attraktiv alder, klubben givetvis helst vil holde minimum indtil sommer efter den gode første halvdel af Superliga-sæsonen, og som man sandsynligvis vil have et premium for at sælge i januar, hvis udenlandske bejlere skulle dukke op på markedet.

AGF og Brøndby IF spiller klokken 19 søndag. Læs Uwe Röslers reaktion på fyringen af Jesper Sørensen her.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Frankrig – Sverige

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Mexico – Ecuador

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Usikker på Chido Obi-transfer

England – DR Congo

Spændende melding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job