Her er transferplanen: Flere kan forlade AGF

Der er ikke lagt op til voldsomme revolutioner med AGF-truppen i januar, hvis det står til trænerteamet og den sportslige ledelse, men aktivitet kommer der.



ÅRHUS (Tipsbladet): Spillerne i AGF træner koncentreret på forskellige spilsituationer denne december-torsdag.

Søndag aftens kamp i Brøndby kommer til at gøre forskellen på, om det har været et fornuftigt efterår eller et rigtig godt et af slagsen i landets næststørste by, hvor man søndag vandt 1-0 over Brøndby.

Den kamp er der selvsagt 100 procent fokus på i AGF, en kamp hvor fokus bliver endnu stærkere fra hele den danske fodboldverden, efter Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen onsdag blev fyret.

Men når 90 til 120 minutter er afviklet på den københavnske vestegn, skal der tages beslutninger i AGF-ledelsen, og man er godt på vej til at have et overblik over, hvad man gerne vil med truppen.

– Vi har den her samtale som altid i de løbet af de kommende dage, Stig [Inge Bjørnebye], Jacob [Nielsen] og jeg. Så ser vi, hvad der sker, siger Uwe Rösler.

– Jeg tror, at der nok er en eller to spillere til, der skal ud. Nogle på lån, og så er der måske nogen, der kommer tilbage fra leje. Vi skal se, hvordan situationen er med [Mathias] Sauer. Der er spørgsmål, mange spørgsmålet, men det er stadig tidligt, så vi er fuldstændig fokuserede på den kommende kamp, siger AGF-træneren.

Der er flere spillere med veteranerne Patrick Mortensen og Jesper Hansen i front, der har kontraktudløb til sommer, mens det ikke kan udelukkes, at man på træner- og sportschef-kontorerne også kunne tænke sig længere kontrakter med andre spillere i og omkring AGF’s idealopstilling.

Og det er noget, man også ser på i de næste uger.

– Vi har samtaler i gang om, hvad vi kan og skal gøre, og hvad vi ikke skal gøre, og også om de kontraktforlængelser, der er på vej. Så der er mange ting, vi diskuterer internt.

Sikkert er det, at stopperen Tobias Anker skal til IK Sirius, der spiller i Allsvenskan i Sverige, og Uwe Rösler sætter pris på den høje forsvarsspillers bidrag, selv om det aldrig blev til en fast plads.

– Vi har en spiller, der forlader os, og held og lykke til [Tobias] Anker. Han havde chancen for at forlade os i sommer, men på grund af situationen med Tobias Mølgaard og Henrik Dalsgaard [der begge var skadede], bad vi ham blive og hjælpe os. Jeg sætter virkelig is på, hvordan han ofrede sig selv ved at blive være gardering for os, siger Uwe Rösler.

– Nu har vi hjulpet ham meget ved at gennemføre transferen så tidligt som muligt, så han kan komme videre. Vi ønsker ham alt det bedste, han er en god mand. Det var fair af ham, og så er det også fair af klubben, at vi har håndteret det på denne måde.

I kanten af AGF’s trup er der et par unge forsvarsspillere i Aksel Halsgaard og Mikkel Kristensen, der er ved at vænne sig til at træne med på seniorniveau og på et tidspunkt også skal spille betydende kampe,.

Og så er der en række mere erfarne spillere på midtbanen og oppe foran, der ikke har spillet meget i efteråret og kunne være interessante for andre klubber, men som AGF nok vil være kede af at undvære med tanke på cheftrænerens glæde ved hård konkurrence og bredde i truppen og risikoen for skader og formdyk i den nuværende idealopstilling.

AGF har flere stærke profiler i en transfer-attraktiv alder, klubben givetvis helst vil holde minimum indtil sommer efter den gode første halvdel af Superliga-sæsonen, og som man sandsynligvis vil have et premium for at sælge i januar, hvis udenlandske bejlere skulle dukke op på markedet.

AGF og Brøndby IF spiller klokken 19 søndag. Læs Uwe Röslers reaktion på fyringen af Jesper Sørensen her.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Vildt Superliga-rygte afvises

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF skaber vildt mirakel i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

Ny FC København-stjerne imponerer

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Jagter dansk landsholdsspiller

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

LIVE: FC København er videre i Conference League

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud