Her er transferplanen: Flere kan forlade AGF

Der er ikke lagt op til voldsomme revolutioner med AGF-truppen i januar, hvis det står til trænerteamet og den sportslige ledelse, men aktivitet kommer der.



ÅRHUS (Tipsbladet): Spillerne i AGF træner koncentreret på forskellige spilsituationer denne december-torsdag.

Søndag aftens kamp i Brøndby kommer til at gøre forskellen på, om det har været et fornuftigt efterår eller et rigtig godt et af slagsen i landets næststørste by, hvor man søndag vandt 1-0 over Brøndby.

Den kamp er der selvsagt 100 procent fokus på i AGF, en kamp hvor fokus bliver endnu stærkere fra hele den danske fodboldverden, efter Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen onsdag blev fyret.

Men når 90 til 120 minutter er afviklet på den københavnske vestegn, skal der tages beslutninger i AGF-ledelsen, og man er godt på vej til at have et overblik over, hvad man gerne vil med truppen.

– Vi har den her samtale som altid i de løbet af de kommende dage, Stig [Inge Bjørnebye], Jacob [Nielsen] og jeg. Så ser vi, hvad der sker, siger Uwe Rösler.

– Jeg tror, at der nok er en eller to spillere til, der skal ud. Nogle på lån, og så er der måske nogen, der kommer tilbage fra leje. Vi skal se, hvordan situationen er med [Mathias] Sauer. Der er spørgsmål, mange spørgsmålet, men det er stadig tidligt, så vi er fuldstændig fokuserede på den kommende kamp, siger AGF-træneren.

Der er flere spillere med veteranerne Patrick Mortensen og Jesper Hansen i front, der har kontraktudløb til sommer, mens det ikke kan udelukkes, at man på træner- og sportschef-kontorerne også kunne tænke sig længere kontrakter med andre spillere i og omkring AGF’s idealopstilling.

Og det er noget, man også ser på i de næste uger.

– Vi har samtaler i gang om, hvad vi kan og skal gøre, og hvad vi ikke skal gøre, og også om de kontraktforlængelser, der er på vej. Så der er mange ting, vi diskuterer internt.

Sikkert er det, at stopperen Tobias Anker skal til IK Sirius, der spiller i Allsvenskan i Sverige, og Uwe Rösler sætter pris på den høje forsvarsspillers bidrag, selv om det aldrig blev til en fast plads.

– Vi har en spiller, der forlader os, og held og lykke til [Tobias] Anker. Han havde chancen for at forlade os i sommer, men på grund af situationen med Tobias Mølgaard og Henrik Dalsgaard [der begge var skadede], bad vi ham blive og hjælpe os. Jeg sætter virkelig is på, hvordan han ofrede sig selv ved at blive være gardering for os, siger Uwe Rösler.

– Nu har vi hjulpet ham meget ved at gennemføre transferen så tidligt som muligt, så han kan komme videre. Vi ønsker ham alt det bedste, han er en god mand. Det var fair af ham, og så er det også fair af klubben, at vi har håndteret det på denne måde.

I kanten af AGF’s trup er der et par unge forsvarsspillere i Aksel Halsgaard og Mikkel Kristensen, der er ved at vænne sig til at træne med på seniorniveau og på et tidspunkt også skal spille betydende kampe,.

Og så er der en række mere erfarne spillere på midtbanen og oppe foran, der ikke har spillet meget i efteråret og kunne være interessante for andre klubber, men som AGF nok vil være kede af at undvære med tanke på cheftrænerens glæde ved hård konkurrence og bredde i truppen og risikoen for skader og formdyk i den nuværende idealopstilling.

AGF har flere stærke profiler i en transfer-attraktiv alder, klubben givetvis helst vil holde minimum indtil sommer efter den gode første halvdel af Superliga-sæsonen, og som man sandsynligvis vil have et premium for at sælge i januar, hvis udenlandske bejlere skulle dukke op på markedet.

AGF og Brøndby IF spiller klokken 19 søndag. Læs Uwe Röslers reaktion på fyringen af Jesper Sørensen her.



Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Store navne kan forlade Brøndby IF

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Jages af FCK – nu blander storklub sig

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

To danskere færdige i norsk klub

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Brøndby takker nej til to spillere

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Er dette Oliver Christensens næste klub?

– Han er fuldstændig vanvittig

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Aldrig nogensinde FCK

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

I chok over Nicolai Poulsen

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel