De får flest straffespark – AGF og BIF er sidst

Sparket fra ellevemeterpletten er en mytisk del af fodbolden og en kilde til evig diskussion om dommerhjælp og frarøvelse af scoringsmuligheder. Her er listen over de Superliga-hold, der får flest og færrest straffespark.



Straffesparksforseelser er et af de mest omdiskuterede emner i fodboldverdenen. Med VAR’s introduktion er den ophedede debat kun blevet yderligere intensiveret. Alle har en holdning til forseelser i straffesparksfeltet.

Derfor har den schweiziske statistikorganisation CIES valgt at lave en opgørelse over antal dømte straffespark til de forskellige hold, og iøvrigt hvor mange af dem der bliver konverteret til mål. Undersøgelsen strækker sig tilbage til 2018/2019-sæsonen i Superligaen.

Her ligger FC København på en suveræn førsteplads. Hvert 390 minut får de tildelt et straffespark. Det svarer til et forsøg fra ellevemeterpletten i lidt over hver fjerde kamp.

Nummer to på listen er FC Midtjylland, der får tildelt et straffespark efter 450 spillede minutter. Det svare til et straffespark hver femte kamp.

I den anden ende af listen ligger AGF og Brøndby. Klubben fra Århus bliver tildelt et straffespark, hver gang de har spillet 7,5 kamp. Brøndby er næstsidst på listen med et spark fra den hvide plet i lidt over hver syvende kamp.

De øvrige Superliga-mandskaber bliver tildelt et straffespark cirke hver gang, de har spillet syv kampe.

FC Midtjylland er det mandskab, der er mest effektiv fra straffesparkspletten, da de konverterer ni ud af ti forsøg. AaB og Randers FC skal nok bruge lidt mere tid på træningsbanen, da de i snit score på to ud af tre forsøg.

De øvrige mandskaber ligger i gennemsnit på en scoringsprocent omkring 80.





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF – Brøndby IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Nu taler Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Svensson giver status på Huescas

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Han er VM’s bedste spiller