De får flest straffespark – AGF og BIF er sidst

Sparket fra ellevemeterpletten er en mytisk del af fodbolden og en kilde til evig diskussion om dommerhjælp og frarøvelse af scoringsmuligheder. Her er listen over de Superliga-hold, der får flest og færrest straffespark.



Straffesparksforseelser er et af de mest omdiskuterede emner i fodboldverdenen. Med VAR’s introduktion er den ophedede debat kun blevet yderligere intensiveret. Alle har en holdning til forseelser i straffesparksfeltet.

Derfor har den schweiziske statistikorganisation CIES valgt at lave en opgørelse over antal dømte straffespark til de forskellige hold, og iøvrigt hvor mange af dem der bliver konverteret til mål. Undersøgelsen strækker sig tilbage til 2018/2019-sæsonen i Superligaen.

Her ligger FC København på en suveræn førsteplads. Hvert 390 minut får de tildelt et straffespark. Det svarer til et forsøg fra ellevemeterpletten i lidt over hver fjerde kamp.

Nummer to på listen er FC Midtjylland, der får tildelt et straffespark efter 450 spillede minutter. Det svare til et straffespark hver femte kamp.

I den anden ende af listen ligger AGF og Brøndby. Klubben fra Århus bliver tildelt et straffespark, hver gang de har spillet 7,5 kamp. Brøndby er næstsidst på listen med et spark fra den hvide plet i lidt over hver syvende kamp.

De øvrige Superliga-mandskaber bliver tildelt et straffespark cirke hver gang, de har spillet syv kampe.

FC Midtjylland er det mandskab, der er mest effektiv fra straffesparkspletten, da de konverterer ni ud af ti forsøg. AaB og Randers FC skal nok bruge lidt mere tid på træningsbanen, da de i snit score på to ud af tre forsøg.

De øvrige mandskaber ligger i gennemsnit på en scoringsprocent omkring 80.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Bo Svensson skriver Superliga-historie



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Afvist – Brøndby undrer sig

Skidt nyt om Lukas Lerager



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Smider Salah-bombe