Hvad er der i kassen til indkøb og lønninger til den nye sæson?
Her i første halvdel af juni ved klubbernes direktører og bestyrelser det dårligt nok selv før spillersalg, men i Sønderjyske har man en god idé.
For her kommer man op efter en god sæson men fine præstationer og en såre fortjent oprykning i 1. Division, og selv om det bliver hårdt, er optimismen der med de langt større indtægter, der er i bedste række.
Men det betyder ikke, Sønderjyske får det let – der skal rammes plet med de midler, der er til rådighed, når alle andre i rækken har mere.
Sønderjyske
Anslået spillerbudget i 2024/25: 24
Anslået spillerbudget i 2023/24: 22
Seneste årsregnskab (2022/23)*
Personaleudgifter: 53 **
Afskrivninger transfers: 3
Årsresultat: -11,1
Økonomisk styrke: Begrænset
Investeringslyst: Meget begrænset
Udsigt denne sommer: Et velfungerende Sønderjyske kommer næppe til at rokere voldsomt rundt. Jakob Busk er hentet hjem fra Tyskland, og man må formode, det er den type solide spillere og lovende unge folk frem for massive udskiftninger som de seneste år, der er lagt op til denne sommer.
Alle tal er angivet i millioner kroner.
* Årsregnskabet er opgjort over 15 måneder fra 1. juli 2022 til 30. september 2023. Dermed virker Sønderjyskes udgifter højere, end de reelt er.
Analyse
Sønderjyske er reelt begyndt forfra efter Robert Plateks uheldige og korte periode som klubejer.
Det har været hårde år for klubben og for det stærke sammenhold, og alt er ikke tilbage til normalen som før amerikanerens ejerskab.
Sønderjyske kommer op og bliver det mindste hold i Superligaen finansielt, og mens man givetvis går efter nogle af de samme unge og måske salgbare spillere som de andre klubber i bunden af hierarkiet, er det meget ydmyge rammer efter 2024-standarder.
Man havde et godt forår og langt mere ro i klubben end med-oprykkerne AaB, men der skal gøres gode handler for små penge.
Sønderjyske har været gode til at score i 1. Division og solgte Peter Christiansen til Viking tidligt på foråret, og man var det klart bedste pasnings- og chanceskabende hold i 1. Division.
Men som mange oprykkere har oplevet, er det meget sværere at komme på tavlen i Superligaen, noget Sønderjyske også risikerer at løbe ind i, da holdene kollektivt og individuelt er langt stærkere i Superligaen.
Det er ikke det klassiske Sønderjyske med meget fysisk stærke spillere, der kommer til at dominerer modstanderne på dødbolde. Og så er Jakob Busk og den nye angriber Ivan Djantou fra den albanske liga nok ikke de eneste mere erfarne spillere, der kommer ind for at give lidt tyngde.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE