Hermansen efter skifte: Evigt taknemmelig

Mads Hermansen sender en stor tak til alle omkring Brøndby IF efter sit skifte til Leicester.



Tirsdag blev det officielt.

Mads Hermansen skifter fra Brøndby IF til Championship-klubben Leicester, hvor han bliver holdkammerat med danskerne Daniel Iversen, Jannik Vestergaard og Victor Kristiansen.

I et interview med Brøndbys hjemmeside siger han farvel.

– Det har været en fantastisk rejse fra U17-holdet, til at jeg i dag har sat min underskrift på en kontrakt med Leicester. Der er rigtig mange i Brøndby IF, jeg gerne vil takke. Ikke mindst mine målmandstrænere og holdkammerater gennem årene i Brøndby IF.

– Alle har de været med til at gøre mig til den målmand og det menneske, jeg er i dag og bidraget til, at alle træningspas har været udviklende, hårde og ikke mindst sjove. Senest har Casper Ankergreen været med til at løfte mit niveau og udfordret mig, ikke blot teknisk, men også mentalt

– Derudover vil jeg altid være taknemmelig over, at jeg som ung målmand her i Brøndby IF havde Sten Christensen, Magnus Pondus, Claus Fallentin og Lars Høgh ved min side. De gav mig alle i en tidlig alder perspektiv på tingene og en ro i mit spil, som gav mig plads til at fokusere på at udvikle mig. De udfordrede mig altid, både i styrker og svagheder.

– Efter rigtig mange år med en hverdag i Brøndby IF, så er jeg parat til at tage springet til udlandet, og jeg føler, at skiftet til Leicester City er det helt rigtige for mig og mit næste skridt i karrieren. Jeg vil selvfølgelig savne hverdagen i klubben, holdkammeraterne og hele staben, og ikke mindst fansene som altid har støttet mig. Både på og udenfor banen har den støtte været uundværlig, og det har jeg aldrig taget for givet, så den opbakning vil jeg gerne takke fra hjertet for.

– Støtten har rørt mig mange gange, og for det er jeg evigt taknemmelig. Det har været en fantastisk rejse.







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Brasiliansk VM-mavepuster

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark