Hermansen efter skifte: Evigt taknemmelig

Mads Hermansen sender en stor tak til alle omkring Brøndby IF efter sit skifte til Leicester.



Tirsdag blev det officielt.

Mads Hermansen skifter fra Brøndby IF til Championship-klubben Leicester, hvor han bliver holdkammerat med danskerne Daniel Iversen, Jannik Vestergaard og Victor Kristiansen.

I et interview med Brøndbys hjemmeside siger han farvel.

– Det har været en fantastisk rejse fra U17-holdet, til at jeg i dag har sat min underskrift på en kontrakt med Leicester. Der er rigtig mange i Brøndby IF, jeg gerne vil takke. Ikke mindst mine målmandstrænere og holdkammerater gennem årene i Brøndby IF.

– Alle har de været med til at gøre mig til den målmand og det menneske, jeg er i dag og bidraget til, at alle træningspas har været udviklende, hårde og ikke mindst sjove. Senest har Casper Ankergreen været med til at løfte mit niveau og udfordret mig, ikke blot teknisk, men også mentalt

– Derudover vil jeg altid være taknemmelig over, at jeg som ung målmand her i Brøndby IF havde Sten Christensen, Magnus Pondus, Claus Fallentin og Lars Høgh ved min side. De gav mig alle i en tidlig alder perspektiv på tingene og en ro i mit spil, som gav mig plads til at fokusere på at udvikle mig. De udfordrede mig altid, både i styrker og svagheder.

– Efter rigtig mange år med en hverdag i Brøndby IF, så er jeg parat til at tage springet til udlandet, og jeg føler, at skiftet til Leicester City er det helt rigtige for mig og mit næste skridt i karrieren. Jeg vil selvfølgelig savne hverdagen i klubben, holdkammeraterne og hele staben, og ikke mindst fansene som altid har støttet mig. Både på og udenfor banen har den støtte været uundværlig, og det har jeg aldrig taget for givet, så den opbakning vil jeg gerne takke fra hjertet for.

– Støtten har rørt mig mange gange, og for det er jeg evigt taknemmelig. Det har været en fantastisk rejse.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Afslører Brøndbys transferplaner

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen