Hermansen efter skifte: Evigt taknemmelig

Mads Hermansen sender en stor tak til alle omkring Brøndby IF efter sit skifte til Leicester.



Tirsdag blev det officielt.

Mads Hermansen skifter fra Brøndby IF til Championship-klubben Leicester, hvor han bliver holdkammerat med danskerne Daniel Iversen, Jannik Vestergaard og Victor Kristiansen.

I et interview med Brøndbys hjemmeside siger han farvel.

– Det har været en fantastisk rejse fra U17-holdet, til at jeg i dag har sat min underskrift på en kontrakt med Leicester. Der er rigtig mange i Brøndby IF, jeg gerne vil takke. Ikke mindst mine målmandstrænere og holdkammerater gennem årene i Brøndby IF.

– Alle har de været med til at gøre mig til den målmand og det menneske, jeg er i dag og bidraget til, at alle træningspas har været udviklende, hårde og ikke mindst sjove. Senest har Casper Ankergreen været med til at løfte mit niveau og udfordret mig, ikke blot teknisk, men også mentalt

– Derudover vil jeg altid være taknemmelig over, at jeg som ung målmand her i Brøndby IF havde Sten Christensen, Magnus Pondus, Claus Fallentin og Lars Høgh ved min side. De gav mig alle i en tidlig alder perspektiv på tingene og en ro i mit spil, som gav mig plads til at fokusere på at udvikle mig. De udfordrede mig altid, både i styrker og svagheder.

– Efter rigtig mange år med en hverdag i Brøndby IF, så er jeg parat til at tage springet til udlandet, og jeg føler, at skiftet til Leicester City er det helt rigtige for mig og mit næste skridt i karrieren. Jeg vil selvfølgelig savne hverdagen i klubben, holdkammeraterne og hele staben, og ikke mindst fansene som altid har støttet mig. Både på og udenfor banen har den støtte været uundværlig, og det har jeg aldrig taget for givet, så den opbakning vil jeg gerne takke fra hjertet for.

– Støtten har rørt mig mange gange, og for det er jeg evigt taknemmelig. Det har været en fantastisk rejse.





LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’