Hermansen: Mere kontrolleret end under Frederiksen

Det er tydeligt, at der er forskel på, hvordan det er nu i Brøndby med Jesper Sørensen som cheftræner.



Niels Frederiksen nåede at få omkring 3,5 år som cheftræner i Brøndby, hvor det undervejs blev til et dansk mesterskab i 2021. Men i november 2022 var det altså slut for den 52-årige træner, som siden blev erstattet af Jesper Sørensen.

Det skift har været noget, som Brøndby-målmand Mads Hermansen har kunne mærke. Det fortæller han om i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.

– Det har været super at få Jesper. Måden, vi spiller på, har ændret sig siden Niels (Frederiksen, red.). Det vi gør nu, er lidt mere kontrolleret, siger han og fortsætter:

– Det er klart, at vi selvfølgelig i hele klubben lige skulle lige vænne os til det taktiske og spilmæssige. Men, jeg synes, det er gået meget godt, lyder det fra Mads Hermansen.

Han fortæller endvidere, at hans egen rolle, hvor han ofte benyttes som en ekstra markspiller i opspillet. Her medgiver keeperen selv, at han nok har spillet lidt for højt i nogle kampe, men at det er noget, som bliver rettet til.

Hermansen peger desuden på, at filosofien bag handler om, at det er med til at trykke modstanderen baglæns.

Tidligere kender han også godt til Jesper Sørensens tanker, da de var sammen på det danske U21-landshold. Nu er den tid ovre for dem begge, og Mads Hermansen kan nu se frem til, at han skal med A-landsholdet.

Kasper Hjulmands seneste udtagelse indeholder flere overraskelser. Læs mere om det her.






TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Ét navn overrasker: Her er VM’s dyreste trænere

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Holland – Japan

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Tyskland – Curacao

Han tager hjem fra VM

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brasilien – Marokko