Hermansen: Mere kontrolleret end under Frederiksen

Det er tydeligt, at der er forskel på, hvordan det er nu i Brøndby med Jesper Sørensen som cheftræner.



Niels Frederiksen nåede at få omkring 3,5 år som cheftræner i Brøndby, hvor det undervejs blev til et dansk mesterskab i 2021. Men i november 2022 var det altså slut for den 52-årige træner, som siden blev erstattet af Jesper Sørensen.

Det skift har været noget, som Brøndby-målmand Mads Hermansen har kunne mærke. Det fortæller han om i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.

– Det har været super at få Jesper. Måden, vi spiller på, har ændret sig siden Niels (Frederiksen, red.). Det vi gør nu, er lidt mere kontrolleret, siger han og fortsætter:

– Det er klart, at vi selvfølgelig i hele klubben lige skulle lige vænne os til det taktiske og spilmæssige. Men, jeg synes, det er gået meget godt, lyder det fra Mads Hermansen.

Han fortæller endvidere, at hans egen rolle, hvor han ofte benyttes som en ekstra markspiller i opspillet. Her medgiver keeperen selv, at han nok har spillet lidt for højt i nogle kampe, men at det er noget, som bliver rettet til.

Hermansen peger desuden på, at filosofien bag handler om, at det er med til at trykke modstanderen baglæns.

Tidligere kender han også godt til Jesper Sørensens tanker, da de var sammen på det danske U21-landshold. Nu er den tid ovre for dem begge, og Mads Hermansen kan nu se frem til, at han skal med A-landsholdet.

Kasper Hjulmands seneste udtagelse indeholder flere overraskelser. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Her er prisen på Aral Simsir

FCK-direktør får job i West Ham

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne