Hjulmand vrager flere darlings: Her er årsagen

Det gjorde ondt på landstræner Kasper Hjulmand at skulle frasortere Thomas Delaney til landsholdet.



– Det er fodbolden, der bestemmer.

Landstræner Kasper Hjulmand brugte vendingen et hav af gange, da han i Parken tirsdag udtog sin trup til Danmarks kommende fodboldlandskampe mod Finland og Kasakhstan.

Pointen var, at selv om man hedder Thomas Delaney eller Yussuf Poulsen og har været en fast del af landsholdet i flere år, så er man ikke sikker på sin plads i truppen, hvis ikke man er i topform og spiller kontinuerligt i sin klub.

Ligesom Delaney og Poulsen måtte Kasper Dolberg, Rasmus Nissen Kristensen, Daniel Wass og Jens Stryger Larsen se sig fravalgt til de to EM-kvalifikationskampe. Alle har de i en lang periode været med på landsholdet.

Men det var ikke uden følelser, at Kasper Hjulmand frasorterede eksempelvis Thomas Delaney, der gennem flere år har været en kæmpe på den danske midtbane og nærmest selvskrevet til startopstillingen.

Nu er han røget på bænken i sin tyske klub, Hoffenheim, og det koster.

– Det er en hård beslutning. Jeg er meget begejstret for Thomas og har altid været det. Han bidrager altid med meget, siger Kasper Hjulmand.

Til den centrale midtbane har landstræneren udtaget Pierre-Emile Højbjerg, Philip Billing, Christian Nørgaard, Mathias Jensen og den potentielle debutant Morten Hjulmand fra italienske Lecce.

– Den form, de fem spillere har lige nu, er så god, at det er det bedste for holdet lige nu at tage dem med. Det er dem, der bibringer holdet den bedste kvalitet.

– Thomas Delaney har været ude i de seneste par kampe, men jeg håber, at han æder sig ind på holdet og finder den kvalitet, vi ved, han har. Jeg er stensikker på, at han har en fremtid på landsholdet, siger Hjulmand.

Også Yussuf Poulsen, der har spillet 68 kampe i rødt og hvidt, har ifølge landstræneren en fremtid på landsholdet, selv om hans rolle i tyske RB Leipzig er lille.

– Yussuf har altid givet holdet meget, og efter sine mange skader i 2022 er han kommet godt igen. Han ser stærkere og mere fri ud i sin krop efter at have arbejdet med den i lang tid. Men han er kun startet inde i én kamp og får kun sporadiske indhop. Jeg håber, det ændrer sig.

– Yussuf er også en del af holdet i fremtiden, men lige nu er det for lidt, siger Kasper Hjulmand.

En anden hovedpine, der plager landstræneren, er, at anfører Simon Kjær i øjeblikket varmer bænk hos AC Milan.

Forsvarsspilleren kom i januar tilbage fra en mindre skade, og til at begynde med spillede han en masse. Særligt mod Tottenham i Champions League viste han højt niveau.

Alligevel har han siddet på bænken i de fem kampe, klubben har spillet siden.
– Det er hamrende irriterende. Han fik sig ædt ind og spillede det bedste, jeg har set i lang tid, mod Tottenham. Siden har han ikke spillet.

– Nogle gange er det, hvad der sker. Jeg håber for Simon, at han igen finder vej til holdet. For alle spillere gælder det om at få spilletid, siger Kasper Hjulmand, som alligevel har fundet plads til anføreren i denne omgang.

Landstræneren har helt generelt haft gang i svingdøren.

I alt har han udtaget ni nye spillere i forhold til den trup, der var til VM i Qatar. For eksempel kan Brøndbys Mads Hermansen, Leicesters Victor Kristiansen, FC Københavns Elias Jelert og Morten Hjulmand alle få debut i rødt og hvidt.

Men Kasper Hjulmand frygter ikke, at niveauet daler af den store udskiftning.

– Jeg er ikke så bange for det. Vi har mange spillere, som ved, hvad vi skal, og som kan hjælpe dem, som er med for første gang, siger han.

Kampen for en billet til EM-slutrunden i Tyskland i 2024 indledes 23. marts hjemme mod Finland. Tre dage senere gælder det udekampen mod Kasakhstan.

/ritzau/





Dansk dommer får ros stor ros


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

To direktører færdige i Superliga-klub

Stor Brøndby-stjerne skadet

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Rune deler nyt efter mareridt

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

– Cooper skyder på Schmedes

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

– Fuldstændig svigtet

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Valgte Manchester United over Real Madrid

Dansk bomber forventer sommertransfer

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Angriber er færdig i Randers FC

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

AGF henter Ibrahim Traoré

Landstræner hylder OB-komet

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

En kold spand vand direkte i hovedet!

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg