Stikker en kæp i Real Madrids hjul

Villarreal sled hårdest i begge ender af banen og hentede en flot sejr på 2-1, da Real Madrid var på besøg.



Real Madrid nåede i sidste runde på pointmæssig omgangshøjde med FC Barcelona i toppen af La Liga-tabellen, men lørdag smed de forsvarende mestre tre point i topstriden.

På udebane tabte Carlo Ancelottis mandskab 1-2 til Villarreal, som gennem hele kampen viste stor vilje og flere gange afværgede store Real Madrid-chancer.

Det giver Barcelona mulighed for at rykke tre point foran Real Madrid, hvis Xavis mandskab kan slå Atlético Madrid på udebane søndag.

Selv om de første 45 minutter i Villarreal var underholdende og omskiftelige, kom der ingen scoringer.

Holdene skiftedes til at sidde på begivenhederne, og chancerne faldt i begge ender med for tilskuerne glimrende frekvens.

Vinicius Junior og Karim Benzema var lidt uskarpe i front hos Real Madrid, der ligesom i flere kampe i denne sæson kan være glade for at have Thibaut Courtois som sidste skanse.

Den belgiske keeper diskede op med flere store redninger. Kort inde i anden halvleg kunne han dog ikke redde sin lidt vaklende defensiv længere.

En opspilsfejl af Ferland Mendy endte med at skaffe Yeremi Pino et frit skud. Courtois fik kun lidt af fingerspidserne på, og på målstregen kunne Mendy ikke redde sin egen fejl.

Begge hold kunne let have været på tavlen allerede der, men det var fortjent, at hjemmeholdet kom i front.

Ti minutter efter pausen burde Benzema have udlignet på en ripost i feltet, men en heroisk Juan Foyth reddede på stregen. I opspillet havde samme Foyth dog hånd på bolden langt væk fra egen krop.

Selv om det ingen effekt havde på Real Madrids chance, gav VAR-gennemsynet et straffespark til gæsterne, som Benzema sikkert omsatte.

Få minutter senere blev der dog dømt straffe i den anden ende. David Alaba snublede i eget felt og ramte bolden med hånden. Gerard Moreno kopierede Benzema og bragte sikkert hjemmeholdet på sejrskurs igen.

Der var chancer til både 3-1 og 2-2, men der kom ikke flere mål, og Villarreal kunne notere sig en af sæsonens mindeværdige sejre.

/ritzau/



Roony Bardghji med drømmekamp

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Tauson er færdig i Brisbane

Dansker med kongemål mod Napoli

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Manchester United overvejer ham

Eriksen og Kjær tager afsted

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Liverpool-træner er ked af prædikat

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Har talt med Ferguson om United-job

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne