Stikker en kæp i Real Madrids hjul

Villarreal sled hårdest i begge ender af banen og hentede en flot sejr på 2-1, da Real Madrid var på besøg.



Real Madrid nåede i sidste runde på pointmæssig omgangshøjde med FC Barcelona i toppen af La Liga-tabellen, men lørdag smed de forsvarende mestre tre point i topstriden.

På udebane tabte Carlo Ancelottis mandskab 1-2 til Villarreal, som gennem hele kampen viste stor vilje og flere gange afværgede store Real Madrid-chancer.

Det giver Barcelona mulighed for at rykke tre point foran Real Madrid, hvis Xavis mandskab kan slå Atlético Madrid på udebane søndag.

Selv om de første 45 minutter i Villarreal var underholdende og omskiftelige, kom der ingen scoringer.

Holdene skiftedes til at sidde på begivenhederne, og chancerne faldt i begge ender med for tilskuerne glimrende frekvens.

Vinicius Junior og Karim Benzema var lidt uskarpe i front hos Real Madrid, der ligesom i flere kampe i denne sæson kan være glade for at have Thibaut Courtois som sidste skanse.

Den belgiske keeper diskede op med flere store redninger. Kort inde i anden halvleg kunne han dog ikke redde sin lidt vaklende defensiv længere.

En opspilsfejl af Ferland Mendy endte med at skaffe Yeremi Pino et frit skud. Courtois fik kun lidt af fingerspidserne på, og på målstregen kunne Mendy ikke redde sin egen fejl.

Begge hold kunne let have været på tavlen allerede der, men det var fortjent, at hjemmeholdet kom i front.

Ti minutter efter pausen burde Benzema have udlignet på en ripost i feltet, men en heroisk Juan Foyth reddede på stregen. I opspillet havde samme Foyth dog hånd på bolden langt væk fra egen krop.

Selv om det ingen effekt havde på Real Madrids chance, gav VAR-gennemsynet et straffespark til gæsterne, som Benzema sikkert omsatte.

Få minutter senere blev der dog dømt straffe i den anden ende. David Alaba snublede i eget felt og ramte bolden med hånden. Gerard Moreno kopierede Benzema og bragte sikkert hjemmeholdet på sejrskurs igen.

Der var chancer til både 3-1 og 2-2, men der kom ikke flere mål, og Villarreal kunne notere sig en af sæsonens mindeværdige sejre.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Nu fik han endeligt lov

USA – Australien

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

FCK-boss roser varm bomber

Jonas Lössl stopper karrieren

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise