Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

FC Københavns svenske duo Jordan Larsson og Viktor Claesson havde advaret mod landsmanden Felix Beijmos numre.



PARKEN (Tipsbladet): Der var smæk på i Parken, da FC København fightede sig til en sejr på 3-1 over AGF mandag aften.

Kampen var præget af høj intensitet og nærkampe, som blandt andre gik ud over Elias Achouri. Faktisk mente Jacob Neestrup, at AGF’erne fik lige rigeligt med snor i duellerne.

Det fortalte han efter kampen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Han har temperament og følelser, og jeg bebrejder ikke AGF noget, men jeg synes, de får lov til at gå meget, meget hårdt til ham (Achouri, red.) i dag (mandag, red.). Det må jeg sige, og det kan jeg godt forstå, han var træt af. Han må hellere tage det som en accept af, at han er en rigtig, rigtig dygtig spiller mere end noget andet.

Selvsamme Jacob Neestrup måtte også i en sekvens i første halvleg hive fat i Elias Achouri, der meget fortørnet over en forseelse, var på vej ud for at brokke sig til fjerdedommeren.

Også Jordan Larsson og Viktor Claesson løb derhen for at sænke temperamentet på tuneseren.

– Når du er i den der situation, så skal du have nogen, som tager fat i dig. Vi snakkede også med ham før kampen om, at ham (Felix) Beijmo kan være irriterende, og at man ikke skal hoppe med på hans numre. Det handlede mest om det, og derefter gik det fint, selvom det selvfølgelig er ærgerligt, at han fik et gult kort, siger Viktor Claesson.

Jordan Larsson stemmer i.

– Vi ville jo bare ikke have, at han skulle få et gult kort mere. Vi kender ham (Beijmo, red.) jo, og han vil gerne ind i hovedet på folk. Vi sagde bare til Achouri, “at han kun gør det, fordi du kører ham rundt.” Så det handlede bare om, at han skulle fokusere på det, siger FCK’s målscorer til 2-0.

Udover at holde Achouris temperament nede, så var den svenske duo også effektiv i FC Københavns angreb. Jordan Larsson assisterede Claessons scoring til 1-0, mens han selv i anden halvleg udbyggede føringen til 2-0.

– Det er en kæmpe forløsning, at vi har scoret fem mål i to kampe. Nu scorede vi tre angribermål i dag (mandag, red.), så det er perfekt. Vi behøvede en god præstation, men det handler om næste kamp, da det her er glemt på søndag. Det handler om de næste fem kampe, og vinder vi dem, så tager vi mesterskabet. Det er det vigtigste, siger Viktor Claesson.

Jordan Larsson måtte gå ud før tid, men han forsikrer, at det handlede om, at der ikke var mere benzin på tanken. Thomas Delaney blev også udskiftet i anden halvleg, og her fortalte Jacob Neestrup, at der skulle tages nogle hensyn til hans fysik.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Maxsø træner med i Brøndby

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

‘Det er et større problem for os’

FC København i intense transferforhandlinger

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Frankrig – Spanien

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup på vej til denne klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri