Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

FC Københavns svenske duo Jordan Larsson og Viktor Claesson havde advaret mod landsmanden Felix Beijmos numre.



PARKEN (Tipsbladet): Der var smæk på i Parken, da FC København fightede sig til en sejr på 3-1 over AGF mandag aften.

Kampen var præget af høj intensitet og nærkampe, som blandt andre gik ud over Elias Achouri. Faktisk mente Jacob Neestrup, at AGF’erne fik lige rigeligt med snor i duellerne.

Det fortalte han efter kampen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Han har temperament og følelser, og jeg bebrejder ikke AGF noget, men jeg synes, de får lov til at gå meget, meget hårdt til ham (Achouri, red.) i dag (mandag, red.). Det må jeg sige, og det kan jeg godt forstå, han var træt af. Han må hellere tage det som en accept af, at han er en rigtig, rigtig dygtig spiller mere end noget andet.

Selvsamme Jacob Neestrup måtte også i en sekvens i første halvleg hive fat i Elias Achouri, der meget fortørnet over en forseelse, var på vej ud for at brokke sig til fjerdedommeren.

Også Jordan Larsson og Viktor Claesson løb derhen for at sænke temperamentet på tuneseren.

– Når du er i den der situation, så skal du have nogen, som tager fat i dig. Vi snakkede også med ham før kampen om, at ham (Felix) Beijmo kan være irriterende, og at man ikke skal hoppe med på hans numre. Det handlede mest om det, og derefter gik det fint, selvom det selvfølgelig er ærgerligt, at han fik et gult kort, siger Viktor Claesson.

Jordan Larsson stemmer i.

– Vi ville jo bare ikke have, at han skulle få et gult kort mere. Vi kender ham (Beijmo, red.) jo, og han vil gerne ind i hovedet på folk. Vi sagde bare til Achouri, “at han kun gør det, fordi du kører ham rundt.” Så det handlede bare om, at han skulle fokusere på det, siger FCK’s målscorer til 2-0.

Udover at holde Achouris temperament nede, så var den svenske duo også effektiv i FC Københavns angreb. Jordan Larsson assisterede Claessons scoring til 1-0, mens han selv i anden halvleg udbyggede føringen til 2-0.

– Det er en kæmpe forløsning, at vi har scoret fem mål i to kampe. Nu scorede vi tre angribermål i dag (mandag, red.), så det er perfekt. Vi behøvede en god præstation, men det handler om næste kamp, da det her er glemt på søndag. Det handler om de næste fem kampe, og vinder vi dem, så tager vi mesterskabet. Det er det vigtigste, siger Viktor Claesson.

Jordan Larsson måtte gå ud før tid, men han forsikrer, at det handlede om, at der ikke var mere benzin på tanken. Thomas Delaney blev også udskiftet i anden halvleg, og her fortalte Jacob Neestrup, at der skulle tages nogle hensyn til hans fysik.



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

Storhylder Christian Nørgaard

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Bekræfter millionbud på dansker

Vild med ny Eriksen-løsning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Køber sig ind i dansk klub

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Brøndbys store karantænemareridt

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Klar besked til FCK-fans

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning