Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

FC Københavns svenske duo Jordan Larsson og Viktor Claesson havde advaret mod landsmanden Felix Beijmos numre.



PARKEN (Tipsbladet): Der var smæk på i Parken, da FC København fightede sig til en sejr på 3-1 over AGF mandag aften.

Kampen var præget af høj intensitet og nærkampe, som blandt andre gik ud over Elias Achouri. Faktisk mente Jacob Neestrup, at AGF’erne fik lige rigeligt med snor i duellerne.

Det fortalte han efter kampen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Han har temperament og følelser, og jeg bebrejder ikke AGF noget, men jeg synes, de får lov til at gå meget, meget hårdt til ham (Achouri, red.) i dag (mandag, red.). Det må jeg sige, og det kan jeg godt forstå, han var træt af. Han må hellere tage det som en accept af, at han er en rigtig, rigtig dygtig spiller mere end noget andet.

Selvsamme Jacob Neestrup måtte også i en sekvens i første halvleg hive fat i Elias Achouri, der meget fortørnet over en forseelse, var på vej ud for at brokke sig til fjerdedommeren.

Også Jordan Larsson og Viktor Claesson løb derhen for at sænke temperamentet på tuneseren.

– Når du er i den der situation, så skal du have nogen, som tager fat i dig. Vi snakkede også med ham før kampen om, at ham (Felix) Beijmo kan være irriterende, og at man ikke skal hoppe med på hans numre. Det handlede mest om det, og derefter gik det fint, selvom det selvfølgelig er ærgerligt, at han fik et gult kort, siger Viktor Claesson.

Jordan Larsson stemmer i.

– Vi ville jo bare ikke have, at han skulle få et gult kort mere. Vi kender ham (Beijmo, red.) jo, og han vil gerne ind i hovedet på folk. Vi sagde bare til Achouri, “at han kun gør det, fordi du kører ham rundt.” Så det handlede bare om, at han skulle fokusere på det, siger FCK’s målscorer til 2-0.

Udover at holde Achouris temperament nede, så var den svenske duo også effektiv i FC Københavns angreb. Jordan Larsson assisterede Claessons scoring til 1-0, mens han selv i anden halvleg udbyggede føringen til 2-0.

– Det er en kæmpe forløsning, at vi har scoret fem mål i to kampe. Nu scorede vi tre angribermål i dag (mandag, red.), så det er perfekt. Vi behøvede en god præstation, men det handler om næste kamp, da det her er glemt på søndag. Det handler om de næste fem kampe, og vinder vi dem, så tager vi mesterskabet. Det er det vigtigste, siger Viktor Claesson.

Jordan Larsson måtte gå ud før tid, men han forsikrer, at det handlede om, at der ikke var mere benzin på tanken. Thomas Delaney blev også udskiftet i anden halvleg, og her fortalte Jacob Neestrup, at der skulle tages nogle hensyn til hans fysik.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Robert trækker overskrifter i udlandet

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

‘De har grinet deres røv i laser’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Nu er han pludselig syg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Thomas Delaney er fortid’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Har været uenig med Steve Cooper

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Gift Links hylder FCK-legende

Peter Schmeichel hylder superstjerner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Det betyder intet mod Liverpool

Danmark har aldrig haft så mange før

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Mathias Zanka går viralt

PSG – Liverpool

Tung torsdagskamp i Porto

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal