Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

FC Københavns svenske duo Jordan Larsson og Viktor Claesson havde advaret mod landsmanden Felix Beijmos numre.



PARKEN (Tipsbladet): Der var smæk på i Parken, da FC København fightede sig til en sejr på 3-1 over AGF mandag aften.

Kampen var præget af høj intensitet og nærkampe, som blandt andre gik ud over Elias Achouri. Faktisk mente Jacob Neestrup, at AGF’erne fik lige rigeligt med snor i duellerne.

Det fortalte han efter kampen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Han har temperament og følelser, og jeg bebrejder ikke AGF noget, men jeg synes, de får lov til at gå meget, meget hårdt til ham (Achouri, red.) i dag (mandag, red.). Det må jeg sige, og det kan jeg godt forstå, han var træt af. Han må hellere tage det som en accept af, at han er en rigtig, rigtig dygtig spiller mere end noget andet.

Selvsamme Jacob Neestrup måtte også i en sekvens i første halvleg hive fat i Elias Achouri, der meget fortørnet over en forseelse, var på vej ud for at brokke sig til fjerdedommeren.

Også Jordan Larsson og Viktor Claesson løb derhen for at sænke temperamentet på tuneseren.

– Når du er i den der situation, så skal du have nogen, som tager fat i dig. Vi snakkede også med ham før kampen om, at ham (Felix) Beijmo kan være irriterende, og at man ikke skal hoppe med på hans numre. Det handlede mest om det, og derefter gik det fint, selvom det selvfølgelig er ærgerligt, at han fik et gult kort, siger Viktor Claesson.

Jordan Larsson stemmer i.

– Vi ville jo bare ikke have, at han skulle få et gult kort mere. Vi kender ham (Beijmo, red.) jo, og han vil gerne ind i hovedet på folk. Vi sagde bare til Achouri, “at han kun gør det, fordi du kører ham rundt.” Så det handlede bare om, at han skulle fokusere på det, siger FCK’s målscorer til 2-0.

Udover at holde Achouris temperament nede, så var den svenske duo også effektiv i FC Københavns angreb. Jordan Larsson assisterede Claessons scoring til 1-0, mens han selv i anden halvleg udbyggede føringen til 2-0.

– Det er en kæmpe forløsning, at vi har scoret fem mål i to kampe. Nu scorede vi tre angribermål i dag (mandag, red.), så det er perfekt. Vi behøvede en god præstation, men det handler om næste kamp, da det her er glemt på søndag. Det handler om de næste fem kampe, og vinder vi dem, så tager vi mesterskabet. Det er det vigtigste, siger Viktor Claesson.

Jordan Larsson måtte gå ud før tid, men han forsikrer, at det handlede om, at der ikke var mere benzin på tanken. Thomas Delaney blev også udskiftet i anden halvleg, og her fortalte Jacob Neestrup, at der skulle tages nogle hensyn til hans fysik.





Brøndby-emne var genstand for vildt rygte


Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

– De lignede lort!

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bekræfter FC København-historie

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FC København viser interesse for Udinese-spiller

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’