Det er i dag kommet frem, at den tidligere svenske landsholdsspiller Oscar Hiljemark stopper karrieren efter flere års bøvl med hoften. Nu kommer han i stedet til at være assistenttræner for Marti Cifuentes i AaB.
Problemerne kom til syne i aalborg-klubben allerede efter seks kampe, hvor han måtte forlade banen med en skade. Dog var vanskelighederne ikke ukendte, og forinden skiftet til AaB havde svenskeren tilmed dumpet et lægetjek i FC Midtjylland.
Det kunne Ekstra Bladet dengang berette, men selvom de røde alarm-klokkerne bimlede og bamlede, så var der ingen betænkeligheer i Aalborg-lejren, hvor sportschef Inge André Olsen dengang udtalte følgende til tipsbladet.dk.
– Nej, det gør mig ikke nervøs. Hvis du scanner en fodboldspiller fra top til tå, vil du helt sikkert kunne finde noget på langt de fleste. Fodbold er en hård sport, som slider på kroppen, men jeg har ingen betænkeligheder ved Oscar (Hiljemark red.), lød det fra AaB-bossen.
I den forbindelse pegede Inge André Olsen også på, at den nordjyske lægestab havde givet grønt lys, og så kørte man ellers på.
Oscar Hiljemark havde foruden en række landskampe på CV’et også spillet for klubber som Dynamo Moskva, PSV Eindhoven, Genoa, Palermo og Panathinaikos.
Selvom FC Midtjylland oplevede, at Hiljemark dumpede lægetjekket med klubben, så var der tilsyneladende stadig interesse for ham fra midtjydernes side. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
