Hillerød bekræfter: I dialog med Superliga-klubber

Hillerød Fodbold hentede Cornelius Allen på en fri transfer i sommer. Nu er der topklubber fra Danmark, som vil have forsvarsspilleren.



Hillerød Fodbold har en profil, som tiltrækker sig opmærksomhed fra øverste hylde i Danmark. 

Forsvarsspilleren Cornelius Allen kom til 1. divisionsklubben for blot et halvt år siden, men er allerede så varm, at klubber fra top seks i Superligaen lige så vel som udenlandske klubber er i dialog med HIllerød Fodbold om ham. 

Det bekræfter Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen. 

– Cornelius er lidt et stjerneskud. Da vi hentede ham, så vi store ting i ham, og vi havde jo fulgt ham længe, så vi var overbeviste om, at vi kunne få det bedste frem i ham. Han er et mønstereksempel på en spiller, der kommer først og går sidst til træning hver dag, og han gør alt, hvad han kan for at få det bedste ud af sig selv, forklarer Jackie Rasmussen og tilføjer: 

– Og ja, der er konkret interesse fra ham fra både top seks-klubber i Danmark og fra den lavere halvdel, og det er der også fra udlandet, siger Jackie Rasmussen. 

Et salg denne vinter virker sandsynligt, og Jackie Rasmussen er da også relativt langt i samtalerne med bejlerne til Cornelius Allen.

– De er begyndt at føle an på prisen, så vi nærmer os da noget. Vi har en rigtig god dialog med hans bagland, og det skal være den helt rigtige pakke for os alle. Når vi får noget konkret, forholder vi os selvfølgelig til det. 

Hillerød Fodbold og Jackie Rasmussen sikrede sig en kontrakt helt til sommeren 2027 med Cornelius Allen, da klubben for få måneder siden hentede ham – sågar på en fri transfer. 

Men med den fart, der er på den 21-årige spiller, kan det altså ske, at han allerede efter et halvt år bliver solgt. Måske til cremen af dansk fodbold.






Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’




LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Schweiz sender Colombia ud af VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor nedtur for Superliga-komet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-spiller alvorligt skadet

Medier jubler over USA’s nedtur

Medie: FCK-spiller enig med ny klub