Hillerød bekræfter: I dialog med Superliga-klubber

Hillerød Fodbold hentede Cornelius Allen på en fri transfer i sommer. Nu er der topklubber fra Danmark, som vil have forsvarsspilleren.



Hillerød Fodbold har en profil, som tiltrækker sig opmærksomhed fra øverste hylde i Danmark. 

Forsvarsspilleren Cornelius Allen kom til 1. divisionsklubben for blot et halvt år siden, men er allerede så varm, at klubber fra top seks i Superligaen lige så vel som udenlandske klubber er i dialog med HIllerød Fodbold om ham. 

Det bekræfter Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen. 

– Cornelius er lidt et stjerneskud. Da vi hentede ham, så vi store ting i ham, og vi havde jo fulgt ham længe, så vi var overbeviste om, at vi kunne få det bedste frem i ham. Han er et mønstereksempel på en spiller, der kommer først og går sidst til træning hver dag, og han gør alt, hvad han kan for at få det bedste ud af sig selv, forklarer Jackie Rasmussen og tilføjer: 

– Og ja, der er konkret interesse fra ham fra både top seks-klubber i Danmark og fra den lavere halvdel, og det er der også fra udlandet, siger Jackie Rasmussen. 

Et salg denne vinter virker sandsynligt, og Jackie Rasmussen er da også relativt langt i samtalerne med bejlerne til Cornelius Allen.

– De er begyndt at føle an på prisen, så vi nærmer os da noget. Vi har en rigtig god dialog med hans bagland, og det skal være den helt rigtige pakke for os alle. Når vi får noget konkret, forholder vi os selvfølgelig til det. 

Hillerød Fodbold og Jackie Rasmussen sikrede sig en kontrakt helt til sommeren 2027 med Cornelius Allen, da klubben for få måneder siden hentede ham – sågar på en fri transfer. 

Men med den fart, der er på den 21-årige spiller, kan det altså ske, at han allerede efter et halvt år bliver solgt. Måske til cremen af dansk fodbold.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Overraskende melding om Oliver Christensen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Qatar – Schweiz

Brøndby henter Alexander Drexel

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Optakt: USA – Paraguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Haiti – Skotland