Hillerød Fodbold har en profil, som tiltrækker sig opmærksomhed fra øverste hylde i Danmark.
Forsvarsspilleren Cornelius Allen kom til 1. divisionsklubben for blot et halvt år siden, men er allerede så varm, at klubber fra top seks i Superligaen lige så vel som udenlandske klubber er i dialog med HIllerød Fodbold om ham.
Det bekræfter Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen.
– Cornelius er lidt et stjerneskud. Da vi hentede ham, så vi store ting i ham, og vi havde jo fulgt ham længe, så vi var overbeviste om, at vi kunne få det bedste frem i ham. Han er et mønstereksempel på en spiller, der kommer først og går sidst til træning hver dag, og han gør alt, hvad han kan for at få det bedste ud af sig selv, forklarer Jackie Rasmussen og tilføjer:

– Og ja, der er konkret interesse fra ham fra både top seks-klubber i Danmark og fra den lavere halvdel, og det er der også fra udlandet, siger Jackie Rasmussen.
Et salg denne vinter virker sandsynligt, og Jackie Rasmussen er da også relativt langt i samtalerne med bejlerne til Cornelius Allen.
– De er begyndt at føle an på prisen, så vi nærmer os da noget. Vi har en rigtig god dialog med hans bagland, og det skal være den helt rigtige pakke for os alle. Når vi får noget konkret, forholder vi os selvfølgelig til det.
Hillerød Fodbold og Jackie Rasmussen sikrede sig en kontrakt helt til sommeren 2027 med Cornelius Allen, da klubben for få måneder siden hentede ham – sågar på en fri transfer.
Men med den fart, der er på den 21-årige spiller, kan det altså ske, at han allerede efter et halvt år bliver solgt. Måske til cremen af dansk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
England – DR Congo
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
OPTAKT
Mexico – Ecuador
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED