Hillerød bekræfter: I dialog med Superliga-klubber

Hillerød Fodbold hentede Cornelius Allen på en fri transfer i sommer. Nu er der topklubber fra Danmark, som vil have forsvarsspilleren.



Hillerød Fodbold har en profil, som tiltrækker sig opmærksomhed fra øverste hylde i Danmark. 

Forsvarsspilleren Cornelius Allen kom til 1. divisionsklubben for blot et halvt år siden, men er allerede så varm, at klubber fra top seks i Superligaen lige så vel som udenlandske klubber er i dialog med HIllerød Fodbold om ham. 

Det bekræfter Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen. 

– Cornelius er lidt et stjerneskud. Da vi hentede ham, så vi store ting i ham, og vi havde jo fulgt ham længe, så vi var overbeviste om, at vi kunne få det bedste frem i ham. Han er et mønstereksempel på en spiller, der kommer først og går sidst til træning hver dag, og han gør alt, hvad han kan for at få det bedste ud af sig selv, forklarer Jackie Rasmussen og tilføjer: 

– Og ja, der er konkret interesse fra ham fra både top seks-klubber i Danmark og fra den lavere halvdel, og det er der også fra udlandet, siger Jackie Rasmussen. 

Et salg denne vinter virker sandsynligt, og Jackie Rasmussen er da også relativt langt i samtalerne med bejlerne til Cornelius Allen.

– De er begyndt at føle an på prisen, så vi nærmer os da noget. Vi har en rigtig god dialog med hans bagland, og det skal være den helt rigtige pakke for os alle. Når vi får noget konkret, forholder vi os selvfølgelig til det. 

Hillerød Fodbold og Jackie Rasmussen sikrede sig en kontrakt helt til sommeren 2027 med Cornelius Allen, da klubben for få måneder siden hentede ham – sågar på en fri transfer. 

Men med den fart, der er på den 21-årige spiller, kan det altså ske, at han allerede efter et halvt år bliver solgt. Måske til cremen af dansk fodbold.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Crystal Palace vinder Conference League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Messi-statue fjernes



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Sonne vender tilbage

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos