Historisk nederlag: Hårdt og brutalt

FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg var ked af det efter FC Midtjyllands nederlag til Brøndby.



1-5.

Der var engang, hvor FC Midtjylland med en flyvende Pione Sisto tog i Parken og vandt 5-1 over FC København. Historisk, og noget man sikkert stadig husker i klubben fra Ikast og Herning.

Søndag oplevede "Ulvene" så noget helt modsat – nemlig et 1-5 nederlag på hjemmebane til Brøndby – også noget, der vil blive husket i mange år frem.

FC Midtjylland så især forfærdelige ud defensivt, og det endte altså med et historisk stort nederlag, da man aldrig tidligere har tabt med fire på egen bane.

Thomas Thomasberg måtte efter opgøret undskylde.

– Det er smertefuldt, og det er ikke noget, jeg havde set inden kampen. Det er smertefuldt, at vi ender med at indkassere så mange, og vi kan kun lægge os fladt ned og undskylde.

– Vi kan lede efter mange årsager, men det er mit ansvar, at vi ser bedre ud i slutningen af kampene og får bedre resultater. Vi er trætte af det og skuffede over, at det med den opbakning, vi fik, skulle blive så hårdt og brutalt, siger Thomas Thomasberg til Viaplay og fortsætter:

– Jeg har ikke interesse i at stå og pege forskellige spillere ud. Vi må tage det kollektivt, at tingene så forfærdelige ud. Der var afmagt at mærke fra folk på triubunerne, og da det går fra 3-1 til 4-1, bliver det jo en ydmygelse på hjemmebane. Det var da rarere, hvis det var den anden vej. Jeg havde ikke set før kampen eller i pausen, at det skulle blive så brutalt.

FC Midtjylland fører fortsat Superligaen, men man taber den førsteplads, hvis FC København på mandag slår Silkeborg IF i Parken.







LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Frankrig – England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Snød FC København for keeper

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’