Historisk nederlag: Hårdt og brutalt

FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg var ked af det efter FC Midtjyllands nederlag til Brøndby.



1-5.

Der var engang, hvor FC Midtjylland med en flyvende Pione Sisto tog i Parken og vandt 5-1 over FC København. Historisk, og noget man sikkert stadig husker i klubben fra Ikast og Herning.

Søndag oplevede "Ulvene" så noget helt modsat – nemlig et 1-5 nederlag på hjemmebane til Brøndby – også noget, der vil blive husket i mange år frem.

FC Midtjylland så især forfærdelige ud defensivt, og det endte altså med et historisk stort nederlag, da man aldrig tidligere har tabt med fire på egen bane.

Thomas Thomasberg måtte efter opgøret undskylde.

– Det er smertefuldt, og det er ikke noget, jeg havde set inden kampen. Det er smertefuldt, at vi ender med at indkassere så mange, og vi kan kun lægge os fladt ned og undskylde.

– Vi kan lede efter mange årsager, men det er mit ansvar, at vi ser bedre ud i slutningen af kampene og får bedre resultater. Vi er trætte af det og skuffede over, at det med den opbakning, vi fik, skulle blive så hårdt og brutalt, siger Thomas Thomasberg til Viaplay og fortsætter:

– Jeg har ikke interesse i at stå og pege forskellige spillere ud. Vi må tage det kollektivt, at tingene så forfærdelige ud. Der var afmagt at mærke fra folk på triubunerne, og da det går fra 3-1 til 4-1, bliver det jo en ydmygelse på hjemmebane. Det var da rarere, hvis det var den anden vej. Jeg havde ikke set før kampen eller i pausen, at det skulle blive så brutalt.

FC Midtjylland fører fortsat Superligaen, men man taber den førsteplads, hvis FC København på mandag slår Silkeborg IF i Parken.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe drama – vildt comeback!

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Schweiz – Colombia

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Hvor er Kasper Dolberg?