Historisk tæt Superliga: Svært for FCM og FCK

Er det en styrke eller en svaghed, at Superliga-toppen i øjeblikket er historisk tæt? Det spørgsmål blev debatteret i TV 2 Sport-programmet Totalfodbold mandag aften.



På en scoring i de døende minutter fra Alexander Simmelhack sikrede Silkeborg IF sig mandag aften 2-2 ude mod FC København.

Resultatet betyder, at der 14 kampe inde i Superliga-sæsonen er blot fem point mellem FC Midtjylland, der ligger nummer et, og FC Nordsjælland på syvendeplads.

Det er en historiske lille margin, men spørgsmålet er, om det er et sundhedstegn eller et svaghedstegn for Superligaen? Lars Jacobsen hælder i TV 2 Sport-programmet Totalfodbold mest til det sidste.

– Det kommer an på, hvordan du måler det. Hvis du kigger internationalt, og hvordan man ser den danske liga udadtil, der forventer man nogle stærkere tophold. Det er jo også et udtryk for, at FC Midtjylland, FC København og Brøndby ikke har fået de point, de skulle.

– Så jeg tænker, at en stærk Superliga målt internationalt skal have et par tophold – eller i hvert fald et – som er rigtig, rigtig stærkt, og det ser vi jo ikke på pointene i øjeblikket.

Ekspertkollegaen Jonas Hebo argumenterer for det modsatte og giver desuden sit bud på, hvad der ligger bag den tætte Superliga.

– Hvis vi i de store ligaer ser bort fra FC Barcelona, der er stukket af, og til dels Bayern München, er det lidt det samme i England og Italien. Topklubberne er gode, men de andre kommer nærmere. 

– Jeg tror, at det har meget at gøre med transfermarkedet. Det er svært for FC Midtjylland og FC København at blive ved med at have kontinuerligt gode hold, fordi de mister deres spillere hurtigere og hurtigere. Orri Oskarsson er et eksempel. Nordsjælland var rigtig gode sidste år og mistede hele deres offensiv.

– Derfor tror jeg, at Randers og Silkeborg, udover at de selvfølgelig har så dygtige trænere, kommer tættere på i længere tid ad gangen.

Randers FC-forsvarsspilleren Daniel Høegh, der i aftens anledning var gæst i Totalfodbold, er derudover af den overbevisning, at det for produktet er godt med små afstande mellem holdene i tabellen.

– Det er også unikt, at vi har en liga med 12 hold. Jeg synes, at den er utrolig kompetitiv. Jeg synes, at det viser, at du ikke har råd til at være på 95 procent. Du skal yde maks hver gang for at få de resultater, som man forventer.

– Jeg synes, at det er svært at sige, om det er godt eller skidt. For produktet tror jeg, at det er meget fedt, at den er så lige, og at folk kan tage på stadion og ikke rigtigt vide, hvad der venter. Det ser jeg som en styrke.

FC Midtjylland, AGF, FC København, Randers FC, Brøndby IF, Silkeborg IF og FC Nordsjælland er de syv hold, der ligger inden for fem point af hinanden.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FC København – Lyngby BK

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF