Historisk tæt Superliga: Svært for FCM og FCK

Er det en styrke eller en svaghed, at Superliga-toppen i øjeblikket er historisk tæt? Det spørgsmål blev debatteret i TV 2 Sport-programmet Totalfodbold mandag aften.



På en scoring i de døende minutter fra Alexander Simmelhack sikrede Silkeborg IF sig mandag aften 2-2 ude mod FC København.

Resultatet betyder, at der 14 kampe inde i Superliga-sæsonen er blot fem point mellem FC Midtjylland, der ligger nummer et, og FC Nordsjælland på syvendeplads.

Det er en historiske lille margin, men spørgsmålet er, om det er et sundhedstegn eller et svaghedstegn for Superligaen? Lars Jacobsen hælder i TV 2 Sport-programmet Totalfodbold mest til det sidste.

– Det kommer an på, hvordan du måler det. Hvis du kigger internationalt, og hvordan man ser den danske liga udadtil, der forventer man nogle stærkere tophold. Det er jo også et udtryk for, at FC Midtjylland, FC København og Brøndby ikke har fået de point, de skulle.

– Så jeg tænker, at en stærk Superliga målt internationalt skal have et par tophold – eller i hvert fald et – som er rigtig, rigtig stærkt, og det ser vi jo ikke på pointene i øjeblikket.

Ekspertkollegaen Jonas Hebo argumenterer for det modsatte og giver desuden sit bud på, hvad der ligger bag den tætte Superliga.

– Hvis vi i de store ligaer ser bort fra FC Barcelona, der er stukket af, og til dels Bayern München, er det lidt det samme i England og Italien. Topklubberne er gode, men de andre kommer nærmere. 

– Jeg tror, at det har meget at gøre med transfermarkedet. Det er svært for FC Midtjylland og FC København at blive ved med at have kontinuerligt gode hold, fordi de mister deres spillere hurtigere og hurtigere. Orri Oskarsson er et eksempel. Nordsjælland var rigtig gode sidste år og mistede hele deres offensiv.

– Derfor tror jeg, at Randers og Silkeborg, udover at de selvfølgelig har så dygtige trænere, kommer tættere på i længere tid ad gangen.

Randers FC-forsvarsspilleren Daniel Høegh, der i aftens anledning var gæst i Totalfodbold, er derudover af den overbevisning, at det for produktet er godt med små afstande mellem holdene i tabellen.

– Det er også unikt, at vi har en liga med 12 hold. Jeg synes, at den er utrolig kompetitiv. Jeg synes, at det viser, at du ikke har råd til at være på 95 procent. Du skal yde maks hver gang for at få de resultater, som man forventer.

– Jeg synes, at det er svært at sige, om det er godt eller skidt. For produktet tror jeg, at det er meget fedt, at den er så lige, og at folk kan tage på stadion og ikke rigtigt vide, hvad der venter. Det ser jeg som en styrke.

FC Midtjylland, AGF, FC København, Randers FC, Brøndby IF, Silkeborg IF og FC Nordsjælland er de syv hold, der ligger inden for fem point af hinanden.







LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Morten Bruun med dyster spådom

Håber på FC København-exit

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Nu forklarer Noah Nartey

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Troels Bech slår fast: Glem det!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Interessant afsløring

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe