På en scoring i de døende minutter fra Alexander Simmelhack sikrede Silkeborg IF sig mandag aften 2-2 ude mod FC København.
Resultatet betyder, at der 14 kampe inde i Superliga-sæsonen er blot fem point mellem FC Midtjylland, der ligger nummer et, og FC Nordsjælland på syvendeplads.
Det er en historiske lille margin, men spørgsmålet er, om det er et sundhedstegn eller et svaghedstegn for Superligaen? Lars Jacobsen hælder i TV 2 Sport-programmet Totalfodbold mest til det sidste.
– Det kommer an på, hvordan du måler det. Hvis du kigger internationalt, og hvordan man ser den danske liga udadtil, der forventer man nogle stærkere tophold. Det er jo også et udtryk for, at FC Midtjylland, FC København og Brøndby ikke har fået de point, de skulle.
– Så jeg tænker, at en stærk Superliga målt internationalt skal have et par tophold – eller i hvert fald et – som er rigtig, rigtig stærkt, og det ser vi jo ikke på pointene i øjeblikket.
Ekspertkollegaen Jonas Hebo argumenterer for det modsatte og giver desuden sit bud på, hvad der ligger bag den tætte Superliga.
– Hvis vi i de store ligaer ser bort fra FC Barcelona, der er stukket af, og til dels Bayern München, er det lidt det samme i England og Italien. Topklubberne er gode, men de andre kommer nærmere.
– Jeg tror, at det har meget at gøre med transfermarkedet. Det er svært for FC Midtjylland og FC København at blive ved med at have kontinuerligt gode hold, fordi de mister deres spillere hurtigere og hurtigere. Orri Oskarsson er et eksempel. Nordsjælland var rigtig gode sidste år og mistede hele deres offensiv.
– Derfor tror jeg, at Randers og Silkeborg, udover at de selvfølgelig har så dygtige trænere, kommer tættere på i længere tid ad gangen.
Randers FC-forsvarsspilleren Daniel Høegh, der i aftens anledning var gæst i Totalfodbold, er derudover af den overbevisning, at det for produktet er godt med små afstande mellem holdene i tabellen.
– Det er også unikt, at vi har en liga med 12 hold. Jeg synes, at den er utrolig kompetitiv. Jeg synes, at det viser, at du ikke har råd til at være på 95 procent. Du skal yde maks hver gang for at få de resultater, som man forventer.
– Jeg synes, at det er svært at sige, om det er godt eller skidt. For produktet tror jeg, at det er meget fedt, at den er så lige, og at folk kan tage på stadion og ikke rigtigt vide, hvad der venter. Det ser jeg som en styrke.
FC Midtjylland, AGF, FC København, Randers FC, Brøndby IF, Silkeborg IF og FC Nordsjælland er de syv hold, der ligger inden for fem point af hinanden.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
Frankrig – Spanien
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TRANSFER