På en scoring i de døende minutter fra Alexander Simmelhack sikrede Silkeborg IF sig mandag aften 2-2 ude mod FC København.
Resultatet betyder, at der 14 kampe inde i Superliga-sæsonen er blot fem point mellem FC Midtjylland, der ligger nummer et, og FC Nordsjælland på syvendeplads.
Det er en historiske lille margin, men spørgsmålet er, om det er et sundhedstegn eller et svaghedstegn for Superligaen? Lars Jacobsen hælder i TV 2 Sport-programmet Totalfodbold mest til det sidste.
– Det kommer an på, hvordan du måler det. Hvis du kigger internationalt, og hvordan man ser den danske liga udadtil, der forventer man nogle stærkere tophold. Det er jo også et udtryk for, at FC Midtjylland, FC København og Brøndby ikke har fået de point, de skulle.
– Så jeg tænker, at en stærk Superliga målt internationalt skal have et par tophold – eller i hvert fald et – som er rigtig, rigtig stærkt, og det ser vi jo ikke på pointene i øjeblikket.
Ekspertkollegaen Jonas Hebo argumenterer for det modsatte og giver desuden sit bud på, hvad der ligger bag den tætte Superliga.
– Hvis vi i de store ligaer ser bort fra FC Barcelona, der er stukket af, og til dels Bayern München, er det lidt det samme i England og Italien. Topklubberne er gode, men de andre kommer nærmere.
– Jeg tror, at det har meget at gøre med transfermarkedet. Det er svært for FC Midtjylland og FC København at blive ved med at have kontinuerligt gode hold, fordi de mister deres spillere hurtigere og hurtigere. Orri Oskarsson er et eksempel. Nordsjælland var rigtig gode sidste år og mistede hele deres offensiv.
– Derfor tror jeg, at Randers og Silkeborg, udover at de selvfølgelig har så dygtige trænere, kommer tættere på i længere tid ad gangen.
Randers FC-forsvarsspilleren Daniel Høegh, der i aftens anledning var gæst i Totalfodbold, er derudover af den overbevisning, at det for produktet er godt med små afstande mellem holdene i tabellen.
– Det er også unikt, at vi har en liga med 12 hold. Jeg synes, at den er utrolig kompetitiv. Jeg synes, at det viser, at du ikke har råd til at være på 95 procent. Du skal yde maks hver gang for at få de resultater, som man forventer.
– Jeg synes, at det er svært at sige, om det er godt eller skidt. For produktet tror jeg, at det er meget fedt, at den er så lige, og at folk kan tage på stadion og ikke rigtigt vide, hvad der venter. Det ser jeg som en styrke.
FC Midtjylland, AGF, FC København, Randers FC, Brøndby IF, Silkeborg IF og FC Nordsjælland er de syv hold, der ligger inden for fem point af hinanden.
TIPSBLADET I EUROPA
Neestrup: ‘De to største i Danmark’
TIPSBLADET I EUROPA
Amin Chiakha tilbage til FCK?
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
LIGE NU
Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
NYHEDER
– Jeg er ham evigt taknemmelig
Tadej vil gerne – holdet siger nej
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
Derfor vinder Brøndby ikke guld
NYHEDER
– Brøndby har min støtte
Deler godt FC København-nyt
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
NYHEDER
Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
NYHEDER
De tager over for Ivan Prelec
NYHEDER
Landstræner overrasker: Her er VM-truppen
NYHEDER
Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
DAGENS SPILFORSLAG
Monaco kan overraske i Norge
NYHEDER
Franculino redder FCM
NYHEDER
Kæmpebøde for dokumentsvindel
NYHEDER
– FCK er ikke det bedste sted
NYHEDER
Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat
TOPNYHED
Sådan starter FC Midtjylland og AGF
TOPNYHED
Vigtigt nyt for Brian Riemer
NYHEDER
Vejle fyrer Prelec
INTERVIEW
Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK