Historisk tæt Superliga: Svært for FCM og FCK

Er det en styrke eller en svaghed, at Superliga-toppen i øjeblikket er historisk tæt? Det spørgsmål blev debatteret i TV 2 Sport-programmet Totalfodbold mandag aften.



På en scoring i de døende minutter fra Alexander Simmelhack sikrede Silkeborg IF sig mandag aften 2-2 ude mod FC København.

Resultatet betyder, at der 14 kampe inde i Superliga-sæsonen er blot fem point mellem FC Midtjylland, der ligger nummer et, og FC Nordsjælland på syvendeplads.

Det er en historiske lille margin, men spørgsmålet er, om det er et sundhedstegn eller et svaghedstegn for Superligaen? Lars Jacobsen hælder i TV 2 Sport-programmet Totalfodbold mest til det sidste.

– Det kommer an på, hvordan du måler det. Hvis du kigger internationalt, og hvordan man ser den danske liga udadtil, der forventer man nogle stærkere tophold. Det er jo også et udtryk for, at FC Midtjylland, FC København og Brøndby ikke har fået de point, de skulle.

– Så jeg tænker, at en stærk Superliga målt internationalt skal have et par tophold – eller i hvert fald et – som er rigtig, rigtig stærkt, og det ser vi jo ikke på pointene i øjeblikket.

Ekspertkollegaen Jonas Hebo argumenterer for det modsatte og giver desuden sit bud på, hvad der ligger bag den tætte Superliga.

– Hvis vi i de store ligaer ser bort fra FC Barcelona, der er stukket af, og til dels Bayern München, er det lidt det samme i England og Italien. Topklubberne er gode, men de andre kommer nærmere. 

– Jeg tror, at det har meget at gøre med transfermarkedet. Det er svært for FC Midtjylland og FC København at blive ved med at have kontinuerligt gode hold, fordi de mister deres spillere hurtigere og hurtigere. Orri Oskarsson er et eksempel. Nordsjælland var rigtig gode sidste år og mistede hele deres offensiv.

– Derfor tror jeg, at Randers og Silkeborg, udover at de selvfølgelig har så dygtige trænere, kommer tættere på i længere tid ad gangen.

Randers FC-forsvarsspilleren Daniel Høegh, der i aftens anledning var gæst i Totalfodbold, er derudover af den overbevisning, at det for produktet er godt med små afstande mellem holdene i tabellen.

– Det er også unikt, at vi har en liga med 12 hold. Jeg synes, at den er utrolig kompetitiv. Jeg synes, at det viser, at du ikke har råd til at være på 95 procent. Du skal yde maks hver gang for at få de resultater, som man forventer.

– Jeg synes, at det er svært at sige, om det er godt eller skidt. For produktet tror jeg, at det er meget fedt, at den er så lige, og at folk kan tage på stadion og ikke rigtigt vide, hvad der venter. Det ser jeg som en styrke.

FC Midtjylland, AGF, FC København, Randers FC, Brøndby IF, Silkeborg IF og FC Nordsjælland er de syv hold, der ligger inden for fem point af hinanden.





– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid


Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Amin Chiakha tilbage til FCK?

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

FCM jagter Franculino-erstatning

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

David Nielsen, den er til dig!

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Steve Cooper overrasker stort

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Derfor vinder Brøndby ikke guld

– Brøndby har min støtte

Deler godt FC København-nyt

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Thomas Frank har fået en undskyldning

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

– Det er skidt for spillernes helbred

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Scorer hvert 49. minut

De tager over for Ivan Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Monaco kan overraske i Norge

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Vejle fyrer Prelec

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’