På en scoring i de døende minutter fra Alexander Simmelhack sikrede Silkeborg IF sig mandag aften 2-2 ude mod FC København.
Resultatet betyder, at der 14 kampe inde i Superliga-sæsonen er blot fem point mellem FC Midtjylland, der ligger nummer et, og FC Nordsjælland på syvendeplads.
Det er en historiske lille margin, men spørgsmålet er, om det er et sundhedstegn eller et svaghedstegn for Superligaen? Lars Jacobsen hælder i TV 2 Sport-programmet Totalfodbold mest til det sidste.
– Det kommer an på, hvordan du måler det. Hvis du kigger internationalt, og hvordan man ser den danske liga udadtil, der forventer man nogle stærkere tophold. Det er jo også et udtryk for, at FC Midtjylland, FC København og Brøndby ikke har fået de point, de skulle.
– Så jeg tænker, at en stærk Superliga målt internationalt skal have et par tophold – eller i hvert fald et – som er rigtig, rigtig stærkt, og det ser vi jo ikke på pointene i øjeblikket.
Ekspertkollegaen Jonas Hebo argumenterer for det modsatte og giver desuden sit bud på, hvad der ligger bag den tætte Superliga.
– Hvis vi i de store ligaer ser bort fra FC Barcelona, der er stukket af, og til dels Bayern München, er det lidt det samme i England og Italien. Topklubberne er gode, men de andre kommer nærmere.
– Jeg tror, at det har meget at gøre med transfermarkedet. Det er svært for FC Midtjylland og FC København at blive ved med at have kontinuerligt gode hold, fordi de mister deres spillere hurtigere og hurtigere. Orri Oskarsson er et eksempel. Nordsjælland var rigtig gode sidste år og mistede hele deres offensiv.
– Derfor tror jeg, at Randers og Silkeborg, udover at de selvfølgelig har så dygtige trænere, kommer tættere på i længere tid ad gangen.
Randers FC-forsvarsspilleren Daniel Høegh, der i aftens anledning var gæst i Totalfodbold, er derudover af den overbevisning, at det for produktet er godt med små afstande mellem holdene i tabellen.
– Det er også unikt, at vi har en liga med 12 hold. Jeg synes, at den er utrolig kompetitiv. Jeg synes, at det viser, at du ikke har råd til at være på 95 procent. Du skal yde maks hver gang for at få de resultater, som man forventer.
– Jeg synes, at det er svært at sige, om det er godt eller skidt. For produktet tror jeg, at det er meget fedt, at den er så lige, og at folk kan tage på stadion og ikke rigtigt vide, hvad der venter. Det ser jeg som en styrke.
FC Midtjylland, AGF, FC København, Randers FC, Brøndby IF, Silkeborg IF og FC Nordsjælland er de syv hold, der ligger inden for fem point af hinanden.
LIVE
LIVE: Medie melder om mulig fyring
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Sænker prisen mod Midtjylland
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
David Nielsen har sagt op
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
I forhandlinger med Nartey
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
FC København skriver kontrakt med juvel
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
