Hjulmand advarer: Derfor er Pukki så farlig

Teemu Pukki har særlige evner som afslutter og volder forsvarsspillere store problemer, mener Kasper Hjulmand.



Hvis Finland skal overraske Danmark og de øvrige gruppemodstandere ved EM, skal Teemu Pukki formentlig spille en hovedrolle.

Den 31-årige angriber med en fortid i Brøndby er udset som manden, der skal gøre livet surt for modstanderholdenes forsvar.

Hans evner på toppen gør ham til en nøglefigur på Finlands landshold, mener Danmarks landstræner, Kasper Hjulmand.

– Han er ekstremt vigtig, og han har været involveret i en kæmpe del af Finlands mål og chancer. Han laver nogle virkelig fantastiske dybe løb.

– Han laver bueløb omkring stopperne, giver plads til sig selv, løber i ryggen af stopperne og afslutter rigtig godt, siger Hjulmand forud for lørdagens dyst mellem de to nationer.

Pukki har spillet 90 kampe og scoret 30 mål for Finlands A-landshold.

Til daglig spiller han for engelske Norwich, der netop er rykket op i Premier League med Pukki som holdets topscorer.

Han fik sit helt store gennembrud internationalt, da han i sommeren 2018 skiftede Brøndby ud med Norwich og scorede mål på samlebånd.

Og i kvalifikationen til EM var han blandt de vigtigste årsager til, at Finland spillede sig frem til sin første slutrunde nogensinde.

– Han er iskold, og han har sin helt store styrke i en mod en-situationer både for Norwich og Finland.

– Han er en fantastisk kontraspiller. Deres hold passer godt sammen på den måde, at de er gode til at forsvare.

– De er gode til at arbejde hårdt i den lave blok, de har, og så har de en virkelig god kontrafase, som Frankrig også fik at mærke, da de tabte 0-2 til dem på hjemmebane, siger Hjulmand med henvisning til testkampen mellem franskmændene og finnerne i november.

Kampen mellem Danmark og Finland spilles i Parken klokken 18. Foruden de to hold er Belgien og Rusland også i gruppe B.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby