Hvis Finland skal overraske Danmark og de øvrige gruppemodstandere ved EM, skal Teemu Pukki formentlig spille en hovedrolle.
Den 31-årige angriber med en fortid i Brøndby er udset som manden, der skal gøre livet surt for modstanderholdenes forsvar.
Hans evner på toppen gør ham til en nøglefigur på Finlands landshold, mener Danmarks landstræner, Kasper Hjulmand.
– Han er ekstremt vigtig, og han har været involveret i en kæmpe del af Finlands mål og chancer. Han laver nogle virkelig fantastiske dybe løb.
– Han laver bueløb omkring stopperne, giver plads til sig selv, løber i ryggen af stopperne og afslutter rigtig godt, siger Hjulmand forud for lørdagens dyst mellem de to nationer.
Pukki har spillet 90 kampe og scoret 30 mål for Finlands A-landshold.
Til daglig spiller han for engelske Norwich, der netop er rykket op i Premier League med Pukki som holdets topscorer.
Han fik sit helt store gennembrud internationalt, da han i sommeren 2018 skiftede Brøndby ud med Norwich og scorede mål på samlebånd.
Og i kvalifikationen til EM var han blandt de vigtigste årsager til, at Finland spillede sig frem til sin første slutrunde nogensinde.
– Han er iskold, og han har sin helt store styrke i en mod en-situationer både for Norwich og Finland.
– Han er en fantastisk kontraspiller. Deres hold passer godt sammen på den måde, at de er gode til at forsvare.
– De er gode til at arbejde hårdt i den lave blok, de har, og så har de en virkelig god kontrafase, som Frankrig også fik at mærke, da de tabte 0-2 til dem på hjemmebane, siger Hjulmand med henvisning til testkampen mellem franskmændene og finnerne i november.
Kampen mellem Danmark og Finland spilles i Parken klokken 18. Foruden de to hold er Belgien og Rusland også i gruppe B.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
