Hjulmand bobler indeni over uværdig Schöne-behandling

Kasper Hjulmand kommer ikke til at udtage Lasse Schöne i efteråret, men vil ikke afskrive ham som EM-spiller.



Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand er alt andet end imponeret af Serie A-klubben Genoas behandling af den danske midtbanespiller Lasse Schöne.

Efter transfervinduets lukning har Genoa indsendt en liste med de spillere, der skal registreres til Serie A-kampe, og her var Schöne ikke blandt de 25 udvalgte. Det er en uværdig måde at behandle ham på, siger Kasper Hjulmand.

– Det er en af de sorte sider ved den her verden. Det bobler indeni mig, når sådan noget sker. Dagen efter vinduet lukker, fortæller man en spiller, at han ikke er på kamplisten. Hvorfor ikke fortælle ham det en uge eller to tidligere, så manden har mulighed for at finde noget andet?

– Det ville være reelt og fair. Det andet kan jeg ikke have med at gøre. Det er et menneske, som sidder med en familie og har en drøm om EM. Det er groft, siger Hjulmand med hævet stemme.

Ved sin første samling som dansk landstræner i september udtog han ikke Schöne, men landstræneren sagde, at den pasningsstærke midtbanespiller var i betragtning og meget vel kunne blive udtaget senere i efteråret.

Senest har Schöne været smittet med coronavirus og ikke været aktuel til den igangværende samling. Og uden betydende kampe i benene er han heller ikke i betragtning til de tre landskampe i november.

– Selvfølgelig kan man ikke spille på landsholdet, hvis man ikke spiller klubkampe, siger Hjulmand.

Landstræneren vil dog ikke afskrive Schöne i forhold til EM-slutrunden næste sommer, selv om den 34-årige spiller er bagud på point.

– Det er ikke givet, at han ikke kan komme til EM. Heldigvis er situationen lige nu, at der kun er et par måneder til næste transfervindue, og så kommer der et langt forår, hvor der kan ske mange ting.

– Det er opgaven for Lasse at få løst situationen og få fundet et godt sted at kunne fyre den af i foråret. Så er fodbold sådan, at der kan ske mange ting, så EM er ikke afskrevet, siger landstræneren.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK smider sejren

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCN taber i Europa-comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Viborg FF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL