Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand er alt andet end imponeret af Serie A-klubben Genoas behandling af den danske midtbanespiller Lasse Schöne.
Efter transfervinduets lukning har Genoa indsendt en liste med de spillere, der skal registreres til Serie A-kampe, og her var Schöne ikke blandt de 25 udvalgte. Det er en uværdig måde at behandle ham på, siger Kasper Hjulmand.
– Det er en af de sorte sider ved den her verden. Det bobler indeni mig, når sådan noget sker. Dagen efter vinduet lukker, fortæller man en spiller, at han ikke er på kamplisten. Hvorfor ikke fortælle ham det en uge eller to tidligere, så manden har mulighed for at finde noget andet?
– Det ville være reelt og fair. Det andet kan jeg ikke have med at gøre. Det er et menneske, som sidder med en familie og har en drøm om EM. Det er groft, siger Hjulmand med hævet stemme.
Ved sin første samling som dansk landstræner i september udtog han ikke Schöne, men landstræneren sagde, at den pasningsstærke midtbanespiller var i betragtning og meget vel kunne blive udtaget senere i efteråret.
Senest har Schöne været smittet med coronavirus og ikke været aktuel til den igangværende samling. Og uden betydende kampe i benene er han heller ikke i betragtning til de tre landskampe i november.
– Selvfølgelig kan man ikke spille på landsholdet, hvis man ikke spiller klubkampe, siger Hjulmand.
Landstræneren vil dog ikke afskrive Schöne i forhold til EM-slutrunden næste sommer, selv om den 34-årige spiller er bagud på point.
– Det er ikke givet, at han ikke kan komme til EM. Heldigvis er situationen lige nu, at der kun er et par måneder til næste transfervindue, og så kommer der et langt forår, hvor der kan ske mange ting.
– Det er opgaven for Lasse at få løst situationen og få fundet et godt sted at kunne fyre den af i foråret. Så er fodbold sådan, at der kan ske mange ting, så EM er ikke afskrevet, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Arsenal er i Champions League-finalen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
