Hjulmand: Problematisk hvis Braithwaite bliver på Barcelona-bænken

Det er ikke godt, hvis Martin Braithwaite bliver ved med at spille så lidt for Barcelona, siger landstræneren.



Martin Braithwaite mangler stadig at få sit gennembrud i FC Barcelona, som onsdag tager imod Dynamo Kiev i Champions League.

Siden skiftet fra Leganes til Barcelona i februar har Braithwaite fået mindre og mindre spilletid.

Det er i denne sæson kun blevet til fire sene indskiftninger og omkring en halv times spilletid samlet set.

Det højeste antal spilleminutter i en enkelt fodboldkamp i denne sæson var i weekendens skuffende 1-1-kamp ude mod Alaves i La Liga.

Her blev Braithwaite skiftet ind efter 78 minutter, men han var meget anonym og rørte næsten ikke bolden, da Barcelona skulle jagte sejren.

Landstræner Kasper Hjulmand ser ikke Braithwaites manglende spilleminutter som et problem før de kommende kampe mod Sverige, Island og Belgien.

– Som det er lige nu, er det et mindre problem. Han er i en god forfatning. Og han har trods alt spillet nogle minutter, selv om det ikke er mange.

– Vi så, hvordan han kom hjem i den sidste samling og egentlig så fin ud. Vi så, at han i løbet af kampen mod Færøerne arbejdede sig ind i opgøret, siger Hjulmand.

Det kan dog blive problematisk på længere sigt, hvis Braithwaite bliver ved med at sidde på bænken.

– Det er klart, at hvis det fortsætter, og vi kigger frem mod marts, så skal han helst have flere minutter på banen. Ellers kan det blive et problem for den rytme, han skal have.

– Så lige nu har jeg ikke så store bekymringer, men hvis det fortsætter i mange måneder endnu, så kan det blive et problem, siger Hjulmand.

Braithwaite har i alt spillet 15 kampe for Barcelona i år, og det er blevet til 428 minutter på banen ifølge transfermarkt. Heraf har Braithwaite været på banen i 403 minutter i 11 kampe i sidste sæson.

Det er blevet til et enkelt mål i de 15 kampe. Kun én gang har Braithwaite fået fuld spilletid for catalonierne.

Barcelonas kamp hjemme mod Dynamo Kiev i Champions League går i gang onsdag klokken 21.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Liverpool – Chelsea

Frygter Christian Eriksen-problem

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?