Martin Braithwaite mangler stadig at få sit gennembrud i FC Barcelona, som onsdag tager imod Dynamo Kiev i Champions League.
Siden skiftet fra Leganes til Barcelona i februar har Braithwaite fået mindre og mindre spilletid.
Det er i denne sæson kun blevet til fire sene indskiftninger og omkring en halv times spilletid samlet set.
Det højeste antal spilleminutter i en enkelt fodboldkamp i denne sæson var i weekendens skuffende 1-1-kamp ude mod Alaves i La Liga.
Her blev Braithwaite skiftet ind efter 78 minutter, men han var meget anonym og rørte næsten ikke bolden, da Barcelona skulle jagte sejren.
Landstræner Kasper Hjulmand ser ikke Braithwaites manglende spilleminutter som et problem før de kommende kampe mod Sverige, Island og Belgien.
– Som det er lige nu, er det et mindre problem. Han er i en god forfatning. Og han har trods alt spillet nogle minutter, selv om det ikke er mange.
– Vi så, hvordan han kom hjem i den sidste samling og egentlig så fin ud. Vi så, at han i løbet af kampen mod Færøerne arbejdede sig ind i opgøret, siger Hjulmand.
Det kan dog blive problematisk på længere sigt, hvis Braithwaite bliver ved med at sidde på bænken.
– Det er klart, at hvis det fortsætter, og vi kigger frem mod marts, så skal han helst have flere minutter på banen. Ellers kan det blive et problem for den rytme, han skal have.
– Så lige nu har jeg ikke så store bekymringer, men hvis det fortsætter i mange måneder endnu, så kan det blive et problem, siger Hjulmand.
Braithwaite har i alt spillet 15 kampe for Barcelona i år, og det er blevet til 428 minutter på banen ifølge transfermarkt. Heraf har Braithwaite været på banen i 403 minutter i 11 kampe i sidste sæson.
Det er blevet til et enkelt mål i de 15 kampe. Kun én gang har Braithwaite fået fuld spilletid for catalonierne.
Barcelonas kamp hjemme mod Dynamo Kiev i Champions League går i gang onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Tunesien – Holland
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Chokskifte på vej?
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Schweiz – Canada
OPTAKT
Marokko – Haiti
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
HELT VILDT
