Martin Braithwaite mangler stadig at få sit gennembrud i FC Barcelona, som onsdag tager imod Dynamo Kiev i Champions League.
Siden skiftet fra Leganes til Barcelona i februar har Braithwaite fået mindre og mindre spilletid.
Det er i denne sæson kun blevet til fire sene indskiftninger og omkring en halv times spilletid samlet set.
Det højeste antal spilleminutter i en enkelt fodboldkamp i denne sæson var i weekendens skuffende 1-1-kamp ude mod Alaves i La Liga.
Her blev Braithwaite skiftet ind efter 78 minutter, men han var meget anonym og rørte næsten ikke bolden, da Barcelona skulle jagte sejren.
Landstræner Kasper Hjulmand ser ikke Braithwaites manglende spilleminutter som et problem før de kommende kampe mod Sverige, Island og Belgien.
– Som det er lige nu, er det et mindre problem. Han er i en god forfatning. Og han har trods alt spillet nogle minutter, selv om det ikke er mange.
– Vi så, hvordan han kom hjem i den sidste samling og egentlig så fin ud. Vi så, at han i løbet af kampen mod Færøerne arbejdede sig ind i opgøret, siger Hjulmand.
Det kan dog blive problematisk på længere sigt, hvis Braithwaite bliver ved med at sidde på bænken.
– Det er klart, at hvis det fortsætter, og vi kigger frem mod marts, så skal han helst have flere minutter på banen. Ellers kan det blive et problem for den rytme, han skal have.
– Så lige nu har jeg ikke så store bekymringer, men hvis det fortsætter i mange måneder endnu, så kan det blive et problem, siger Hjulmand.
Braithwaite har i alt spillet 15 kampe for Barcelona i år, og det er blevet til 428 minutter på banen ifølge transfermarkt. Heraf har Braithwaite været på banen i 403 minutter i 11 kampe i sidste sæson.
Det er blevet til et enkelt mål i de 15 kampe. Kun én gang har Braithwaite fået fuld spilletid for catalonierne.
Barcelonas kamp hjemme mod Dynamo Kiev i Champions League går i gang onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
FC København – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
